Nowicjusz MacBooka?  Zacznij od razu dzięki tym wskazówkom

Nowicjusz MacBooka? Zacznij od razu dzięki tym wskazówkom

Od redakcji 28 kwietnia 2022 r.

Każdy, kto kupuje MacBooka jako użytkownik systemu Windows, oczekuje więcej. Więcej mocy, więcej funkcji, większa przyjazność dla użytkownika – na czym się skupiasz.

Jednak nowicjusze na MacBooku często nie mają przeglądu tego, ile możliwości faktycznie oferuje ich nowe urządzenie. Oto kilka opcji, o których powinni wiedzieć nowi właściciele MacBooków.

Uruchom kopię systemu Windows na Macu

Źródło obrazu: Pixabay

Wreszcie, MacBook jest tak popularny ze względu na solidny, potężny i przyjazny dla użytkownika system operacyjny. Jednak niektóre programy działają tylko w systemie Windows i nie są obsługiwane na komputerach Mac. Czasami są to tylko programy, których użytkownicy potrzebują do codziennej pracy. Oto dobra wiadomość: możliwe jest uruchomienie kopii systemu operacyjnego Windows na komputerze Mac.

W tym celu przejdź do folderu „Aplikacje”, a następnie do podfolderu „Folder narzędzi”. Tam jest wybrany „Bootcamp”. Dysk twardy jest następnie podzielony na partycje – w stosunku do ustalenia przez użytkownika.

Po ponownym uruchomieniu system poprosi o płytę instalacyjną Windows. Teraz można zainstalować i uruchomić system operacyjny Windows. Od tego momentu użytkownicy muszą wybierać, czy chcą używać MacOS, czy Windows przy każdym uruchomieniu. Przełączanie podczas pracy nie jest możliwe.

Podpisuj dokumenty cyfrowo

Mac oferuje dużą wygodę — na przykład podczas cyfrowego podpisywania dokumentów. Kto tego nie wie? Dokument jest najpierw drukowany, podpisywany ręcznie, ponownie skanowany, a następnie odsyłany do nadawcy jako załącznik. Straciliśmy dużo czasu, który można by lepiej wykorzystać.

Dokumenty można podpisywać cyfrowo na komputerze Mac. Wystarczy otworzyć dokument lub plik PDF i przenieść go do aplikacji „Podgląd”. Jedno kliknięcie przycisku pióra i kolejne kliknięcie przycisku podpisu powoduje podpisanie dokumentu.

Alternatywnie można użyć podkładki. Aby cyfrowo podpisywać dokumenty, podpis wystarczy dodać tylko raz. Może to być następnie użyte wielokrotnie dla dowolnych dokumentów. Podpis można na przykład złożyć na kartce białego papieru i zarejestrować kamerą.

Jak zmienić kolor folderu na Macu?

Wielu nowych użytkowników komputerów Mac chce zmienić kolor folderu. Na szczęście jest to bardzo łatwe. W każdym razie ma to sens: jeśli masz do czynienia z wieloma folderami, możesz poprawić przegląd dzięki uporządkowanemu schematowi kolorów i szybciej znaleźć żądany folder w przyszłości.

Jeśli chcesz zmienić kolor folderu, użyj menu kontekstowego. W tym celu folder jest kontrolowany za pomocą myszy, a następnie klikany prawym przyciskiem myszy. Teraz wybrana jest pozycja menu „Pobierz informacje”.

Kliknij symbol folderu na karcie „Informacje”, aby kontynuować. Następnie wybrana jest opcja „Kopiuj” na pasku menu pulpitu (poprzez „Edytuj”). Następnie rozpoczyna się podgląd. Jest to możliwe w folderze „Aplikacje”. Następnie opcja „Nowy” ze schowka jest wybierana w menu plików w aplikacji podglądu.

Możliwe jest więc utworzenie nowego pliku zawierającego zawartość starego folderu. Jednocześnie możliwa jest również zmiana koloru folderu. Aby to zrobić, wybierz MarkUp z menu rozwijanego. Powinieneś teraz zobaczyć trójkątną ikonę. Tutaj można zmienić kolor. Aby to zrobić, kolor jest wybierany z okna z możliwymi do wyboru kolorami. Następnie folder jest kopiowany za pomocą polecenia Command + C i wklejany Command + V.

Ustaw automatyczne aktualizacje

Każdy Mac potrzebuje od czasu do czasu aktualizacji. Z jednej strony denerwujące jest przeprowadzanie tego podczas trwających operacji – komu potrzebny jest czas oczekiwania? Z drugiej strony nie zaleca się odkładania aktualizacji.

Dlatego użytkownicy komputerów Mac powinni skonfigurować automatyczne aktualizacje. Jest to możliwe w pozycji menu Aktualizacje oprogramowania w Panelu sterowania. Tutaj znajdziesz przycisk „Aktualizuj komputer Mac automatycznie”. Jeśli to klikniesz, wszystkie dostępne aktualizacje zostaną zainstalowane automatycznie.

Te automatyczne aktualizacje można dokładniej określić w sekcji „Dalsze opcje”. Na przykład możliwe jest automatyczne aktualizowanie tylko niektórych składników, takich jak aktualizacje zabezpieczeń i pliki systemowe. Możliwe jest również automatyczne przeprowadzanie aktualizacji w nocy.

Chroń poufne dane hasłem

Wielu użytkowników komputerów Mac przechowuje ważne dane w arkuszach kalkulacyjnych Numbers. Można je zapisać na MacBooku, iPhonie i iPadzie, a także na pamięci USB. Ale co, jeśli urządzenie zostanie zgubione? W takim przypadku właściciele MacBooków powinni podjąć środki ostrożności i zabezpieczyć dostęp do danych hasłem.

Jest to możliwe dzięki Liczbom. Wystarczy wywołać punkt menu „Pamięć”, a następnie wybrać zakładkę „Ustaw hasło”. Oczywiście obowiązuje tu następująca zasada: hasło powinno być zaprojektowane w sposób bezpieczny i nie powinno zawierać np. żadnych ciągów cyfr czy liter. Najbezpieczniejsza jest kombinacja cyfr, wielkich i małych liter oraz znaków specjalnych.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android