Dhruv Bhutani / Android AuthorityTL;DR Niedawne badanie przeprowadzone przez DXOMARK wykazało, że stronniczość szkolenia AI może negatywnie wpływać na sposób przetwarzania zdjęć osób o ciemniejszym odcieniu skóry. Sceny testowe używane do kalibracji aparatu były kolejnym czynnikiem, który mógł powodować niespójności w przetwarzaniu obrazu. DXOMARK podkreślił znaczenie większej różnorodności zestawów danych i ulepszonych strategii dostrajania w celu zapewnienia spójnej jakości obrazu. Czy kiedykolwiek zrobiłeś zdjęcie portretowe, a wyniki Cię rozczarowały? Niedawne badanie przeprowadzone przez DXOMARK, które zostało przeprowadzone w ramach inicjatywy DXOMARK Insights, rzuca światło na to, dlaczego tak się dzieje, mimo że używasz najlepszego telefonu z Androidem lub iPhone'a.
Błąd w szkoleniu sztucznej inteligencji może mieć wpływ na sposób przetwarzania zdjęć portretowych
Badanie DXOMARK ujawniło znaczną dysproporcję w ocenach zadowolenia użytkowników w przypadku zdjęć w trybie portretowym, na których były osoby o ciemniejszym odcieniu skóry. Obserwowano to niezależnie od odcienia skóry respondenta. Badanie wskazało na stronniczość szkolenia AI jako jeden z głównych czynników przyczyniających się do tej dysproporcji. Faktem jest, że większość modeli AI jest trenowana na ograniczonych zestawach danych, które często nie obejmują różnorodności odcieni skóry. Powoduje to, że technologia AI w smartfonach wykrywa i przetwarza obrazy osób o ciemniejszym odcieniu skóry niedokładnie. Raport DXOMARK zawierał dwa zdjęcia osób o różnym odcieniu skóry, aby podkreślić, jak bardzo ustawienia ostrości i ekspozycji aparatu mogą się różnić w obu przypadkach. Jak widać poniżej, model o jaśniejszym odcieniu skóry jest ostry i prawidłowo naświetlony, podczas gdy zdjęcie modelu o ciemniejszym odcieniu skóry ma niską ekspozycję i jest nieostre.
Odchylenie strojenia może również odgrywać rolę
Kalibracja aparatu to kolejny czynnik, który może jeszcze bardziej zaostrzyć ten problem. Jeśli sceny testowe użyte do strojenia pochodziły głównie z określonych obszarów geograficznych, kalibracja aparatu może nie być odpowiednia dla zróżnicowanej bazy użytkowników. Może to powodować różnice w sposobie, w jaki urządzenia renderują odcienie skóry, a badanie wykazało, że niektóre smartfony wydają się faworyzować „jaśniejsze odcienie skóry nad ciemniejszymi”.
Droga naprzód
Badanie DXOMARK i raport z niego wynikający podkreśliły potrzebę większej różnorodności zestawów danych i ulepszonych strategii dostrajania, aby zapewnić spójną jakość obrazu, niezależnie od odcienia skóry lub wyglądu obiektu. W raporcie DXOMARK podkreślił potrzebę uwzględnienia większej liczby przypadków użycia obejmujących zakres ustawień, warunków i odcieni skóry, a także różnych adnotacji i wielu przykładów końcowego renderowania, aby zapewnić satysfakcjonujące wrażenia fotograficzne wszystkim użytkownikom. Dobrą wiadomością jest to, że producenci smartfonów zaczynają dostrzegać ten problem i rozwiązywać go. Technologia Real Tone firmy Google, której używa w urządzeniach Pixel, jest tego dowodem. Gigant technologiczny z Mountain View zauważa, że ściśle współpracował z osobami kolorowymi, aby opracować technologię aparatu, dzięki czemu osoby o ciemniejszym odcieniu skóry nie wydają się jaśniejsze ani ciemniejsze na zdjęciach. Ta różnorodność zestawów danych pomaga wielu urządzeniom Pixel dokładniej uchwycić odcienie skóry. Wielu innych producentów smartfonów również pracuje nad podobną technologią, czasami nie mówiąc o tym głośno. Na przykład kampania Apple #shotoniPhone od lat fotografuje różnorodne osoby, z których wiele to osoby kolorowe. Biorąc to pod uwagę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że technologia aparatów w smartfonach będzie się tylko poprawiać, zapewniając dokładniejsze wrażenia fotograficzne wszystkim użytkownikom.
Masz wskazówkę? Porozmawiaj z nami! Napisz do naszego zespołu na adres [email protected]. Możesz pozostać anonimowy lub otrzymać uznanie za informacje, to Twój wybór.Komentarze