Nie chcesz, aby Twoje posty na Facebooku były wykorzystywane przez sztuczną inteligencję?  Można zrezygnować, ale nie jest to łatwe.

Nie chcesz, aby Twoje posty na Facebooku były wykorzystywane przez sztuczną inteligencję? Można zrezygnować, ale nie jest to łatwe.

Edgar Cervantes / Android AuthorityTL;DR Meta wykorzysta Twoje dane do szkolenia swoich modeli sztucznej inteligencji, chyba że wyraźnie zrezygnujesz. Rezygnacja jest jednak bardzo skomplikowanym procesem, który wydaje się zamierzony w celu zminimalizowania liczby użytkowników, którzy nie biorą udziału w zbieraniu danych. Uwzględniliśmy kroki umożliwiające rezygnację, ale poświęć trochę czasu na ich ukończenie. Wygląda na to, że obecnie nie można się obejść bez usłyszenia o czymś związanym ze sztuczną inteligencją. Ponieważ jest to najnowsze modne hasło, każda duża firma technologiczna ściga się, aby zaistnieć na wodach sztucznej inteligencji, co czasami przynosi zabawne (i przerażające) wyniki, takie jak niedawny snafus Google dotyczący przeglądu sztucznej inteligencji. Problem z generatywną sztuczną inteligencją polega jednak na tym, że modele muszą nad czymś trenować, co niezmiennie kończy się danymi tworzonymi przez Ciebie, mnie i wszystkich, których znasz. Przykład: Meta przegląda teraz posty na Facebooku, aby wytrenować swój model sztucznej inteligencji . Choć samo w sobie nie jest to zaskakujące, zaskakujące jest to, jak trudno Meta utrudnia użytkownikom rezygnację z tego procesu. Na X (dawniej Twitterze) użytkownik Tantacrul napisał długą serię postów opisujących, ile kroki, jakie wystarczy, aby powiedzieć Meta „nie”, jeśli chodzi o skrobanie danych. Można by mieć nadzieję, że będzie to tylko kilka kroków – na przykład zalogowanie się, przejście do strony konta i zaznaczenie pola. Jednak, jak pokazuje Tantacrul, jest o wiele więcej kroków, w tym wypełnienie formularzy. Chociaż możemy tylko spekulować, wydaje się oczywiste, że Meta celowo utrudnia ten proces. Im bardziej złożony jest proces, tym większe jest prawdopodobieństwo, że ludzie się poddadzą i zaakceptują fakt, że modele AI Meta będą wykorzystywać ich dane, nawet jeśli tego nie chcą. W szczególności jeden z kroków — kod OTP wysłany na Twój e-mail — wydaje się tak zbędny, że jedynym logicznym wnioskiem jest zaciemnienie. Niezależnie od tego, jeśli chcesz zrezygnować ze zbierania danych przez Meta, oto, jak to zrobić.

Zrezygnuj ze gromadzenia danych AI przez Meta na Facebooku

Poszukaj powiadomienia od Meta, które mówi Planujemy dla Ciebie nowe funkcje AI. Dowiedz się, jak wykorzystujemy Twoje dane. Chociaż powiadomienie nie zawiera żadnych instrukcji, należy je dotknąć/kliknąć, aby przejść do drugiego kroku. Kliknięcie powiadomienia powoduje przejście do Aktualizacje zasad ogłoszenie. Jest tu tylko jeden przycisk — „Zamknij” — oprócz Ciebie nie chcę to uderzyć, ponieważ wtedy zaakceptujesz zasady (bardzo trudne, Meta). Zamiast tego znajdź tekst hiperłącza w treści aktualizacji, który mówi prawo do sprzeciwu i dotknij tego. To prawo do sprzeciwu link prowadzi do formularza. Musisz wypełnić każde pole formularza, które obejmuje Twój kraj, adres e-mail, a nawet sekcję z prośbą o poinformowanie Meta „w jaki sposób przetwarzanie wpływa na Ciebie”. Tak, właściwie musisz podać Meta opisowy powód, dla którego nie chcesz, aby pobierała Twoje dane osobowe w celu szkolenia sztucznej inteligencji. Po przesłaniu formularza zostanie wysłana wiadomość e-mail. Ten e-mail będzie zawierał hasło jednorazowe (OTP), które jest ważne tylko przez godzinę. Musisz znaleźć tego e-maila, skopiować hasło jednorazowe i wkleić je w polu przed upływem tej godziny. Upewnij się, że nie zamykasz okna Facebooka podczas otwierania poczty e-mail, w przeciwnym razie konieczne będzie rozpoczęcie wszystkiego od nowa. Po pomyślnym wprowadzeniu hasła jednorazowego otrzymasz natychmiastową odpowiedź, że Meta „rozpatrzy Twoje zgłoszenie tak szybko, jak to możliwe”. Pamiętaj, że nie jest to potwierdzenie pomyślnej rezygnacji — po prostu informujemy, że Meta się nad tym zastanawia. Zakładając, że Meta tak uważa, powinieneś otrzymać później wiadomość e-mail potwierdzającą, że zrezygnowałeś ze skrobania danych AI. Zapisz tego e-maila, ponieważ może się przydać później. Tantacrul zakłada, że ​​Meta na razie utrudnia to tak bardzo, jak to możliwe, ponieważ „nie istnieją jeszcze zabezpieczenia prawne chroniące nas przed szkoleniami w zakresie sztucznej inteligencji, więc [Meta is] pchając tak daleko, jak to możliwe, podczas gdy [it] wciąż mogę.” Innymi słowy, proces ten może ulec zmianie w przyszłości, ale jeśli chcesz jak najszybciej wyjść z domu, musisz to zrobić.
Masz wskazówkę? Mów do nas! Wyślij e-mail do naszych pracowników na adres [email protected]. Możesz zachować anonimowość lub uzyskać uznanie za informacje, to Twój wybór.Komentarze

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android