Microsoft Office: historyczny przegląd ewolucji pakietu oprogramowania

Microsoft Office: historyczny przegląd ewolucji pakietu oprogramowania

Artykuł redakcyjny 7 listopada 2023 r

Tak jak komputery stały się integralną częścią naszego świata, tak też nie można sobie wyobrazić świata bez pakietu Office firmy Microsoft. Nic dziwnego, ponieważ to oprogramowanie można znaleźć praktycznie na każdym komputerze stacjonarnym – czy to w prywatnych gospodarstwach domowych, czy w firmach – a także na wielu notebookach, tabletach, a nawet smartfonach. Poniżej opisano, jak to wszystko się zaczęło i jak pakiet Office zmieniał się na przestrzeni lat.

Źródło obrazu: Pixabay

Niezależnie od tego, czy chcesz pisać teksty, tworzyć arkusze kalkulacyjne, wygłaszać prezentacje czy pisać e-maile: w większości przypadków korzystasz z aplikacji z pakietu Microsoft Office. Pierwsza wersja została zaprezentowana w 1990 roku. W wersjach Office 2019 i 2021 oś czasu pakietu Office dobiega tymczasowego końca.

Początki do połowy lat 90

Ale wróćmy do początku. W sam raz na początek czwartego kwartału 2019 roku Microsoft wypuścił „The Microsoft Office dla Windows”. Zawierał programy Word, Excel i PowerPoint i nadal był dość prosty; Wtedy nikt by nie pomyślał, że pewnego dnia będzie można z niego korzystać na urządzeniach mobilnych. Wcześniej, 1 sierpnia 1989 r., Microsoft wypuścił już wersję dla komputerów Macintosh firmy Apple, która oprócz trzech wymienionych programów zawierała także Microsoft Mail. Od początku 1991 do połowy 1992 wydawane były Office 1.5, Office 1.6, Office 2.5 i Office 3.0. W 1994 r. pojawiły się kolejne wersje, które po raz pierwszy były zawarte w dwóch różnych pakietach: edycja „Standard” zawierała programy Word, Excel i PowerPoint, a edycja „Professional” obejmowała także Access i Mail. W roku 1995 pojawił się Office 95, którego cechą szczególną było to, że każdy program był zawarty w wersji 7.0; Wcześniej poszczególne aplikacje miały różne numery wersji. Pakiet ten zwiększył również wymagania wobec komputerów; Oprogramowanie można było zainstalować tylko na tych, które miały 32 bity.

Od połowy lat 90-tych do dziś

Wymagania wzrastały z każdą wersją pakietu Office, dlatego pakiet Office 2000, wydany w połowie 1999 r., wymagał procesora kompatybilnego z Pentium. Ze względu na fakt, że wielu użytkowników korzystało wówczas z pirackich wersji pakietu Office, wydana w 2001 roku 10. wersja pakietu Office, zwana także Office XP, wymagała aktywacji produktu. Rok wcześniej Microsoft wprowadził także Office Mobile, który działał na systemach Windows Mobile, Windows Phone i Nokia Belle. Jedenasta wersja, nazwana Office 2003, działała tylko w systemach NT, począwszy od Windows 2000. Office 2007 i Office 2010 pojawiły się w latach 2007 i 2010. W 2010 roku wprowadzono także Microsoft Office Online, który ma trzy specjalne funkcje. Po pierwsze jest to aplikacja internetowa działająca w przeglądarce, po drugie jest darmowa, a po trzecie jej funkcjonalność jest ograniczona w porównaniu do tradycyjnych pakietów. Ostatnie cztery wersje pakietu Office firmy Microsoft to Office 2013 wydany w 2013 r., Office 2016 wydany w 2015 r., Office 2019 wydany w 2018 r. i Office 2021 wydany w październiku tego samego roku.

Wniosek

Pakiet Office jest częścią standardowego wyposażenia wielu komputerów. Microsoft z biegiem czasu stale rozwijał swoje oprogramowanie, dzięki czemu jest bardzo pomocne w wielu obszarach zarówno wtedy, jak i obecnie.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android