macOS Sonoma: data premiery, funkcje i kompatybilność

macOS Sonoma: data premiery, funkcje i kompatybilność

Ryan Haines / Android AuthorityMinął rok, odkąd macOS 13 Ventura po raz pierwszy pojawił się na scenie, oferując inteligentne foldery, przeprojektowane ustawienia systemowe, nowe aplikacje i nie tylko. Biorąc pod uwagę, że Apple ma tendencję do wypuszczania nowych wersji w czwartym kwartale każdego roku, kiedy oficjalnie zastąpi go macOS 14 Sonoma? Właściwie to już nie długo. Dołącz do nas, gdy przyjrzymy się dacie premiery systemu macOS Sonoma, jego funkcjom i nie tylko.
macOS Sonoma: w skrócie

Kiedy to wyjdzie? Apple organizuje wydarzenie zaplanowane na 12 września, więc spodziewamy się, że zostanie ono uruchomione wkrótce potem, gdzieś w czwartym kwartale 2023 r.
Co nowego?

Na ekranie głównym znajdują się teraz interaktywne widżety. Wideokonferencje mają kilka nowych, ulepszonych funkcji. Apple wprowadza tryb gry zapewniający lepszą wydajność. Safari otrzymuje nowe aplikacje internetowe i nie tylko.

Data i nazwa wydania macOS Sonoma

macOS Ventura: 24 października 2022 r
macOS Monterey: 25 października 2021 r
macOS Big Sur: 12 listopada 2020 r. Firma Apple ogłosiła w czerwcu kolejną wersję systemu macOS, ale nie wypuściła jeszcze stabilnej wersji systemu macOS Sonoma. Biorąc pod uwagę, że Apple organizuje wydarzenie 12 września i historycznie w tym czasie wypuszczało nowe wersje systemu operacyjnego, możemy śmiało powiedzieć, że data premiery systemu macOS Sonoma przypada na czwarty kwartał 2023 r. Spodziewamy się również kilku innych ważnych zapowiedzi podczas tego wydarzenia, w tym iPhone’a 15 i Apple Watch Series 9. Zastanawiasz się, skąd wzięła się nazwa Sonoma? W rzeczywistości odnosi się do winiarskiego kraju w Północnej Kalifornii, niedaleko siedziby głównej Apple.

Czy dostępna jest wersja beta systemu macOS Sonoma?

Tak, dostępna jest wersja beta systemu macOS Sonoma zarówno dla programistów, jak i publicznych testerów. Aby go uruchomić, potrzebujesz kompatybilnego urządzenia Mac i systemu macOS Ventura 13.4 lub nowszego. Następnie wystarczy wykonać kilka podstawowych kroków, aby zapisać się do wersji beta: Przejdź do Ustawienia > Ogólne > Aktualizacja oprogramowania.
Stamtąd będziesz chciał kliknąć Informacje przycisk znajdujący się obok Aktualizacje wersji beta. Następnie wybierzesz wersję beta publiczną lub deweloperską. Po dokonaniu wyboru naciśnij Zrobione. Następnie pojawi się kolejny ekran, naciśnij Aktualizuj teraz przycisk. Nie masz Ventury 13.4, ale nie chcesz instalować wielu aktualizacji, aby uzyskać wersję beta? Masz szczęście. Narzędzie MacOS Beta Access Utility umożliwia instalację wersji beta każdemu posiadaczowi starszej wersji systemu MacOS, pod warunkiem, że jego sprzęt jest z nim zgodny.

Funkcje macOS Sonoma

macOS Sonoma oferuje sporo nowych funkcji, w tym nowe widżety na ekranie głównym, łatwiejsze udostępnianie ekranu i wiele innych.

Widżety na ekranie głównym

widżety ekranu głównegoWidżety istnieją w systemie macOS od czasu ich debiutu w systemie macOS Big Sur w 2020 r., ale wcześniej były ukryte w Centrum powiadomień. Sonoma umieszcza widżety z przodu i na środku, dzięki czemu można je upuścić bezpośrednio na ekran główny. Apple zdaje sobie sprawę, że widżety mogą nieco rozpraszać, gdy korzystasz z aplikacji. W tym celu widżety automatycznie znikają w tle po uruchomieniu innej aplikacji. Będziesz także mógł umieścić je w dowolnym miejscu na ekranie głównym. Jeśli wolisz, aby ekran główny był uporządkowany, nadal będziesz mógł dodawać widżety z Centrum powiadomień. Te nowe widżety są w pełni interaktywne, podobnie jak w przypadku iPadOS 17 i iOS 17. Oznacza to, że możesz będziesz mógł wprowadzać zmiany bezpośrednio z widżetu, takie jak wstrzymywanie muzyki, robienie notatek, a nawet sterowanie inteligentnymi gadżetami domowymi. Dzięki funkcji Continuity iPhone’a będziesz mógł także dodawać widżety z iPhone’a i wchodzić z nimi w interakcję bez potrzeby aby zainstalować je bezpośrednio na komputerze Mac.

Wideokonferencje otrzymują aktualizację

wideokonferencjeApple wprowadza również kilka ulepszeń w funkcjach wideokonferencji. Po pierwsze, dostępne jest nowe menu wideo, które pozwala zobaczyć, jaki ekran udostępniasz za pomocą etykiety, i podgląd tego, co widzą inni. Poza tym dostępny jest nowy przycisk udostępniania ekranu, który umożliwia łatwe udostępnianie z dowolnej otwartej aplikacji lub okna. Chcesz lepszej wydajności podczas rozmów wideo? Apple wprowadza tryb wysokiej wydajności, który zwiększy liczbę klatek na sekundę, zmniejszy opóźnienia, a nawet będzie obsługiwał dwa wirtualne wyświetlacze. To nie wszystko. Nowa nakładka prezentera sprawi, że będziesz widoczny podczas udostępniania ekranu. Możesz wybrać mniejszą nakładkę, która wygląda jak coś w rodzaju ruchomej bańki, lub możesz użyć dużej nakładki, która skupia na Tobie uwagę. Wprowadzenie reakcji powinno sprawić, że spotkania i prezentacje staną się nieco bardziej interaktywne. Za pomocą gestów dłoni możesz na przykład dodawać efekty 3D w postaci serc, fajerwerków itp. Apple umożliwia nawet większą kontrolę nad aparatem, jeśli masz komputer Mac z serii M. Będziesz mógł dostosować stopień rozmycia tła w trybie portretowym i intensywność filtra Studio Light w dowolnej aplikacji do wideokonferencji.

Tryb gry

tryb gry Macos SonomaChociaż macOS nie jest tradycyjnie kojarzony z grami, powoli się to zmienia. Na przykład Baldur’s Gate 3 to jedna z najgorętszych gier roku, która w najbliższej przyszłości trafi na platformę Mac. Teraz wygląda na to, że Apple w większym stopniu rozszerza możliwości gier, wprowadzając nowy tryb gry. Nowy tryb ma na celu zapewnienie, że gra, w którą grasz, otrzyma najwyższy priorytet wykorzystania procesora graficznego i procesora. Apple twierdzi, że spowoduje to zmniejszenie opóźnień w przypadku kontrolerów i słuchawek AirPods, lepszą responsywność w grach i stałą liczbę klatek na sekundę. Apple ogłosił na początku tego lata, że ​​w przygotowaniu będzie więcej gier, w tym Death Stranding: Directors Cut. Wprowadzono nawet nowy zestaw do przenoszenia gier, dzięki któremu programiści będą mogli łatwiej niż kiedykolwiek konwertować gry na macOS. Czy to wystarczy, aby komputery Apple stały się realną alternatywą dla Windowsa? Tego jeszcze nie widać, ale z pewnością przed nami długa droga.

Safari otrzymuje nowe aplikacje internetowe, profile i funkcje prywatności

przeglądarka safariSafari otrzymuje kilka dużych ulepszeń w systemie macOS Sonoma, w tym nowe aplikacje internetowe, profile i funkcje prywatności. Zaczynając od aplikacji internetowych, możesz teraz przekształcić swoje ulubione strony internetowe w prowizoryczną aplikację, którą możesz uruchomić bezpośrednio z systemu MacOS pulpit. Wszystko, co musisz zrobić, to kliknąć udział przycisk i dodaj do doku z poziomu okna przeglądarki. Po utworzeniu aplikacji internetowej będziesz mógł jej używać jak każdej innej aplikacji. Oznacza to, że będziesz także otrzymywać powiadomienia i możliwość segmentowania tych aplikacji internetowych w Stage Manager. Jeśli chodzi o profile, możesz teraz tworzyć profile służbowe i osobiste podobne do przeglądarek takich jak Chrome. Jest to mile widziana zmiana dla tych, którzy chcą zachować pracę i zabawę osobno. Nowy profil będzie miał nie tylko własną historię, ale także własne zatwierdzone rozszerzenia, ulubione, grupy kart i pliki cookie. I wreszcie, co nie mniej ważne, Safari firmy Apple otrzymuje nowe ulepszenie trybu przeglądania prywatnego. W tej chwili, jeśli odejdziesz od komputera, musisz zamknąć prywatne karty, w przeciwnym razie ktoś się na nie natknie. Od teraz będziesz mógł zablokować okna przeglądania prywatnego, gdy wstaniesz, aby wścibskie oczy mogły je zobaczyć.

Nowe wygaszacze ekranu, łatwiejsze udostępnianie haseł i wiele więcej

wygaszacz ekranuChociaż omówiliśmy już najważniejsze rzeczy, w macOS Sonoma z pewnością pojawią się także inne ulepszenia. Oto krótki przegląd kilku z nich:

Udostępnianie haseł staje się łatwiejsze. Nowa funkcja udostępniania haseł i kluczy umożliwia utworzenie grupy i udostępnianie jej użytkownikom wybranych haseł.
Nadchodzą nowe wygaszacze ekranu. Podobnie jak w przypadku pozostałych nadchodzących wersji systemu operacyjnego Apple, możesz spodziewać się nowych wygaszaczy ekranu w zwolnionym tempie, przedstawiających lasy, miasta i nie tylko.
Autokorekta, dyktowanie i przewidywanie tekstu stają się lepsze dzięki sztucznej inteligencji. Ponownie kolejną funkcją, którą widzimy w wersjach mobilnych systemów operacyjnych Apple, jest ulepszona autokorekta, przewidywanie tekstu i dyktowanie dzięki technologii AI.
Ostrzeżenia dotyczące treści wrażliwych. Jeśli otrzymasz wiadomość, którą Apple uzna za poufną (np. nagie zdjęcia!), przed jej otwarciem otrzymasz ostrzeżenie.
Nowe funkcje ułatwień dostępu: Apple dodaje sugestie fonetyczne pojawiające się podczas dyktowania i edytowania tekstu za pomocą głosu, mowę na żywo, w której użytkownicy mogą wpisywać wiadomości, które następnie są wypowiadane na głos podczas połączeń i FaceTime, a także obsługę aparatów słuchowych „Made for iPhone”.
Hej, Siri to teraz po prostu Siri. Nie musisz mówić wszystkiego, teraz możesz uruchomić asystenta za pomocą samej Siri, chociaż będziesz potrzebować komputera Mac z serii M.
Możesz teraz dodać 5 innych osób do usługi Find My. Dodani będą mogli śledzić przedmioty na mapie i nie tylko. Oczywiście poza tym istnieją jeszcze inne funkcje, takie jak aktualizacje niektórych wbudowanych aplikacji, możliwość zapraszania znajomych do dołączenia do listy odtwarzania w Apple Music, nowe tapety macOS Sonoma i prawdopodobnie co najmniej kilka niespodzianek, których nie będzie przyjdź do stabilnej wersji systemu macOS Sonoma.

Zgodność z systemem macOS Sonoma

Chociaż iOS i tvOS mają tendencję do cofania się w zakresie wsparcia, ale co z macOS? Wsparcie jest tutaj również całkiem dobre. Prawie każdy komputer Mac wydany w ciągu ostatnich kilku lat powinien dobrze działać po aktualizacji systemu operacyjnego. Dokładniej, wszystkie poniższe będą działać:

Macbook Air: 2018 i później
MacBook Pro: 2017 i później
Mac Mini: 2018 i później
iMaca: 2019 i później
Mac Pro: 2019 i później
Studio Maca: 2022 i nowsze Komentarze

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android