Kupowanie niedrogiego telewizora OLED zrujnowało mi kina

Kupowanie niedrogiego telewizora OLED zrujnowało mi kina

Calvin Wankhede / Urząd ds. Androida Od lat marketing i reklamy próbują rozpowszechniać narrację, że 4K to absolutna podstawa jakości obrazu telewizyjnego. Naprawdę trudno jest uniknąć szumu. Wejdź do dowolnego sklepu elektronicznego, a zobaczysz wszędzie znaki UHD i 4K, z absurdalnie tanimi metkami, które sprawiają, że zastanawiasz się, czy ci sami producenci próbują cię oszukać na wysokiej klasy inteligentnych telewizorach, które kosztują tysiące dolarów. Znam to uczucie aż za dobrze, bo kiedyś padłem ofiarą szumu marketingowego. W 2015 roku kupiłem swój pierwszy telewizor 4K. Za około 600 USD nie był najtańszy na rynku, ale też nie za daleko. Mimo to specyfikacja zawierała wszystko, co myślałem, że mógłbym chcieć od telewizora — duży rozmiar ekranu, rozdzielczość UHD, obsługę HDR10, a nawet Android TV. Ale dopiero gdy z tym żyłem, zdałem sobie sprawę, że coś jest nie tak — treść wyglądała na wyblakłą, HDR był w jakiś sposób gorszy dla moich oczu niż standardowa zawartość, a szybko poruszające się obiekty pozostawiały zauważalny ślad ruchu na ekranie. Rozdzielczość 4K była obecna zgodnie z reklamą, ale to niewiele pomogło mi oderwać się od rażących problemów. Kupiłem hype na specyfikację i zmarnowałem prawie 600 $ na mój pierwszy telewizor. Szybko do zeszłego roku iw końcu byłem wystarczająco sfrustrowany, aby wymienić ten telewizor na coś lepszego. W końcu przeprowadziłem wystarczająco dużo badań w ciągu tych sześciu lat, aby wiedzieć, czego szukam. W końcu skupiłem się na budżetowych telewizorach LG OLED. Seria budżetowa czy nie, telewizor OLED, o którym mowa, był wciąż dwa razy droższy od zestawu, który kupiłem w 2015 roku. A telewizory 4K z w połowie przyzwoitą jakością obrazu stały się jeszcze bardziej przystępne. Mimo to zdecydowałem się zaszaleć, ufając wszystkiemu, czego dowiedziałem się o wystawach w poprzednich latach, i bardzo się cieszę, że to zrobiłem.
O tym artykule: Kupiłem telewizor LG BX OLED (55 cali) na własny użytek w 2021 roku i testowałem go przez ostatni rok.

Teatr kontra telewizor OLED: niesprawiedliwa walka?

lg oled the batmanCalvin Wankhede / Android Authority Na początku tego roku zdecydowałem się obejrzeć pokaz Batmana w moim lokalnym kinie. W ciągu pierwszych kilku minut filmu zauważyłem, jak błotnista była ogólna prezentacja wizualna. Ciemne sceny wyglądały na wyblakłe i pozbawione jakichkolwiek szczegółów, co utrudniało śledzenie sekwencji akcji i rozpoznawanie szczegółów postaci. A w jasnych scenach obraz często wydawał się płaski i niewyraźny. Kultowa scena wypadku samochodowego w filmie (na zdjęciu powyżej) nie miała żadnego pozoru głębi kolorów i zakresu dynamicznego. Kiedy wróciłem do domu, od razu odtworzyłem master 4K HDR Mrocznego rycerza — najbliższy odpowiednik, jaki mogłem wtedy znaleźć. Po prostu nie było konkurencji pod względem jakości obrazu i efektu wizualnego, panel OLED był spektakularny w każdej klatce. A kiedy Batman w końcu trafił do HBO Max kilka miesięcy później, obejrzałem go ponownie i zdałem sobie sprawę, jak wiele drobnych szczegółów wizualnych przegapiłem w cieniu. Nie doceniłem w pełni blasku mojego telewizora OLED, dopóki nie wróciłem do kina. Jeśli nie jesteś zaznajomiony z telewizorami OLED, oszczędzę ci większości technicznego zaplecza (mamy dedykowane wyjaśnienie technologii wyświetlania), ale najważniejsze jest to, że nie działa tak samo jak standardowe wyświetlacze LCD — lub projektory, jeśli o to chodzi. Mówiąc prościej, każdy piksel na panelu OLED jest mikroskopijnym źródłem światła, które można włączać i wyłączać w razie potrzeby. Natomiast zwykłe telewizory wykorzystują duże diody LED jako podświetlenie do oświetlania warstwy ciekłokrystalicznej, która wytwarza kolorowe obrazy. Stąd właśnie wzięła się nazwa telewizorów LED. Ale pod koniec dnia nadal są to tylko wyświetlacze LCD pod inną nazwą. Warstwy kropek kwantowych i mini-LED mogą pomóc poprawić głębię kolorów i poziom czerni LCD, ale zanim je dodasz, i tak zapłacisz tyle, co telewizor OLED.
Zobacz też: Jaka jest różnica między QLED i OLED? Zdolność OLED do kontrolowania jasności każdego piksela zapewnia atramentową czerń, doskonały zakres dynamiczny i głęboko nasycone kolory — wszystko to przyczynia się do doskonałej prezentacji HDR i wspaniałych wrażeń podczas oglądania filmów. Trzeba to zobaczyć na własne oczy, żeby to docenić, nawet smartfon AMOLED nie daje pełnego efektu. Nie jestem kinomaniakiem, ale zalety OLED są dość oczywiste nawet dla niewprawnego oka. Na przykład moja mama nie rozumie tego technicznego żargonu, ale dobrowolnie przyznała, że ​​obraz OLED wyglądał lepiej. Czy to możliwe, że kino, do którego poszliśmy, miało starszy system projekcyjny? Być może, ale to nie jest wymówka, kiedy bilety do kina kosztują tyle, co obecnie. Kina różnią się znacznie pod względem jakości dźwięku i obrazu, ale cena biletu tego nie odzwierciedla. Warto też na chwilę oderwać się od kinowej rozmowy. Praktycznie każdy program Netflix, Disney+ i Prime Video ma teraz wersję 4K HDR, często z obsługą Dolby Vision. Dzięki tym wersjom telewizory OLED są jeszcze lepszą propozycją wartościową w moich książkach. Hawkeye, jeden z pierwszych programów, które oglądałem na moim wtedy zupełnie nowym telewizorze, doskonale wykorzystał mocne strony OLED dzięki zapierającym dech w piersiach nocnym widokom na panoramę Nowego Jorku. Niedawno HBO House of the Dragon sprawiło, że tęskniłem za telewizorem, kiedy byłem na wakacjach. I choć miałem sporo przestojów w samolocie, cierpliwie czekałem na powrót do domu. Ostatecznie było warto — czułbym się okradziony z tego doświadczenia, gdybym oglądał to na jakimkolwiek innym wyświetlaczu.

Kilka wyjątków, w których teatr nadal jest królem

Zrzut ekranu lg oled hawkeyeCalvin Wankhede / Android Authority Przyznaję, że mój telewizor OLED nie zastąpił mi całkowicie kina. Nadal od czasu do czasu płacę premię za seanse w IMAX. Większe spektakle, takie jak 1917, Dune i Top Gun: Maverick, są w tym formacie znacznie bardziej wciągające i instynktowne. Co więcej, kilku reżyserów kadruje kluczowe sceny z myślą o wyższych proporcjach obrazu IMAX. Po prostu nie da się odtworzyć tego doświadczenia w domu, zwłaszcza gdy te sceny są przycinane do wyświetlaczy szerokoekranowych. Nie możesz odtworzyć doświadczenia IMAX w domu, bez względu na to, jak bardzo się starasz. To powiedziawszy, nieczęsto mam taki wybór. Zdecydowana większość filmów po prostu nie wymaga niesamowitych wrażeń podczas oglądania. W rzeczywistości wiele filmów nie trafia nawet na duży ekran. Na przykład doceniony przez krytyków film Netflix All Quiet on the Western Front miał tylko ograniczoną premierę kinową. Nigdy nie trafił do kin w większości krajów, w tym w moim. Ale dzięki telewizorowi OLED mogę oglądać film z zachowaniem większości intencji twórcy. Co więc musiałoby się stać, żebym wrócił do kina? Badając ten artykuł, dowiedziałem się o Onyx — stosunkowo nowym formacie kinowym Samsunga. W skrócie, opiera się na technologii outdoor digital signage i wykorzystuje pojedyncze diody LED do budowy gigantycznej ściany ekspozycyjnej. Jest to funkcjonalnie podobne do wyświetlacza OLED. Nic więc dziwnego, że Onyx twierdzi, że zapewnia podobne poziomy czerni jak OLED, żywe kolory i jaśniejszy obraz niż kina projekcyjne. Mam szczęście, że mam jeden ekran Onyx w moim mieście, ale jest on znacznie rzadszy niż IMAX. Minimalny koszt instalacji w wysokości 500 000 USD może mieć z tym coś wspólnego. Dolby Cinema i Onyx obiecują, że kina znów staną się ekscytujące, ale wciąż są rzadkością w większości części świata. Podobnie czytałem też, że Dolby Cinema oferuje znacznie lepszą jakość obrazu niż zwykła projekcja, ale w moim kraju jeszcze nie istnieje. Nawet gdyby tak się stało, obawiam się, że kupowanie biletów w formacie premium dla całej rodziny ostatecznie dogoni koszt telewizora OLED.

Spadające ceny: dobry moment na zakupy?

logo lg oledCalvin Wankhede / Android Authority Jakie są zatem wady telewizorów OLED? Być może słyszałeś o problemach z niezawodnością tej technologii, w szczególności o wypalaniu lub retencji obrazu. To był rzeczywiście kiedyś poważny problem, nawet jeszcze cztery lub pięć lat temu. Jednak techniki łagodzenia, takie jak odświeżanie pikseli i wykrywanie logo, a także ulepszenia technologii wyświetlania sprawiły, że retencja obrazu jest znacznie mniej prawdopodobna w nowszych modelach. Nowoczesne telewizory OLED rzadko ulegają wypaleniu, ale nadal nie można odtwarzać statycznych treści przez setki godzin. Poza tym rzeczywiste testy dowiodły, że nawet pięcioletnia technologia OLED nie ulega wypaleniu w rozsądnych warunkach użytkowania. Nadal nie polecałbym używania go jako monitora lub do długich sesji oglądania sportu, ale jest mało prawdopodobne, aby przeciętna osoba oglądająca różnorodne treści kiedykolwiek zobaczyła wypalenie.
Czytaj więcej: Co to jest wypalanie ekranu i jak można temu zapobiec? To powiedziawszy, w dzisiejszych czasach nie ryzykujesz zbyt wiele. Telewizory OLED stały się szokująco przystępne cenowo, w porównaniu z kilkoma laty temu. Obecnie możesz zdobyć 55-calowy LG B2 za mniej niż 1000 USD (lub 65-calowy za 1296 USD). To trochę droższe niż najtańsze telewizory 4K, ale dostajesz to, za co płacisz.
Telewizor LG B2 OLEDJakość obrazu LG B2 OLED TVOLED • Skalowanie AI do 4K • Inteligentni asystenciTelewizory LG OLED średniej klasy nie rezygnują z kluczowych wrażeń podczas oglądania.Dzięki żywym kolorom, doskonałej jakości obrazu, obsłudze 4K HDR i integracji z inteligentnymi asystentami, średniej klasy telewizory OLED firmy LG Oferta telewizyjna ma wiele do zaoferowania bardziej wymagającym odbiorcom treści. Jeśli się zastanawiasz, istnieje niewielka praktyczna różnica między serią B firmy LG a wyższą serią C. C2 oferuje nieco wyższą jasność szczytową w treściach HDR (treści SDR nie stają się jaśniejsze). Kiedy kupiłem swój LG BX – teraz ma już dwa pokolenia – te dwa poziomy były oddalone od siebie o 400 USD. Początkowo poczułem ukłucie żalu, że wybrałem tańszy model, ale ta myśl szybko opuściła moją głowę, gdy zauważyłem, że telewizor i tak robi się piekąco jasny w ciemnym pokoju. To powiedziawszy, jeśli potrzebujesz podwyższenia jasności w nasłonecznionym pokoju, 55-calowy LG C2 jest również w sprzedaży za 1299 USD w Best Buy. Audio to jedyny słaby punkt konfiguracji takiej jak moja. Aby temu zaradzić, niedawno podłączyłem telewizor do głośników Z625 2.1 firmy Logitech z certyfikatem THX (172 USD w Amazon). Stanowią ogromną poprawę w stosunku do wszystkich wbudowanych głośników, ale jeśli chcesz uzyskać pełne kinowe wrażenia przestrzenne, musisz szukać gdzie indziej. Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android