Krótki przewodnik po banerach mobilnych

Krótki przewodnik po banerach mobilnych

Od redakcji 30 maja 2022 r.

Mobilna reklama banerowa stała się w ostatnich latach coraz ważniejszym formatem marketingowym. Poniższy przewodnik pokazuje, co oznacza dziś efektywne projektowanie banerów i jak je wdrożyć.

Źródło obrazu: Pexels

Czym jest mobilna reklama banerowa?

Witryna marketingowa Onlinemarketing.de definiuje reklamę banerową lub reklamę displayową jako klasyczną reklamę online w kontekście marketingu displayowego. W przypadku reklamy banerowej na stronach internetowych umieszczane są graficzne nośniki reklamowe, takie jak banery, animacje, obrazy, przyciski czy filmy. Mogą to być projekty statyczne lub animowane. Nośniki reklamowe mają na celu nakłonienie odwiedzających witrynę do kliknięcia w nie, a tym samym do odwiedzenia witryny reklamodawcy. Celem banerów reklamowych jest zwiększenie sprzedaży, świadomości lub marki reklamodawcy.

Reklama banerowa ma na celu zmotywowanie użytkowników Internetu do kliknięcia osadzonego hiperłącza i tym samym odwiedzenia witryny internetowej reklamodawcy. Pierwsze statyczne banery reklamowe pojawiły się w Internecie w połowie lat 90-tych. Wtedy wystarczyło połączenie skutecznego wezwania do działania z prostymi elementami graficznymi, aby przykuć uwagę potencjalnych klientów. Obecnie banery reklamowe na komputery stacjonarne mogą odtwarzać wiele mediów i często łączą krótkie filmy z grafiką, a nawet dźwiękiem. Wciąż kładzie się nacisk na wizualny przekaz przekazów reklamowych.

Mobilne wersje wyświetlaczy reklamowych były początkowo zaniedbywane. Zostały one albo w ogóle nie zaprojektowane, albo tylko podrzędnie, co powodowało, że ekspozycja była często niekompletna lub zasłaniała niekorzystne fragmenty strony internetowej. Trzeba przyznać, że w życiu codziennym wciąż mamy do czynienia z nieistotnymi i irytującymi reklamami displayowymi. Jednak misją współczesnego marketingu internetowego jest wyraźnie dostarczanie zoptymalizowanych pod kątem urządzeń mobilnych, trafnych i angażujących reklam odpowiednim odbiorcom.

Mobilny pierwszy projekt

Jeszcze kilka lat temu większość projektantów stron internetowych kierowała się zasadą tak zwanej wdzięcznej degradacji. Oznacza to, że w większości przypadków projekty opierały się na założeniu, że pojawią się na dużym ekranie komputera stacjonarnego. W sensie responsywnego projektu elementy zostały następnie usunięte, uproszczone lub scalone, aby dostosować elementy do ekranów mniejszych urządzeń. Jednak w czasach, gdy praktycznie do każdej strony internetowej i zasobów internetowych można uzyskać dostęp za pomocą przeglądarki smartfona, nie ma już żadnego uzasadnienia dla traktowania projektowania mobilnego jako dodatku i urzeczywistniania go.

Niezależnie od tego, czy generujesz kod w edytorze tekstu, czy korzystasz z łatwych w użyciu narzędzi do tworzenia banerów online, projektowanie z myślą o urządzeniach mobilnych promuje efektywne przepływy pracy. Zaczynając od najniższego wspólnego mianownika, jakim jest ekran smartfona, można w pierwszej kolejności skupić się na najważniejszych elementach. Stamtąd możesz przejść do większych i bardziej szczegółowych projektów tabletów, laptopów i komputerów stacjonarnych.

Poniższe wskazówki mogą pomóc w stworzeniu skutecznej reklamy banerowej Mobile Design First.

Trzymaj się podstaw projektowania mobilnego

Przestrzeń zajmowana przez banery reklamowe jest już ograniczona do komputerów stacjonarnych. Jednak te wymiary są znacznie zmniejszone w telefonach komórkowych.

Zapakowany display reklamowy nie jest ani atrakcyjny, ani odpowiedni do skutecznego przekazywania przekazu reklamowego. Dlatego najlepsze banery reklamowe na telefon komórkowy mają prostą konstrukcję, która bezproblemowo integruje się z przeglądaniem mobilnym. Projektując z uwzględnieniem sposobu interakcji użytkowników z telefonami komórkowymi i tabletami, mogą przyciągnąć ich uwagę bez negatywnego wpływu na wrażenia użytkownika (UX).

Wyraźnie rozpoznawalne logo

Logotypy odgrywają kluczową rolę w marketingu wizualnym. Aby wyglądały ostro i korzystnie na mobilnych banerach reklamowych online, jedną z rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, jest kontrast. Jeśli jest wysoki, logo lepiej się wyróżnia i dzięki temu można je szybciej rozpoznać. Można to osiągnąć, dostosowując kolor logo, położenie logo lub, jeśli to konieczne, kolor tła.

Logo na banerze na telefon komórkowy powinno mieć taki rozmiar, aby było łatwo rozpoznawalne na ekranie smartfona. Zarazem jednak nie należy ulegać pokusie, aby była nieproporcjonalnie duża. Zamiast tego postaraj się zarezerwować trochę wolnego miejsca wokół logo, aby kontrast mógł działać.

Krótkie, doskonale sformatowane teksty reklamowe

Ci, którzy przestrzegają zasady Mobile First Design, narażają się na mniejsze ryzyko, że ich banery będą trudne do odczytania z niepotrzebnie długimi tekstami reklamowymi. Mniej znaczy zdecydowanie więcej, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że banery reklamowe mają średnio 1-2 sekundy na przekazanie czegoś, co przykuwa uwagę użytkownika. Ponadto krótsze teksty mają tę zaletę, że trzeba je mniej zmieniać, aby dobrze wyglądały na różnych formatach wyświetlaczy.

Jeśli chodzi o czcionki, to oprócz logo należy wybrać jedną, maksymalnie dwie. Czytelność powinna być najwyższym priorytetem przy wyborze. Pomocny może być również odpowiedni rozmiar czcionki i zapewnienie kontrastu, na przykład w postaci kontenerów tekstowych.

Ustaw poprawnie wezwanie do działania

Wezwanie do działania jest istotną częścią każdego banera reklamowego. Projektując CTA dla mobilnego wyświetlacza reklamowego, należy pamiętać, że użytkownicy będą musieli wchodzić z nim w różne sposoby. Na ekranie komputera stacjonarnego klikamy duży baner małym wskaźnikiem myszy, ale na telefonie komórkowym projekt musi zmieścić palec na małym ekranie smartfona.

Dobrą praktyką w tym celu jest zaoferowanie CTA w postaci przycisku, który jest wystarczająco duży, aby można go było łatwo nacisnąć. Wybierając do niej kolor o wysokim kontraście, wyróżnia się wizualnie. Jeśli następnie zostanie umieszczony po prawej stronie banera w sposób zorientowany na urządzenia mobilne, dodatkowo zwiększysz szanse, że użytkownicy go klikną.

Używaj formatów multimedialnych i wideo

Wzrosła popularność formatów wideo i multimedialnych w wyświetlaczach reklamowych. Mogą być używane jako tło lub część animacji i mogą zwiększyć zaangażowanie użytkownika w banery. Należy pamiętać, że wymiary banerów nie zawsze są przyjazne dla filmów. Jeśli film musi być zbyt mocno przycięty i w rezultacie wygląda nieprofesjonalnie, istnieje ryzyko, że zostanie odebrany przez użytkowników jako nieestetyczny i uciążliwy. Aby uniknąć długich czasów ładowania i utraty jakości, rozmiar pliku powinien być optymalnie skompresowany.

Tak zwane formaty rich media otworzyły nowe możliwości komunikacji banerów reklamowych z klientami. Efekty i animacje znane są od dawna. W międzyczasie można jednak również zintegrować pola wyszukiwania i inne interaktywne przyciski.

Użyj lokalizacji geograficznych

Chociaż przyczyny tego są oczywiste, niektórzy ludzie nie są świadomi, że mobilne wyświetlacze reklamowe nadają się do reklam opartych na lokalizacji. Zautomatyzowana reklama mobilna umożliwia korzystanie z banerów reklamowych, które są skierowane w szczególności do użytkowników Internetu znajdujących się w pobliżu, którzy właśnie szukali na przykład hasła „Restauracje blisko mnie”.

Końcowa myśl

Projektowanie skutecznych banerów reklamowych na telefon komórkowy nie jest już trudnym przedsięwzięciem dzięki odpowiednim narzędziom i podejściu zorientowanemu na urządzenia mobilne. Dzięki zwiększonemu ukierunkowaniu, które towarzyszy nowym technologiom, takim jak reklama programistyczna i dynamiczna optymalizacja kreacji (DCO), mobilne kampanie reklamowe są teraz bardziej trafne, zintegrowane i responsywne w czasie rzeczywistym.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android