Kim są Kidulty?  Wszystko o rosnących plonach branży zabawkarskiej

Kim są Kidulty? Wszystko o rosnących plonach branży zabawkarskiej

Termin „kidult” istnieje w Stanach Zjednoczonych od lat 60. Znaczenie tak opisywanej grupy społecznej jest ogromne. Przedstawiamy jej definicję i przykłady.

Kidult – co to jest?

Według brytyjskiego słownika oksfordzkiego A Kidult „dorosły z dziecięcymi preferencjami” – gdy jest używany do opisania osoby. Ponadto pewne głoska bezdźwięczna opisywany jako „gatunek programów telewizyjnych, filmów lub gier przeznaczony zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych„.

Słowo walizki Kidult składa się z terminów angielskich dziecko (dziecko) i dorosły (dorosły).

Innymi słowy, kidults to młodzież (w wieku powyżej 12 lat) lub dorośli, którzy mają wielkie zamiłowanie do kreskówek, superbohaterów i przedmiotów kolekcjonerskich żeby przypominały im dzieciństwo. Kupują towary, takie jak figurki, zestawy Lego i lalki, które na pierwszy rzut oka zostałyby sklasyfikowane jako „zabawki dla dzieci”. Branża zabawkarska i rozrywkowa od dawna to dostrzega i oferuje odpowiednie produkty i media Rodzaj Kidult można przypisać.

Figurki „TOY” Masters of the Universe: Seria zabawek ma swoje korzenie we wczesnych latach 80-tych. Zaprojektowana przez nieżyjącego już projektanta Virgila Abloha, edycja specjalna ma wartość kolekcjonerską, która z pewnością sprawi, że dorośli będą chować portfele (źródło zdjęcia: Mattel)

Czy kidults to osoby dorosłe z zaburzeniami psychicznymi? Nie, zupełnie nie – można by powiedzieć, że to po prostu ludzie, którzy nie zatracili dziecięcego instynktu do zabawy. Pedagog dr. Volker Mehringer (Wydział Filozofii i Nauk Społecznych Uniwersytetu w Augsburgu) uważa, że ​​bycie kidultem jest „zupełnie w porządku” (źródło: Deutschlandfunk). „Dorosły, który wciąż ma wiele zainteresowań, który zajmuje się zabawą i podobno ma to coś wspólnego z żądzą życia i radością życia”.

Przykłady produktów i nośników Kidult

Gatunkowi Kidult można przypisać wiele franczyz popkultury, ale czasami tylko częściowo. Jednym z najwybitniejszych przykładów, popularnym również w Niemczech, jest duński producent zabawek klocki Legoktóry oferuje znane budowle w zestawie z serią Architektura: Technicznie rzecz biorąc, to zabawki – ale powinny bardziej spodobać się dorosłym.

Dalej przykładygdzie określenie „kidult” może być istotne:

Simpsonowie: Serial emitowany od 1989 roku jest swoistym prekursorem gatunku telewizji animowanej dla dorosłych. Pełen dowcipów i wyzwisk na stereotypową amerykańską rodzinę i społeczeństwo. Wynalazca Matt Groening utorował drogę wielu kreskówkom, z których niektóre są bardziej konsekwentnie skierowane na przykład do dorosłych „Family Guy”, „Amerykański tata!”, „Bob’s Burgers”, „BoJack Horseman” I „Rick i Morty”.filmy kinowe: Tylko tutaj można by sporządzić niekończącą się listę. przykłady są Duchowy wyjazd (2001) lub Jeż Sonic (2020) – tutaj dzieci i dorośli są adresowani w równym stopniu (ale na różne sposoby). Będąc dzieckiem Pogromcy duchów – Pogromcy duchów (1984) może zobaczyć tylko trzech zabawnych facetów z pistoletami laserowymi, jako dorosły możesz rozpoznać humor między wierszami, który porusza poważne tematy, takie jak samotność i krytyka kapitalizmu. Aktualne przykłady, które zapewne nie tylko przyciągną dzieci do kina to lalka Barbie (autor: Greta Gerwig, ukaże się w 2023 r.) i Tam Super Mario Bros. Film (również 2023).

Film Super Mario Bros — główny zwiastun w języku niemieckim

Gwiezdne Wojny: Kosmiczna opera o Skywalkerach, imperium i „mocy” jest hitem od dziesięcioleci. Filmy i seriale są wyświetlane na platformie Disney+ i cieszą się ogromnym powodzeniem. Towary (figurki, zestawy Lego, powieści i komiksy, gry wideo) to biznes wart miliardy dolarów. Każdy, kto jako dziecko oglądał „Gwiezdne wojny: część I – Mroczne widmo” (1999), ma dziś około 30 lat – i być może nadal jest entuzjastycznie nastawiony do uniwersum Gwiezdnych wojen.Kinowe Uniwersum Marvela (MCU): To, co zaczęło się od komiksów (Spider-Man, Iron Man, Captain America, Thor, Hulk itp.), jest teraz ogromną serią filmów i seriali. To najbardziej udana seria filmowa w historii kina – sukces, który z pewnością jest w dużej mierze zasługą dorosłej widowni.Władcy Wszechświata (MOTU): Franczyza producenta zabawek Mattel przedstawia odwieczną walkę księcia Adama He-Mana ze Skeletorem. Wszystko zaczęło się na początku lat 80., najnowszym odgałęzieniem jest serial Masters of the Universe – Revelation (2021) na Netflix. W przypadku starych (i dobrze zachowanych) figurek akcji z dawnych czasów kolekcjonerzy (dziś głównie mężczyźni powyżej 40 roku życia, którzy wtedy mieli 5 lat) bez mrugnięcia okiem wystawią kilka tysięcy euro na stół u wyspecjalizowanych dealerów.

Jakie znaczenie gospodarcze ma kidults?

Amerykański instytut badań rynku NPD Group ocenia Kidults jako obecnie „największy”. motor wzrostu dla całego przemysłu zabawkarskiego” (źródło: CNBC), są „odpowiedzialni za jedną czwartą całej sprzedaży zabawek o wartości 9 miliardów dolarów rocznie”.

Statystyka pokazuje najdroższe zestawy Lego na świecie według ich średniej wartości. Od 2021 roku Taj Mahal z 2008 roku był najcenniejszym zestawem Lego o średniej wartości 2500 euro (źródło zdjęcia: Statista)

Grupa kolekcjonerzy którzy kupują (zabytkowe) zabawki, aby je zatrzymać, wystawić lub odsprzedać z zyskiem. Mieszają się tu nostalgia i zainteresowania biznesowe – oba aspekty, z którymi dzieci niewiele mogą zrobić.

Figurki z MOTU i Gwiezdnych Wojen w sklepie Fantasy Strongvision: popularne i pożądane przez dorosłych klientów (źródło zdjęcia: GIGA)

Sprzedawca Andi Daniel (Fantasy Strongvision, Esslingen) zna się na scenie kolekcjonerskiej i jest jednym z najbardziej znanych „łowców zabawek” w Niemczech: „Nie uwierzysz, ilu dorosłych kolekcjonuje zabawki. Nie ma znaczenia, czy to Gwiezdne Wojny, Żółwie czy Władcy Wszechświata – jeśli odpowiadająca im seria budzi wspomnienia z dzieciństwa, nic ich nie powstrzyma. Duża część moich klientów twardo stąpa po ziemi, ma pracę i rodzinę. Praca z wczorajszymi i dzisiejszymi zabawkami przynosi relaks, wymianę z podobnie myślącymi ludźmi i tworzy pomost do własnych dzieci” – powiedział Daniel w rozmowie z GIGA.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android