Edgar Cervantes / Android AuthorityTL;DR Prawie 100 kenijskich pracowników technologicznych wysłało list otwarty do prezydenta Bidena, żądając zaprzestania wyzysku przez amerykańskie firmy, takie jak Meta i OpenAI. Pracownicy opisują trudne warunki, niskie płace i problemy ze zdrowiem psychicznym, oskarżając firmy o praktyki pracownicze przyrównane do „współczesnego niewolnictwa”. Wzywają prezydenta Bidena do zadbania o to, aby umowy handlowe obejmowały silną ochronę pracy i środki w zakresie odpowiedzialności dla amerykańskich firm działających za granicą. Znaczącym posunięciem było to, że 97 afrykańskich pracowników technologicznych zaangażowanych w szkolenia w zakresie sztucznej inteligencji i moderowanie treści dla głównych amerykańskich korporacji, takich jak Meta i OpenAI, wystosowało list otwarty do prezydenta Bidena. W piśmie opublikowanym 22 maja oskarża się te firmy o „systemowe nadużycia i wyzysk” afrykańskich pracowników i wzywa do pilnej interwencji. List, o którym po raz pierwszy poinformował Wired, przekazano także przedstawicielce amerykańskiej ambasador ds. handlu Katherine Tai. Zbiega się to z wizytą prezydenta Kenii Williama Ruto w USA z okazji 60. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między USA a Kenią oraz omówienia handlu, inwestycji i innowacji technologicznych. Pracownicy twierdzą, że praktyki takich firm jak Meta, OpenAI i dostawca danych ScaleAI „ równa się współczesnemu niewolnictwu”. Opisują poważne wykorzystywanie, w tym zadania wyczerpujące psychicznie i emocjonalnie, takie jak monitorowanie niepokojących treści w mediach społecznościowych i oznaczanie danych na potrzeby modeli sztucznej inteligencji, często za mniej niż 2 dolary za godzinę. Podkreślają również brak odpowiedniego wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego, przez co wielu pracowników cierpi na zespół stresu pourazowego (PTSD).
Pracownicy firmy Kenayn żądają sprawiedliwego traktowania
Edgar Cervantes / Android AuthorityW piśmie szczegółowo opisano przypadki rozbijania związków zawodowych w sektorze cyfrowym. Na przykład, gdy moderatorzy treści na Facebooku w Kenii próbowali utworzyć związek zawodowy, zwolniono wszystkich pracowników. Następnie Meta przeniosła swoje prace moderacyjne do Ghany, aby uniknąć odpowiedzialności. Podobny incydent miał miejsce, gdy kenijscy pracownicy etykietowali dane dla amerykańskiego startupu ScaleAI zajmującego się sztuczną inteligencją. W marcu 2024 r. firma outsourcingowa ScaleAI, Remotasks, nagle opuściła rynek afrykański, pozostawiając pracowników bezrobotnych i zalegających z zaległymi pensjami. W piśmie zarzuca się również, że amerykańskie firmy technologiczne często uważają się za ponad kenijskie prawo i ignorują nakazy sądowe. Na przykład, pomimo wyroku sądu nakazującego Meta wypłacenie moderatorom Facebooka wynagrodzeń, firma stale ignorowała ten nakaz, pozostawiając pracowników bez wynagrodzenia nawet rok później. Pracownicy twierdzą, że ich składki są niezbędne dla użyteczności tych platform. Bez ich pracy platformy takie jak Facebook stałyby się niemożliwe do zarządzania, co mogłoby spowodować, że firmy takie jak Meta straciłyby miliardy. Mimo to zarabiają ułamek tego, co zarabiają ich amerykańscy odpowiednicy. W liście szczegółowo opisano kilka kluczowych żądań:
Zaangażowanie i przejrzystość: Pracownicy proszą o udział we wszelkich negocjacjach handlowych między USA a Kenią oraz o publikację projektów tekstów, aby umożliwić znaczące zaangażowanie.
Ochrona pracy: Wzywają do wprowadzenia solidnych postanowień w umowach handlowych, aby zapobiec rozbijaniu związków zawodowych, egzekwować standardy Międzynarodowej Organizacji Pracy i zapewnić kary za nieprzestrzeganie przepisów przez amerykańskie przedsiębiorstwa.
Odpowiedzialność: Wzywają do pociągnięcia amerykańskich firm z branży Big Tech do odpowiedzialności przed amerykańskimi sądami za łamanie praw pracowniczych i praw człowieka za granicą.
Szacunek dla suwerenności Kenii: Podkreślają, że umowy handlowe między USA a Kenią muszą szanować konstytucję i suwerenność Kenii. W liście podkreślono także rolę Kenii jako głównego ośrodka technologicznego, znanego jako „Krzemowa Savannah”, oraz krytyczny wkład kenijskich pracowników w przemysł technologiczny. Wzywa prezydenta Bidena do honorowania swojego zaangażowania na rzecz praw pracowniczych i „handlu skoncentrowanego na pracownikach” oraz do zadbania o to, aby korzyści płynące z postępu technologicznego nie odbywały się kosztem zdrowia i dobrostanu pracowników.
Masz wskazówkę? Mów do nas! Wyślij e-mail do naszych pracowników na adres [email protected]. Możesz zachować anonimowość lub uzyskać uznanie za informacje, to Twój wybór.Komentarze