Jak to działa?  Inteligentny dom

Jak to działa? Inteligentny dom

Michael Derbort 28 października 2023 r

Inteligentny dom jest teraz na ustach wszystkich. Właściwie bardzo złożona technologia stała się obecnie łatwa w zarządzaniu i przystępna cenowo dla prawie każdego użytkownika. Za pomocą stosunkowo prostych środków możesz zrobić pierwszy krok w cyfrową przyszłość nawet we własnych czterech ścianach. Pokażemy Ci jak.

Oto, co musisz wiedzieć:

Na początku był router

W przeszłości routery miały tylko jedno główne zadanie: musiały dystrybuować przychodzące dane do podłączonych urządzeń lub, odwrotnie, udostępniać wychodzące informacje w sieci WWW.

To było dawno temu, ale teraz wszyscy wiemy, że możemy zrobić o wiele więcej, korzystając z tych wszystkich pięknych zer i jedynek. Na przykład sterowanie urządzeniami przeznaczonymi do wykonywania określonych zadań. To prowadzi nas do tematu inteligentnych domów. Producenci routerów dostosowali się do tego nowego trendu i odpowiednio umożliwili podłączenie małych pomocników. Pojawiły się także nowe terminy: te małe pomocniki są obecnie często nazywane „inteligentnymi gadżetami domowymi”, a wszystkie małe dodatkowe urządzenia podłączone do sieci definiują teraz termin „Internet rzeczy” (w skrócie IoT). Ale nie ma to znaczenia, jeśli nadal będziesz używać terminu „te rzeczy tam”.

Czego potrzebujesz

Po pierwsze, potrzebujesz routera, który jest w stanie wykonać zadania, które chcesz. Istnieją różne podejścia: Niektórzy producenci tworzą routery WLAN, które dzięki interfejsowi mogą sterować urządzeniami zewnętrznymi. Najbardziej znanym przykładem jest producent AVM, który wyposażył swoje urządzenia FRITZ!Box w interfejs DECT, a także ma w swojej ofercie gadżety takie jak termostaty grzewcze, przełączane gniazdka i wiele innych. Urządzenia łączą się szybko, a dzięki odpowiedniej aplikacji można nawet regulować ogrzewanie czy włączać i wyłączać światło w drodze, żeby wymienić choćby banalne przykłady.

Inni producenci natomiast wyszli na autorskie rozwiązania, wolą sprzedawać swoje gadżety w zestawie i dostarczać własny router, który można podłączyć do głównego routera i urządzeń końcowych, takich jak telefony komórkowe czy komputery PC, w dowolny sposób .

To też jest możliwe, rozwiązania są bardzo funkcjonalne, ale ostatecznie niektórzy współcześni obawiają się, że nieestetyczny park routerów wkrótce ozdobi ścianę nad łączem telekomunikacyjnym. Ustandaryzowany standard dla wszystkich systemów wydaje się jeszcze odległy.

Wyobraź sobie, że elektryk musiałby zainstalować pięć różnych gniazdek dla pięciu różnych urządzeń w Twoim domu.

Rozmawiaj zamiast pisać

Asystenci głosowi – czy słyszałeś kiedyś to słowo? To mali pomocnicy, którzy otrzymują instrukcje za pomocą poleceń głosowych. Amazon Echo jest szczególnie dobrze znane i nosi slogan „Alexa”.

U mnie też coś takiego leży. Szybkość rozpoznawania poleceń głosowych jest zaskakująco dobra – „najbardziej urokliwy karabin świata” rozumie polecenia głosowe przy zawartości alkoholu we krwi do dwóch promili (w zależności od kondycji fizycznej).

Często jednak taki zakup nie jest konieczny. Użytkownicy Apple korzystają z Siri, właściciele smartfonów z Androidem korzystają z Asystenta Google, a Cortana oferuje swoje usługi także na komputerach z systemem Windows. Najważniejsza cecha: wszystko to można wykorzystać w połączeniu z rozwiązaniami inteligentnego domu.

Teraz o konfiguracji

To było dużo teorii – choć w bardzo uproszczonej formie. Przejdźmy teraz do praktycznej realizacji. Pierwszym krokiem byłoby sprawdzenie, co już znajduje się w gospodarstwie domowym. Czasami to więcej, niż początkowo myślisz. Czy kupiłeś niedawno nowy, najnowocześniejszy telewizor? Pierwszy interfejs inteligentnego domu może już znajdować się w Twoim salonie.

Zakładamy wówczas również, że jako czytelnik tego magazynu jesteś dumnym posiadaczem smartfona. Na pewno będziesz potrzebować tego i/lub komputera PC do konfiguracji i sterowania. Później jednak nie można już unikać studiowania podręczników. W zależności od sposobu wymiany danych pomiędzy poszczególnymi urządzeniami konieczne jest nawiązanie połączenia WLAN, Bluetooth lub innego rodzaju połączenia.

W praktyce wystarczy zainstalować gadżety w zależności od ich przeznaczenia. W większości przypadków użytkownicy mogą to zrobić samodzielnie, przy odrobinie umiejętności manualnych; tylko w przypadku niektórych zadań (takich jak instalacja inteligentnych włączników światła) należy ze względów bezpieczeństwa wezwać doświadczonych specjalistów, np. elektryków.

Następnie nadszedł czas na konfigurację, którą użytkownicy końcowi zwykle mogą wykonać samodzielnie. Wszystkie routery i wiele inteligentnych urządzeń oferuje własny backend, do którego można uzyskać dostęp za pośrednictwem dowolnej przeglądarki internetowej. Zazwyczaj w pełni skonfigurowany system pozostaje na swoim miejscu do czasu wymiany jednego z urządzeń i konieczności ponownego nawiązania połączenia Wi-Fi lub Bluetooth.

Praktyka czyni mistrza

Kiedy już wszystko zostanie skonfigurowane, Twoim zadaniem będzie wypróbowanie wszystkich możliwych rozwiązań. Biorąc pod uwagę szeroką gamę ofert obejmujących różne systemy i architektury systemów, nie jest możliwe podanie konkretnych informacji.

Z reguły wystarczy poeksperymentować. Bawiąc się ustawieniami nie możesz zrobić nic złego. Często są one jasno wyjaśnione, a jeśli dojdzie do najgorszego, nadal masz możliwość przywrócenia wszystkiego do ustawień fabrycznych.

Przykład bardzo prostej struktury FRITZ!Box pokazuje, jak nawet proste systemy mogą być coraz bardziej elastyczne: możesz zdalnie sterować temperaturą w pomieszczeniu za pomocą jednego lub kilku termostatów grzewczych – wystarczy zainstalować i skonfigurować aplikację AVM. Otrzymujesz temperaturę w pomieszczeniu z inteligentnego gniazdka elektrycznego, dzięki czemu możesz regulować temperaturę w pomieszczeniu zgodnie ze swoimi życzeniami przed powrotem. Najlepiej powiesić lampę na gniazdku, aby móc włączyć światło przed wejściem do mieszkania późnym wieczorem. Twoja wyobraźnia jest teraz wymagana do wszystkich innych możliwych zastosowań.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android