Jak działa AirDrop?  Nasi eksperci mają odpowiedzi

Jak działa AirDrop? Nasi eksperci mają odpowiedzi

Jon Fingas / Android AuthorityWiększość z nas zna i używa funkcji AirDrop firmy Apple do bezprzewodowego udostępniania plików, zdjęć i nie tylko między pobliskimi komputerami Mac i urządzeniami z systemem iOS. Ale jak to działa? Przecież to nie jest tak, że te pliki są dosłownie upuszczane w powietrzu. Chociaż nazwa tworzy koncepcję wystarczająco bliską prawdy, aby ludzie mogli zrozumieć jej funkcję. W tym artykule zagłębimy się w szczegóły technologii AirDrop i jej działania.
Czytaj więcej: Jak używać AirDrop do przesyłania plików na iOS i macOS

SZYBKA ODPOWIEDŹ
AirDrop używa szyfrowania TLS przez bezpośrednie połączenie Wi-Fi peer-to-peer z obsługą Bluetooth do przesyłania plików. Radia Wi-Fi urządzenia źródłowego i docelowego komunikują się bezpośrednio, bez korzystania z połączenia internetowego.


KLUCZOWE SEKCJE

Co to jest AirDrop?

iPhone_AirdropAirDrop to funkcja natywna dla systemów iOS i macOS, która ma uprościć proces udostępniania treści. Przed AirDrop jedynym sposobem udostępniania komuś zdjęć był na przykład SMS lub e-mail. Dzięki AirDrop użytkownicy Apple mogą bezprzewodowo udostępniać i odbierać zdjęcia, pliki, łącza, filmy, notatki, listy odtwarzania, lokalizacje i nie tylko za pomocą znajdujących się w pobliżu urządzeń Apple. Nie ma widocznego ograniczenia rozmiaru pliku, który AirDrop może przesyłać. AirDrop jest dostępny na urządzeniach Apple z systemem iOS 7 lub nowszym. Od momentu wprowadzenia na rynek technologia ta była wykorzystywana w skandaliczny i niesmaczny sposób. W szczególności w mediach zgłoszono wiele przypadków, w których użytkownicy urządzeń z systemem iOS z prywatnością AirDrop ustawioną na „Wszyscy” otrzymali niechciane pliki od nieznajomych znajdujących się w pobliżu; zjawisko to zostało nazwane „cyberflashowaniem”. Na przykład w czerwcu 2022 r. mężczyzna lecący samolotem Southwest podobno wysłał zdjęcie o charakterze jednoznacznie seksualnym wszystkim pasażerom na pokładzie, co doprowadziło do tego, że policja czekała, by wyprowadzić go z samolotu po jego przylocie. Z powodu takich wydarzeń Apple po cichu zaczęło ograniczać tryb „Wszyscy” do aktywności tylko przez 10 minut w różnych regionach. AirDrop odegrał również kluczową rolę w protestach. Na przykład użytkownicy w Chinach używali AirDrop do dystrybucji plakatów i sloganów po proteście na moście Sitong w Pekinie w 2022 roku. Apple podobno ograniczyło funkcję AirDrop w Chinach na kilka tygodni przed kolejnymi demonstracjami COVID-19 w Chinach.

Jak działa AirDrop?

Zrzut iPhone'a 12Dhruv Bhutani / Android AuthorityW jaki sposób urządzenia Apple używają AirDrop do komunikacji? Cóż, komunikacja odbywa się przez Apple Wireless Direct Link przy użyciu wygenerowanych lokalnych adresów IPv6 zamiast stałego adresu MAC układu Wi-Fi. W prostym języku angielskim oznacza to, że urządzenie, które chce wysłać AirDrop, emituje sygnał Bluetooth w celu wykrycia urządzeń w pobliżu. Tworzy również tożsamość iCloud na podstawie adresów e-mail i numerów telefonów powiązanych z identyfikatorem Apple ID użytkownika. Po znalezieniu urządzenia z włączoną funkcją AirDrop tworzone jest między nimi połączenie Wi-Fi typu peer-to-peer. Więc chociaż musisz mieć włączone Wi-Fi na obu urządzeniach, nie muszą one polegać na routerze, jeśli chodzi o dostęp do Internetu. Podstawowym oprogramowaniem, z którego korzysta AirDrop, jest Bonjour, wbudowane narzędzie firmy Apple do wykrywania usług dla systemów operacyjnych macOS i iOS.
Związane z: Jak włączyć AirDrop na komputerze MacPodczas korzystania z AirDrop nadawca wybiera, komu chce udostępnić. Urządzenie wysyłające inicjuje połączenie szyfrowane (TLS) z urządzeniem odbierającym, które wymienia tożsamości iCloud. Tożsamość jest weryfikowana w aplikacji Kontakty każdego użytkownika. Następnie odbiorca proszony jest o zaakceptowanie przelewu przychodzącego od zidentyfikowanej osoby lub urządzenia. Ten proces jest powtarzany dla każdego urządzenia, jeśli wybrano wielu odbiorców. W trybie Wszyscy stosowany jest ten sam proces, ale jeśli dopasowanie w Kontaktach nie zostanie znalezione, urządzenia odbierające zostaną pokazane w arkuszu wysyłania AirDrop z sylwetką z nazwa urządzenia. Więc chociaż nieznajomi nie widzą Twojej tożsamości, nadal mogą wysyłać Ci AirDrops, jeśli zdecydujesz się je otrzymać.


Czytaj więcej: Czy Apple AirDrop nie działa? Mamy dziewięć poprawek do wypróbowania

Często zadawane pytania

Dlaczego mój AirDrop nie działa na iPhone? Zwykle jest to metoda marketingowa mająca na celu szerzenie świadomości lub zwiększanie własności startupu walutowego. Czy AirDrop działa na starszych komputerach Mac? AirDrop działa na komputerach Mac z systemem macOS X Lion (10.7) lub nowszym. Oto lista komputerów Mac zgodnych z funkcją AirDrop: MacBook Pro: koniec 2008 r. lub nowszy, z wyjątkiem 17-calowych modeli z końca 2008 r.
MacBook Air: koniec 2010 r. lub nowszy.
Aluminiowy MacBook: koniec 2008 r. Komentarze

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android