Jak dokładne są urządzenia do śledzenia snu?  Czy powinieneś na nich polegać?

Jak dokładne są urządzenia do śledzenia snu? Czy powinieneś na nich polegać?

Kaitlyn Cimino / Android Authority Rozwijający się przemysł kawowy sugeruje, że wielu ludzi nie kipi naturalną energią. Większość ekspertów zgadza się, że jednym z winowajców naszego zbiorowego wyczerpania jest zły sen. W odpowiedzi największe nazwiska w dziedzinie technologii — w tym Fitbit, Garmin, Apple i inne — oferują narzędzia, które pomagają użytkownikom budować lepsze nawyki. Ale jak dokładne są urządzenia do śledzenia snu? Czy urządzenie może pomóc Ci poprawić sen? Rozkładamy to, czego możesz i czego nie możesz oczekiwać od tych potencjalnych współlokatorów.

Czy monitory snu rzeczywiście działają?

Użytkownik przegląda swoje etapy snu na Fitbit Versa 3.Kaitlyn Cimino / Android AuthorityW skrócie tak i nie. Większość ludzi, którzy zwracają się do urządzenia do śledzenia snu, potrzebuje podstawowych informacji na temat ich zachowań przed snem. Może chcesz mieć bliższe informacje o tym, ile snu poświęcasz na oglądanie Netflixa lub budzenie się, aby wyprowadzić psa. Może chcesz ustalić zwyczajowy czas odpoczynku lub określić, jak długo czytasz każdej nocy przed zaśnięciem. W związku z tym urządzenia do śledzenia snu mogą być bardzo przydatne i skuteczne. Większość trackerów dokładnie rejestruje ilość snu, osiągając całkowity czas spędzony w łóżku, identyfikując, kiedy użytkownicy zemdleją i kiedy się obudzą. Jednak te urządzenia również twierdzą, że robią znacznie więcej. Analizując wszystko, od tętna, przez ruchy ciała, po SpO2, monitory szacują różne wskaźniki związane z ilością i jakością snu. Te kategorie zazwyczaj obejmują:

Czas snu: Jak długo spałeś, o której zacząłeś spać i kiedy się obudziłeś.
Etapy snu: Które fazy snu wszedłeś w ciągu nocy, w tym cykle snu lekkiego, głębokiego i REM.
Jakość snu: Jak dobrze spałeś na podstawie faz snu, czuwania, ruchu i innych. Wiele popularnych marek często reprezentuje jakość snu z ostatecznym wynikiem.
Trendy snu: Tygodniowe, miesięczne, a nawet roczne reprezentacje danych dotyczących snu w czasie. Jak wspomniano, urządzenia do śledzenia snu są na ogół całkiem dobre w rejestrowaniu czasu trwania snu. Z drugiej strony, monitor snu może jedynie zgadywać etapy snu. Aby naprawdę określić, jakich faz snu doświadczasz, należy zmierzyć aktywność mózgu w ramach klinicznego badania snu. Chociaż wiele marek przetestowało swoje urządzenia w badaniach klinicznych, nadal nie zapewniają one takiego samego poziomu dokładności, jak badania medyczne. Oczywiście te ograniczenia dokładności sprowadzają się również do danych dotyczących jakości snu, a także niektórych danych dotyczących trendów snu. Urządzenia do śledzenia snu konsumenckiego najlepiej sprawdzają się w ocenie ilości snu i określaniu nawyków przed snem, ale nie należy ich traktować jako urządzeń medycznych. Tak więc, chociaż urządzenia do śledzenia snu działają dobrze, jeśli chodzi o identyfikowanie nawyków i ustalanie lepszych procedur, nie mogą oferować najwyższej możliwej dokładności danych. Najlepiej używać swojego trackera, aby uzyskać szeroki obraz swoich nawyków. Jeśli masz głębsze obawy dotyczące snu, skonsultuj się z lekarzem. Zawsze możesz użyć śledzonych danych jako odniesienia.
Zobacz też: Najlepsze aplikacje do śledzenia snu na Androida

Jaki jest najdokładniejszy monitor snu?

Naszym zdaniem Fitbit oferuje najlepsze wrażenia z monitorowania snu. Jesteśmy stronniczy w stosunku do Fitbit Sense i Versa 3, chociaż nowe modele tych zegarków pojawią się tej jesieni i chętnie je przetestowamy. Smartwatche Fitbit śledzą całkowity czas snu użytkowników i szacują etapy snu. Zapewniają również wynik snu od 1 do 100. Jak wspomniano, takie dane z trackerów są tylko przybliżeniami. Jednak podczas przeglądania obu urządzeń często stwierdzaliśmy, że nasze wyniki dotyczące snu były zgodne z tym, jak wypoczęci czuliśmy się rano. Fitbit oferuje najbardziej wszechstronne i niezawodne dane dotyczące śledzenia snu. Dodatkowo członkowie Fitbit Premium mogą również uzyskać dostęp do profilu snu, który polega na monitorowaniu snu przez cały miesiąc. Pod koniec każdego miesiąca Fitbit przypisuje Ci fenotyp snu. Ta informacja zwrotna zawiera również informacje o nawykach związanych ze snem i wskazówki dotyczące poprawy jakości snu. Mimo to Fitbit nie jest jedyną firmą, która robi postępy w tym dziale. Śledzenie snu firmy Garmin zapewnia również przyjazne dla użytkownika wrażenia dzięki zaawansowanym czujnikom i dogłębnej analizie. Podobnie Apple i Samsung wprowadziły ulepszenia w swoich najnowszych flagowych urządzeniach. Aby dowiedzieć się więcej o najlepszych trackerach na rynku, zapoznaj się z naszym dedykowanym przewodnikiem.

Wskazówki dotyczące jak najlepszego śledzenia snu

Fitbit Versa 3 wyświetla menu szybkiego panelu z włączoną funkcją Nie przeszkadzać.Kaitlyn Cimino / Android Authority Na początek ustal, która metoda śledzenia działa najlepiej dla Ciebie. Jakiego rodzaju dane chcesz lub potrzebujesz? Czy czujesz się komfortowo nosząc akcesorium do łóżka, czy wolisz bardziej pasywny monitoring? Poniżej znajdują się trzy najpopularniejsze typy urządzeń do śledzenia snu.

Urządzenia do noszenia: Śledzenie snu można znaleźć na smartwatchach, trackerach fitness, pierścionkach, a nawet słuchawkach dousznych. Urządzenia te zazwyczaj wykorzystują dane o tętnie, ruchu i częstości oddechów do analizy zachowania użytkowników podczas snu.
Urządzenia przyłóżkowe: Śledzenie ruchu ciała, dźwięków i czynników środowiskowych, opcje przyłóżkowe stanowią alternatywę, której nie musisz nosić do snu.
Materace i czujniki: Ustaw i zapomnij opcje, takie jak podkładka Sleepings Sleep wsuwana pod materac lub prześcieradło i rejestrowanie danych, takich jak tętno, ruch i inne. Po zakupie odpowiedniego urządzenia postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby uzyskać najlepsze wyniki.Niech to będzie rutyna: Najszybszym sposobem na utratę danych jest zapomnienie o ich śledzeniu. Ustal rutynę utrzymywania urządzenia naładowanego i na pokładzie przed snem.Sprawdź dopasowanie: Jeśli zdecydujesz się na urządzenie do noszenia, postępuj zgodnie ze wskazówkami producenta dotyczącymi prawidłowego noszenia urządzenia. Zegarki, pierścionki i urządzenia śledzące powinny przylegać do siebie, ale nie powinny być zbyt ciasne. Wkładki douszne często są dostarczane z różnymi gumowymi końcówkami dousznymi, aby zapewnić odpowiedni rozmiar.Włącz tryb Nie przeszkadzać: Jeśli Twoje urządzenie oferuje tryb nocny, nie zapomnij go użyć. Jasne ekrany i powiadomienia z dnia na dzień nie tylko Cię obudzą, ale także mogą zaciemnić trendy danych.Zasnąć: Daj swojemu urządzeniu coś do zmierzenia, nadając priorytet odpoczynkowi. Ogranicz napoje z kofeiną, zwłaszcza wieczorem. Stwórz zdrowe środowisko snu z wygodną pościelą, izolacją akustyczną, ciemnością i temperaturą ustawioną na odpowiednim poziomie.
Następny: Jak używać Fitbita do odchudzania Komentarze

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android