iPhone 14 Pro i Pro Max, rewolucja na rynku fotograficznym

iPhone 14 Pro i Pro Max, rewolucja na rynku fotograficznym

Redakcja 30 marca 2023 r

Aparat iPhone’a 14 Pro i Pro Max przeżył rewolucję! Co się zmieniło w tych modelach? Po raz pierwszy od lat Apple zdecydowało się na czujnik 48 MP zamiast 12 MP. Modele Pro wykorzystują ulepszony system przetwarzania obrazu firmy Apple, który podobno poprawia zdjęcia w ciemniejszym otoczeniu.

Te telefony są również w stanie robić zdjęcia Pro RAW. to jest np. B. z lustrzankami zupełnie normalnie, ale nie z telefonami komórkowymi, gdyż daje to znacznie większe możliwości w edycji zdjęć. Nowe iPhone’y zdążyły już poruszyć rynek fotograficzny.

Nowe techniki na rynku fotograficznym

Warto zaznaczyć, że większa liczba megapikseli wcale nie musi oznaczać lepszej jakości zdjęć, co często widać w budżetowych smartfonach. Mimo to Apple stosuje technikę zwaną binningiem pikseli. Dzięki tej technice zdjęcia są nie tylko jaśniejsze, ale też mają znacznie mniej „szumów”, co ma pozytywny wpływ np. podczas drukowania zdjęć.

Główny obiektyw, jak już wspomniano, charakteryzuje się matrycą o rozdzielczości 48MP i przysłonie f/1.78. Obiektyw szerokokątny ma ponownie ogniskową 13 mm, ale przysłona jest nieco większa niż w modelu podstawowym przy f/2.2.

Dzięki temu zdjęcia wykonane nim są znacznie ostrzejsze i wyraźniejsze i mieszczą się w ofercie lustrzanek ze średniej półki, które stosunkowo tanio można kupić na www.mpb.com/de-de. Tym razem jednak teleobiektyw pozwala na 3-krotne zbliżenie optyczne i podobnie jak obiektyw szerokokątny, zdjęcia są teraz znacznie lepszej jakości.

Tryb nocny również doczekał się pewnych ulepszeń. Dziś zrobienie zdjęcia nocą „zajmuje mniej czasu”. Równowaga światła i odwzorowanie kolorów są również doskonałe.

Najlepszy aparat na rynku?

W iPhonie 14 aparat naprawdę zaskakuje. Z drugiej strony wszyscy w Apple spodziewali się, że nowa generacja smartfonów będzie rewelacyjna pod względem fotograficznym. Czy naprawdę jest się czym zachwycać?

Aparat w iPhonie to jedna z rzeczy, za którą konsumenci uwielbiają wykorzystywać produkty z portfolio Apple. iPhone 14 (a tym samym iOS 16) miał swoją premierę w 2022 roku. Oprócz subtelnych zmian wizualnych, modele z serii Pro zrobiły naprawdę duży krok naprzód, jeśli chodzi o aparaty. Jak najnowszy telefon z Cupertino pod względem zdjęć?

Specyfikacja aparatu iPhone’a 14

W przypadku podstawowego modelu iPhone’a 14 aparat niekoniecznie przeszedł rewolucję, a raczej ewolucję. Dotyczy to również iPhone’a 14 Plus. To praktycznie ten sam aparat, który zaimplementowano w iPhonie 13 Pro – nieco ulepszony. Ponadto wymieniono tylko dwa obiektywy, charakteryzujące się matrycą o rozdzielczości 12 MP. W przypadku głównego obiektywu zwiększono nieco przysłonę (f/1.5 z f/1.6) oraz zaimplementowano nowy “Photonic Engine”, dzięki któremu zdjęcia wyglądają jeszcze lepiej.

Ultraszerokokątny obiektyw ma ogniskową 13 mm, przysłonę f/2.4 i pole widzenia 120 stopni. Dostępny jest również 3-krotny zoom optyczny i 15-krotny zoom cyfrowy.

Jeśli chodzi o filmy, wszystkie modele iPhone’a 14 otrzymały nowy „Tryb akcji”. Zapewnia maksymalną stabilizację dla płynnego nagrywania. Udoskonalono także specjalny „Tryb filmowy”. Od teraz może nagrywać w 4K, a użytkownik może wybrać pomiędzy 24 FPS a 30 FPS.

Na iPhonie 13 ten tryb jest ustawiony na 1080p przy 30 klatkach na sekundę. Ponadto podczas edycji filmów nagranych w trybie Film można zmienić ostrość i miksować filmy 24 FPS i 30 FPS w tym samym projekcie.

Potężne aparaty w obu modelach Pro

iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max mają naprawdę potężne aparaty, które pozwalają robić zdjęcia, jakich nigdy nie byłeś w stanie. Aby jednak w pełni wykorzystać ich potencjał, trzeba nauczyć się kilku kluczowych trików. Tutaj jesteś:

Porady i wskazówki

Niezależnie od tego, jak dobry jest aparat, każde mimowolne drgnięcie ręki powoduje rozmycie obrazu. Dlatego zalecamy używanie przycisków iPhone’a 14 Pro podczas robienia zdjęć zamiast dotykania ekranu.

W menu „Ustawienia” -> „Aparat” możesz ustawić przyciski „Zwiększ głośność” i „Zmniejsz głośność” jako przyciski nagrywania w trybie aparatu. Pojedyncze naciśnięcie spowoduje zrobienie zdjęcia, a przytrzymanie przycisku spowoduje nagranie wideo (zwolnienie przycisku również zatrzyma nagrywanie).

sterowanie zoomem

iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max oferują w sumie cztery poziomy zoomu optycznego do wyboru: 0,5X wykorzystuje ultraszerokokątny obiektyw, 1X robi zdjęcie głównym szerokokątnym obiektywem, 2X także głównym obiektywem, i 3X z teleobiektywem. Co najważniejsze, 2-krotny zoom jest możliwy bez rzeczywistej utraty jakości obrazu, ponieważ system jest optyczny, a nie cyfrowy.

Możesz łatwo wybrać tryb, naciskając jedną z okrągłych ikon 5, 1, 2 lub 3 znajdujących się nad trybem robienia zdjęć. Niewiele osób wie, że jeśli naciśniesz i przytrzymasz wybrane kółko i przesuniesz palcem w górę lub w dół, możesz wybrać stopień powiększenia do 15x zoom cyfrowy. Tryb makro włącza się automatycznie, gdy bardzo zbliżysz się do fotografowanego obiektu.

Użyj szybkiego ujęcia

Dzięki specjalnej funkcji Quick Take możesz natychmiast zrobić zdjęcie, serię zdjęć lub nagrać klip. Po przytrzymaniu spustu migawki aparat automatycznie rozpoczyna nagrywanie wideo, które kończy się po zwolnieniu spustu migawki.

Jeśli chcesz nagrać dłuższy klip, przesuń przycisk w prawo, aby włączyć normalny tryb wideo. Przeciągnięcie w lewo aktywuje tryb zdjęć seryjnych i wyświetla licznik pokazujący, ile zdjęć zostanie wykonanych.

Wybór trybu wideo

Aparaty iPhone’a 14 Pro i iPhone’a 14 Pro Max pozwalają na wybór pomiędzy czterema trybami nagrywania wideo – oprócz trybu standardowego można także nagrywać poklatkowo, w zwolnionym tempie i kinowym. W trybie nagrywania wideo wybierz liczby w lewym górnym rogu – wskazują one rozdzielczość i liczbę klatek na sekundę.

Tryb kinowy w iPhonie 14 Pro może teraz nagrywać wideo do 4K przy 24 lub 30 klatkach na sekundę, utrzymując ostrość twarzy i lekko rozmywając tło. Możesz aktywować tryb akcji za pomocą ikony biegnącego mężczyzny u góry ekranu.

Apple prezentując iPhone’a 14 obiecał nam prawdziwy przełom w dziedzinie fotografii mobilnej. Dzięki nowym technologiom przetwarzania, stabilizacji akcji, 48-megapikselowej matrycy, ulepszonym trybom wideo i nie tylko, Apple dotrzymał obietnicy.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android