Ignorowane przez Apple i Google: kobiety w technologii są tak niewidoczne

Ignorowane przez Apple i Google: kobiety w technologii są tak niewidoczne

Chociaż kobiety stanowią połowę światowej populacji, świat technologii jest nadal mocno zdominowany przez mężczyzn – dotyczy to między innymi telefonów komórkowych i samochodów. Pokażemy Ci, jaki ma to wpływ.

Smartfony dla męskich rąk, rozpoznawanie mowy dla męskich głosów, samochody dla mężczyzn: Świat technologii jest męski. Fakt, że połowa światowej populacji jest w rezultacie pomijana, jest nie tylko (jako kobieta) irytujący. W rzeczywistości może to mieć konsekwencje zagrażające życiu.

Luka w danych dotyczących płci: co się za tym kryje?

W 2019 roku autorka Caroline Criado-Perez opublikowała książkę „Niewidzialne kobiety”. Autorka, dziennikarka, feministka i aktywistka intensywnie zajmuje się przede wszystkim tym, dlaczego kobiety doświadczają tak dużej dyskryminacji.

Criado-Perez upatruje winy głównie w tzw „Luka w danych dotyczących płci”: Wiele danych o ludziach, które znamy i których używamy, jest używanych od wieków. Ale ponieważ męskie ciało służyło jako punkt odniesienia, kobiety nie są uwzględnione. I ten problem występuje do dziś. Criado-Perez pisze: „Mężczyźni są oczywiście niewypowiedzianą sprawą, ao kobietach w ogóle się nie mówi”.

Caroline Criado-Perez w swojej książce Invisible Women zwraca uwagę na wiele problemów, z jakimi borykają się kobiety w męskim świecie (źródło zdjęcia: Noam Galai/Getty Images)

Tak więc kobiety są nie tylko ignorowane, ale po prostu nie są brane pod uwagę. A to prowadzi do tej luki w wiedzy – Gender Data Gap. Wpływa to na różne dziedziny życia: technologię, medycynę, urbanistykę, pracę biurową, projektowanie, branżę motoryzacyjną. Lista jest długa, ale nie chcemy ukrywać przed Tobą kilku przykładów z branży technologicznej.

Uwaga: Corocznie od 1911 roku, 8 marca, św Międzynarodowy Dzień Kobiet zamiast. Nie chodzi o dawanie kobietom kwiatów. Skupiono się raczej na równych prawach i równych szansach dla wszystkich kobiet: cis, trans, niepełnosprawnych lub kolorowych.

Nasi koledzy z Desired.de zrobić w tym roku pod hashtagiem #Uczynić Cię szczęśliwym zwracała uwagę na wady, wymagania i samostanowienie kobiet. Tutaj dowiesz sie więcej.

Apple i Google: Technologia nie jest stworzona dla kobiet

iPhone dla męskiej ręki

Część z Was zapewne zna problem ze smartfonem: Telefon komórkowy nie mieści się już w kieszeni spodni. Być może pamiętasz trend w kierunku małych telefonów komórkowych. Miałem wtedy Nokię 6131 – telefon komórkowy, który miał zaledwie 9 centymetrów wysokości. Dziś przekątna wyświetlacza wielu smartfonów wynosi od 15,2 do 17 centymetrów. To sprawia, że ​​dobrze pasują do dłoni przeciętnego mężczyzny (oczywiście możliwe są wyjątki), ale są prawie tak duże, jak dłonie kobiet. Mają średnio od 17,8 do 20,3 centymetra wzrostu.

W 2018 roku Apple spotkało się z ostrą krytyką kobiet, gdy ogłoszono, że wyświetlacz iPhone’a XS Max powiększył się do 6,5 cala. Nawet wtedy Criado-Perez stał się aktywny i powiedział Telegraph: „Naprawdę dostałem RSI, ponieważ miałem iPhone’a 6 i zniknął, gdy tylko przeszedłem na iPhone’a SE (z wyświetlaczem o przekątnej 4,7 cala, uwaga redaktora) . .) przełączony.” RSI, więc „Powtarzające się urazy przeciążeniowe”odnosi się do bólu ramienia, dłoni i barku spowodowanego pewnymi obciążeniami – na przykład zbyt dużym smartfonem.

Rozmiar iPhone’a XS Max szczególnie zirytował fanki Apple (źródło zdjęcia: GIGA)

Powód: luka w danych dotyczących płci. Dziennikarz techniczny James Ball zwraca uwagę, że w zdominowanym przez mężczyzn przemyśle technologicznym, Rozmiar smartfona nadal dotyczy mężczyzn zorientowany. Ale przynajmniej urządzenia nie mogą już rosnąć, ponieważ „osiągnęły już rozmiar męskiej dłoni”. Obecny iPhone 14 ma przekątną wyświetlacza 15,4 centymetra. Dzięki temu jest to najmniejszy model w ofercie.

Sarah BornerSarah Börner, redaktor GIGA, ekspert ds. elektroniki użytkowej (mobilnej) i zrównoważonego rozwoju.

Dylemat torebki

Zakłada się, że Kobiety częściej noszą smartfony w torebkach niż na ciele. Po co więc zmniejszać telefony komórkowe? Pozwólcie, że krótko wyjaśnię dylemat z torebką:

W rzeczywistości patriarchat z czasem zabrał kieszenie z damskich ubrań: trudno wyjść z domu bez kieszeni. Innym powodem jest to „męskie spojrzenie” (tj. męski widok kobiecego ciała): Przeładowane kieszenie ubrań „zniekształcają” kobiece ciało i pozostawiają je w spokoju przestał być estetyczny spójrz (źródło: Deutschlandfunk Kultur). Kapitalistyczne decyzje też się liczą: w końcu brakujące kieszenie na ubraniach napędzają rynek torebek.

Ryzykując, że zabrzmi to zbyt patetycznie, ale kiedy kobiety domagają się mniejszych smartfonów do kieszeni, żądają więcej samostanowienia.

Google Home Mini: czy mogę porozmawiać z mężczyzną?

Różne programy do rozpoznawania mowy są również problematyczne w przypadku kobiet. Sam go posiadałem do 2 lat temu Mini Google Home. Jednak często odpowiadał dopiero po kilkukrotnym zapytaniu i/lub źle mnie zrozumiał. Jeśli jednak mężczyzna rozmawiał z urządzeniem, inteligentny głośnik odpowiadał natychmiast. A jeśli teraz myślisz: „Ale możesz ustawić Google Home Mini tak, aby reagował tylko na Twój własny głos.” – nie, nawet to nigdy mi nie działało.

Chociaż oprogramowanie Google do rozpoznawania głosu jest bardzo dobre, Google Home Mini nie zawsze reaguje na kobiety (źródło obrazu: GIGA)

Trudno się temu dziwić: oprogramowanie do rozpoznawania mowy jest często programowane przez mężczyzn z męskimi nagraniami głosowymi karmiony. W 2016 roku lingwistka Rachael Tatman zajęła się tą kwestią Rozpoznawanie i transkrypcja mowy zbadał: „Jeśli wybierzesz losowo mężczyznę i kobietę z mojej próbki, istnieje prawie 70 procent szans, że transkrypcje dla mężczyzny będą dokładniejsze” (źródło: makingnoiseandhearingthings.com).

W życiu codziennym być może nie zawsze jest to dramatyczne. Ale jeśli kobieta jest uzależniona od rozpoznawania głosu w swoim smartfonie z powodu nagłego wypadku, brak reakcji lub nieprawidłowa reakcja może mieć poważne konsekwencje. Podobnie przetworzone oprogramowanie do dyktowania stosowane w medycynie Niektóre rzeczy powiedziane przez kobiety są błędne, co może stać się poważnym problemem. Innym przykładem jest jazda: Rozpoznawanie głosu powinno mniej odwracać uwagę od jazdy. Jeśli jednak nie działa prawidłowo, uzyskuje się dokładnie odwrotny skutek.

Dzięki Ewie wreszcie większe bezpieczeństwo w ruchu drogowym

Mówiąc o jeździe: tam też dominuje problem z seksizmem. Nie chodzi o to, że mężczyźni podobno są lepsi w prowadzeniu i parkowaniu niż kobiety. Chociaż oczywiście to nonsens. Jest to raczej kwestia bezpieczeństwa.

W przeszłości do testów zderzeniowych używano głównie męskich manekinów: 1,75 metra wzrostu, waży 78 kilogramów. Przez długi czas manekiny dla dzieci czy kobiet były jedynie osłabioną formą męskiego manekina. Od listopada 2022 jest teraz Ewa, kobiecego manekina, który ma 1,62 metra wzrostu i waży 62 kilogramy (źródło: Deutschlandfunk Nova). Lalka została wynaleziona przez Astrid Linder, szwedzką dyrektor ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Krajowym Instytucie Badawczym Dróg i Transportu. W przeciwieństwie do innych „pseudomodelek”, Eva jest właściwie dostosowana do kobiecego ciała. Środek ciężkości i budowanie mięśni odpowiadać średniej.

Do zeszłego roku manekiny do testów zderzeniowych były wzorowane na męskim ciele. Pierwszy kobiecy manekin Eva powinien teraz zapewnić większe bezpieczeństwo (źródło zdjęcia: IMAGO / Jürgen Heinrich)

Różnica o godz ryzyko zranienia między kobietami i mężczyznami za kierownicą jest przerażająca: „Według amerykańskiej agencji ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego NHTSA kobiety kierujące dzisiejszymi samochodami prawie 60 procent wyższe ryzyko za obrażenia ręki jako kierowca. W przypadku urazów nóg jest to nawet prawie 80 proc. W przypadku urazów klatki piersiowej ryzyko urazu jest o około 20 procent wyższe niż u mężczyzn” (źródło: Deutschlandfunk Nova).

Dzięki Evie przyszłe testy zderzeniowe mogą być jeszcze bezpieczniejsze, zwłaszcza dla kobiet. Ale dotyczy to tylko nowych samochodów. NHTSA twierdzi, że kobiety są mniej narażone na śmierć w wypadku samochodowym. Różnica w stosunku do mężczyzn w przypadku osób urodzonych przed 2009 r. nadal wynosiła ponad 18 proc., ale od 2010 r. spadła do 6,3 proc. wynosi obecnie około 3 proc (Źródło: NHTSA). Między innymi specyfikacje dotyczące pasów bezpieczeństwa i poduszek powietrznych odgrywają główną rolę w ulepszeniach.

Kobiety były pierwszymi komputerami

Fakt, że dziś kobiety wciąż zbyt często są pomijane w technologii, jest niesprawiedliwy nie tylko ze społecznego, ale i historycznego punktu widzenia. Kobiety już w przeszłości odgrywały ważną rolę w cyfryzacji. Następnie: Kobiety były pierwszymi komputerami.

Pod koniec II wojny światowej poszukiwano kobiecych „komputerów” (niem. kalkulatorów) do wyznaczania trajektorii pocisków (źródło: SZ-Magazine). Aby to zrobić, matematycy obliczali z jednej strony ręcznie, az drugiej za pomocą komputera cyfrowy uniwersalny kalkulator. Można to było wykonać dowolną kalkulację, ale kobiety musiały to raz po raz przerabiać. Choć pracom ówczesnych komputerów nie poświęcano zbyt wiele uwagi, miały one ogromny wpływ na początki informatyki. I do dziś są kobiety, które zajmują ważne stanowiska w świecie technologii. Niektóre z nich prezentujemy Państwu w naszej galerii zdjęć:

Świat technologii był i jest w dużej mierze kształtowany przez kobiety. Najwyższy więc czas, aby luki w danych i wiedzy zostały ostatecznie zlikwidowane, a kobiety zostały dostrzeżone i uwzględnione. Chcę czuć się bezpiecznie podczas jazdy. Chcę, żeby mój głos został usłyszany. I wreszcie chcę móc znowu schować smartfona do kieszeni.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android