Helium twierdzi, że jego sieć kryptograficzna jest używana przez Lime i Salesforce — nie jest

Helium twierdzi, że jego sieć kryptograficzna jest używana przez Lime i Salesforce — nie jest

W piątek Mashable poinformował, że Helium, projekt kryptograficzny chwalony przez The New York Times na początku tego roku, którego firma macierzysta jest wspierana przez firmy inwestycyjne, takie jak Andreessen Horowitz, wprowadzał ludzi w błąd co do firm, z którymi współpracuje. Helium reklamuje na swojej stronie głównej, że Lime, firma zajmująca się mobilnością, która stoi za tymi elektrycznymi skuterami i rowerami, korzysta z sieci bezprzewodowej mesh zasilanej kryptowalutami. Firma powiedziała jednak Mashable, że od 2019 roku nie ma z nią żadnych relacji i że tylko wstępne testy z technologią Helium były przeprowadzane. Teraz Salesforce, którego logo pojawiło się na stronie Helium tuż obok Lime’s, twierdzi, że również nie korzysta z tej technologii. „Helium nie jest partnerem Salesforce” – powiedział The Verge rzecznik Salesforce Ashley Eliasoph w e-mailu. Kiedy spytałem o poniższą grafikę, która pojawiła się na stronie Helium, Eliasoph powiedział, że „to nie jest dokładne”.

Witryna Helium nadal wymieniała Lime i Salesforce jako klientów kilka godzin po opublikowaniu raportu Mashable. Gdzieś między 16:35 a 17:30 czasu wschodniego loga Lime i Salesforce zostały usunięte ze strony głównej Helium. The Verge wysłało wiadomość e-mail do Helium z zapytaniem o jej relacje z Salesforce o 16:48 czasu wschodniego, na które firma nie odpowiedziała w momencie pisania tego tekstu.

Witryna Helium nie wspomina już Lime ani Salesforce. W przeciwieństwie do wielu projektów kryptograficznych, stosunkowo łatwo jest zrozumieć rdzeń Helium (chociaż istnieją absolutnie sposoby, aby to skomplikować, jeśli chcesz). Pomysł polega na tym, że umieszczasz w domu hotspot helowy — który może kosztować od setek do tysięcy dolarów — a użytkownicy sieci łączą się z nim, gdy są w pobliżu i potrzebują trochę danych. Im więcej danych przechodzi przez Twój hotspot, tym więcej HNT (kryptowaluta Helium) zarobisz. Krótko mówiąc, jest to rodzaj zdecentralizowanej sieci mesh, w której osoby obsługujące węzły mogą czerpać korzyści z dostarczania swoich danych. (Warto jednak zauważyć, że korzystanie z Internetu w domu w ten sposób narusza warunki umów o świadczenie usług dla wielu dostawców usług internetowych.) Ekonomia podobno działa, ponieważ firmy lub osoby fizyczne płacą za korzystanie z sieci Helium zamiast, powiedzmy, danych komórkowych.

Teraz jednak musimy zapytać: kto chce za to zapłacić? Wygląda na to, że niewielu ludzi. Jak wskazuje jeden wątek na Twitterze, raport The Generalist mówi, że w zeszłym miesiącu na dostęp do sieci Helium wydano tylko około 6500 dolarów kredytów danych (lub DC). To ostry kontrast do milionów dolarów, które ludzie wydali na sprzęt do tworzenia hotspotów dla sieci w nadziei na zysk. Byłoby to szokująco niskie, gdyby Lime faktycznie podłączało swoje skutery do sieci, lub gdyby klienci Salesforce korzystali do monitorowania magazynów, takich jak Helium rozbite w 2017 roku. „Tak, te rzeczywiście istnieją i są wspaniałe”. Artykuł w New York Times, który nazwał Helium przykładem „jak krypto może być całkiem przydatne w rozwiązywaniu niektórych rodzajów problemów”, wymienił Lime oraz Victor, firmę zajmującą się pułapkami na gryzonie i gady, jako użytkowników Helium. Lime najwyraźniej teraz zaprzecza, że ​​tak jest (i mówi, że wysyła zaprzestanie działalności do Helium), a Victor nie od razu odpowiedział na pytania The Verge o to, czy korzysta z sieci. Jednak strona, którą Helium reklamował jako miejsce do kupowania pułapek na myszy Victora z obsługą Helium, w ogłoszeniu o partnerstwie, wydaje się już ich nie sprzedawać. Wydaje się również, że w dokumentacji Victora nie ma żadnych wzmianek o helu. Dokumentacja Helium wskazuje jednak na produkty Victora, mówiąc: „użytkownik sieci Helium potrzebuje 50 000 DC miesięcznie, aby wysłać dane dla swojej floty pułapek na myszy podłączonych do Helium. (Tak, one rzeczywiście istnieją i są wspaniałe.)” Skontaktowaliśmy się również z firmą Dish, która w zeszłym roku ogłosiła, że ​​będzie korzystać z sieci 5G firmy Helium. To ogłoszenie jest również zamieszczone na stronie głównej Helium, tuż u góry w sekcji „najnowsze wiadomości”. Chciałbym zakończyć to pożegnalną myślą. Autor historii Timesa mówi, że Helium nie mogłoby tak naprawdę działać bez dołączonej technologii kryptograficznej, powołując się na fakt, że firma wystartowała bez jakiejkolwiek integracji kryptograficznej i wpadła na pomysł dopiero wtedy, gdy była na krawędzi upadku. Ale przez lata zaniedbane społeczności musiały budować własne sieci lokalne, po tym jak zostały zignorowane przez rząd i firmy telekomunikacyjne. To jest sprzeczne z tym, co sugeruje ta drobniejsza reklama Helium; że ludzie byliby skłonni zrobić coś dla swojej społeczności tylko wtedy, gdyby dostali za to zapłatę. Z drugiej strony niekoniecznie jest zaskakujące, że hel błędnie przedstawił istotny element układanki.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android