Funkcje Androida 13: wszystko, co do tej pory wiemy

Funkcje Androida 13: wszystko, co do tej pory wiemy

Edgar Cervantes / Android AuthorityAndroid 12 dopiero zadebiutował na niewielkim zestawieniu najlepszych smartfonów na świecie, ale już czekamy na Androida 13. Kolejna duża iteracja mobilnego systemu operacyjnego Google doczekała się już dwóch zapowiedzi programistycznych. Co więcej, wygląda na to, że możemy spodziewać się stabilnej premiery znacznie wcześniej w tym roku w porównaniu z poprzednim. Poniżej przyjrzymy się, czego można się spodziewać po nadchodzącej głównej wersji Androida.


Android 13: nazwa i data wydania

Android 13 na Pixelu 5 z nazwą kodową TiramisuC. Scott Brown / Android Authority Przed Androidem 10 Google nazwał swoje wersje systemu operacyjnego po słodkich smakołykach. Chociaż publicznie zmienił się na numer, często nadal odnosi się do wersji jako cukierniczych wewnętrznie. Dzięki pierwszej zapowiedzi programisty wiemy, że kryptonim Androida 13 to „Tiramisu”. To pierwszy raz od dłuższego czasu, gdy widzieliśmy, jak Google tak otwarcie podchodzi do kryptonimu. Jeśli chodzi o datę premiery Androida 13, Google udostępnił harmonogram. Sądząc po tym harmonogramie, spodziewamy się co najmniej dwóch zapowiedzi dla programistów, co najmniej czterech wersji beta i stabilnej premiery gdzieś w sierpniu 2022 roku. Jednak rzeczy mogą się znacznie zmienić od teraz do tego czasu, więc nie rób jeszcze zbyt wielu założeń.
Zobacz też: Historia i ewolucja Androida


Android 13: Zmiany w projekcie

widżety pogodowe na Androida materiał na Androida 12, aplikacje google betaJimmy Westenberg / Android AuthorityAndroid 12 wprowadził jedną z najważniejszych zmian interfejsu użytkownika systemu operacyjnego od lat dzięki Material You. Nowy interfejs zapewnia bardziej spersonalizowane opcje dostosowywania, od kontrolek palety kolorów opartych na tapetach po bardziej intuicyjne animacje. Android 13 nie wydaje się zmieniać rzeczy tak radykalnie, ale Google wciąż wprowadza nowe funkcje i poprawki projektowe.

Ikony automotywów

Ikony tematyczne Androida 13C. Scott Brown / Android AuthorityGoogle udostępnił powyższe zrzuty ekranu, gdy uruchomił pierwszą wersję zapoznawczą dla programistów. Wygląda na to, że wersja Androida 2022 pozwoli ci motywować twoje ikony, tak jak motywujesz resztę systemu operacyjnego z Androidem 12. Niestety, są tutaj dwa zastrzeżenia. Po pierwsze, będzie to dostępne tylko na urządzeniach Pixel, przynajmniej przy pierwszym uruchomieniu. Po drugie, będzie to działać tylko z aplikacjami, w których programista umieścił monochromatyczną ikonę dla Materiału, którego możesz użyć. Innymi słowy, nie oczekuj całkowicie solidnego i kompletnego doświadczenia, gdy Android 13 po raz pierwszy upadnie. Może minąć trochę czasu, zanim stanie się to tak automatyczne, jak przewiduje Google.

Więcej opcji motywu Material You

Według plotki opartej na ujawnionym kodzie, Android 13 może rozszerzyć dostępne opcje motywów kolorystycznych, oferując cztery nowe palety odnoszące się do określonych odcieni lub barw uzupełniających. Zostało to później potwierdzone w systemie Android 13 DP2, chociaż funkcja nie jest jeszcze aktywna.
Android 13 Kolory EkspresyjnyEkspresyjnyAndroid 13 kolorów SpritzSpritzTonalny punkt na Androida 13 kolorówTonalny punktAndroid 13 kolorów żywychŻywy Te doświadczenia obejmują TONAL_SPOT, VIBRANT, EXPRESSIVE i SPRITZ. Podczas gdy dwie pierwsze opcje są uderzająco podobne, dwie ostatnie są wyraźnym odejściem od obecnego systemu motywów Androida 12. „Ekspresyjny” pozornie opiera się na kolorach, które nie pochodzą bezpośrednio z tapety, podczas gdy „Spritz” wybiera bardziej neutralny wybór w skali szarości. Być może nie jest to do końca szczegółowa kontrola, której szuka wielu użytkowników, ale to początek.

Alternatywna konfiguracja zegara na ekranie blokady

Android 13 może pozwolić użytkownikom przełączać się między dwoma stylami zegara na ekranie blokady. Na zrzucie ekranu opublikowanym przez XDA w obszernym pierwszym spojrzeniu użytkownicy będą mogli wybrać układ pojedynczej linii lub obecny układ podwójnej linii.

Zaktualizowano widżet „Teraz odtwarzane”

Odtwarzacz multimedialny, który pojawi się w obszarze powiadomień, będzie miał nowy wygląd. Okładka albumu zajmie teraz całe tło widżetu, a elementy sterujące zostały nieco przesunięte. Nie jest jednak jasne, czy będzie to zmiana wyłącznie dla Pixels.


Android 13: ulepszenia funkcjonalności

W systemie Android 12 wprowadzono kilka nowych narzędzi, w tym obsługę wbudowanego przewijania zrzutów ekranu i tryb obsługi jedną ręką, inteligentniejsze ustawienia automatycznego obracania oraz funkcję AppSearch. Ale co może przynieść Android 13?

Bardziej intuicyjna obsługa skanera QR

Skaner QR Android 13C. Skanowanie kodu Scott Brown / Android AuthorityQR jest niepotrzebnie niezdarne w systemie Android, ale może to być już przeszłość. W pierwszym podglądzie programisty wprowadzono przycisk szybkiego przełączania, ale nie działał. Zaczęło działać w drugiej wersji deweloperskiej. Funkcja jest prosta, ale przynajmniej nie będziesz już potrzebować do niej osobnej aplikacji!

Natywna obsługa Bluetooth LE Audio

Bezprzewodowy dźwięk zostanie wzmocniony w następnej wersji Androida. Będzie miał wbudowane wsparcie dla Bluetooth LE Audio i kodeku komunikacyjnego o niskiej złożoności (LC3). Kodek to całkiem spora sprawa, reklamująca mniejsze zużycie energii i lepszą jakość dźwięku na obsługiwanych urządzeniach.

„Nie przeszkadzać” to teraz „Tryb priorytetowy”

Tryb priorytetu Androida 13C. Scott Brown / Android Authority Nie jest to szalenie nowa funkcja, ale Google zmienia nazwę trybu Nie przeszkadzać na tryb priorytetowy. Możliwe, że może to mieć związek ze zmianami, o których mowa w następnej sekcji dotyczącej trybu cichego.

Tryb cichy jest naprawdę cichy

Kiedy wyciszysz telefon, powinien być naprawdę cichy. Jednak w tym trybie nadal występują wibracje i haptyka. Jednak w Androidzie 13 tryb cichy wyłącza wszystko, zapewniając prawdziwą ciszę podczas korzystania z telefonu.

Dotknij, aby przenieść elementy sterujące multimediami

Niespodziewany dodatek może zapewnić inteligentniejsze udostępnianie multimediów na wielu urządzeniach. Według ujawnionych danych z „anonimowego i zaufanego źródła” Android Police odkryła system TTT, który umożliwia użytkownikom przekazywanie kontroli multimediów na inne urządzenia. Nie jest jasne, jak ta funkcja może działać, ale prawdopodobnie korzystałby z technologii bezprzewodowej krótkiego zasięgu, takiej jak NFC lub UWB. Oczywiście samo to ogranicza kompatybilność tej funkcji z obecnymi urządzeniami. W kodzie nie ma dowodów na to, że Google pracuje nad taką funkcją, więc potraktuj to z przymrużeniem oka, dopóki nie dowiemy się więcej.

Przerobiony selektor wyjścia audio

selektor wyjścia audio android 13 ap 1Android 13 przerabia selektor wyjścia audio. Jest to głównie estetyczne przeprojektowanie, aby lepiej pasowało do schematu Material You, ale znacznie ułatwi przejście na nowy system wyjściowy.

„Panlingual” ustawienia języka aplikacji

Jeśli jesteś wielojęzyczny, może to być najlepszy dodatek do Androida 13. Pierwsza wersja zapoznawcza dla programistów zawiera przełączniki języka dla poszczególnych aplikacji. Umożliwiłoby to użytkownikom ustawienie określonych języków dla określonych aplikacji, niezależnie od ustawień systemowych.

Profile dodatkowe do płatności NFC

Zgodnie z zobowiązaniami podjętymi w lipcu 2021 r. (h/t XDA), Android 13 może pozwolić wielu użytkownikom urządzenia na skonfigurowanie własnej usługi płatności NFC na swoich profilach.


Aktualizacje dotyczące prywatności i bezpieczeństwa

Domowe Wi-Fi Google Pixel 6Robert Triggs / Android AuthorityPrywatność i bezpieczeństwo są zawsze ważne dla Google. Z każdą nową wersją Androida firma sprawia, że ​​system operacyjny jest bezpieczniejszy i bardziej prywatny, a użytkownik ma większą kontrolę nad tym, co najważniejsze. Android 13 nie jest wyjątkiem.

Selektor zdjęć prywatnych

Gdy udostępniasz dokument w aplikacji na Androida, wyskakujący selektor dokumentów jest całkiem bezpieczny. Nie pozwala aplikacji na dostęp do wszystkich Twoich dokumentów, tylko do tych, które wybierzesz. Selektor zdjęć nie był jednak tak bezpieczny. Jednak w nowej wersji Androida to się zmienia. Sprawdź to w akcji poniżej.Selektor zdjęć Androida 13C. Scott Brown / Android Authority Selektor zdjęć Androida 13 zostanie wbudowany bezpośrednio w Androida, co sprawi, że wybieranie zdjęć z pamięci lokalnej i w chmurze będzie uniwersalne w różnych aplikacjach. Aby była to jeszcze lepsza wiadomość, nie będziesz potrzebować Androida 13, aby zobaczyć tę funkcję: Google wypchnie ją na wszystkie telefony z Androidem 11 i Android 12 za pomocą Sklepu Google Play (z wyjątkiem telefonów opartych na Android Go).

NEARBY_WIFI_DEVICES

Jeśli aplikacja musi zlokalizować pobliskie urządzenia Wi-Fi w systemie Android 12, prawdopodobnie potrzebuje uprawnień do lokalizacji. To jest niepotrzebnie niepewne. W Androidzie 13 Google wprowadza nowe uprawnienie wykonawcze NEARBY_WIFI_DEVICES, które daje tym aplikacjom nową opcję, która nie wymaga niepotrzebnego dostępu do lokalizacji.

Uprawnienia do powiadomień

Uprawnienie do powiadomień Androida 13C. Scott Brown / Android AuthorityW najnowszych stabilnych wersjach systemu Android musisz zezwolić aplikacjom na dostęp do niektórych funkcji, takich jak lokalizacja, kamera i mikrofon. Kiedy wyląduje Android 13, będziesz musiał zrobić to samo dla powiadomień. To w końcu zakończy problem z nowo pobraną aplikacją, która przeciąża Cię alertami i musisz zagłębić się w ustawienia systemowe, aby je zatrzymać. Zamiast tego możesz po prostu odmówić aplikacji możliwości wysyłania powiadomień zaraz po jej zainstalowaniu.

Zintegrowana szybka para

Szybka para Androida 13C. Scott Brown / Android AuthorityFast Pair to wspaniała funkcja. Pozwala szybko sparować telefon z akcesoriami, np. słuchawkami Bluetooth. Zamiast dodawać je ręcznie, telefon po prostu ostrzeże Cię, że coś jest w pobliżu i zapyta, czy chcesz się z tym sparować. W systemie Android 13 funkcja Fast Pair jest wbudowana w system operacyjny, co powinno ułatwić korzystanie z niej.


Android 13: aktualizacje pod maską

Ostrzeżenie dotyczące mikrofonu Google Android 12Eric Zeman / Android Authority Aktualne dane sugerują, że Google wprowadzi kilka poprawek do Androida 13 pod skórą. Obsługa uprawnień i zużycie baterii mogą ponownie otrzymać określone chwyty.

Gospodarka zasobów Androida

Jedna plotka sugeruje, że lepsza optymalizacja zasilania może być na kartach dzięki TARE, czyli Gospodarce Zasobów Androida. Według XDA, funkcja ta jest podobno bardziej skomplikowanym, opartym na kredytach systemem zarządzania energią, który umożliwia lub blokuje zadania wymagane przez aplikacje oparte na o tym, jak niski jest poziom baterii urządzenia. Brzmi to dość skomplikowanie i po prostu nie ma wystarczająco dużo danych, aby to w pełni wyjaśnić, ale może to być funkcja, na którą należy uważać w nadchodzących tygodniach.

Różne aktualizacje

Teraz łatwiej będzie formatować tekst w języku japońskim, dzięki czemu będzie bardziej czytelny i dopracowany. Pisma inne niż łacińskie (tamilski, birmański, telugu, tybetański itp.) będą teraz wyglądać lepiej z adaptacyjną wysokością linii. Zapobiegnie to obcięciu dolnych części tych postaci. Osoby, które używają liter fonetycznych (takich jak osoby mówiące po japońsku i chińsku), będą teraz miały łatwiejszy czas na wyszukiwanie i automatyczne uzupełnianie tekstów. Wynika to z nowego interfejsu API konwersji tekstu wbudowanego w system Android 13. Czcionki i emotikony będą miały obsługę renderowania z COLRv1. Pomoże im to szybko renderować i wyglądać świetnie w praktycznie każdym rozmiarze.


To wszystkie funkcje Androida 13, o których wiemy do tej pory. Czy jesteś podekscytowany następną wersją systemu operacyjnego Google? Co najbardziej Cię cieszy? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach. Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android