Funkcja Quick Share w systemie operacyjnym Chrome może wreszcie być tak szybka, jak na telefonach

Funkcja Quick Share w systemie operacyjnym Chrome może wreszcie być tak szybka, jak na telefonach

Mishaal Rahman / Android AuthorityTL;DR Chrome OS obecnie nie obsługuje sieci Wi-Fi typu peer-to-peer, ale wygląda na to, że wkrótce się to zmieni. Dzięki temu funkcja Quick Share (wcześniej Udostępnianie w pobliżu) będzie działać szybciej niż obecnie w systemie operacyjnym Chrome. Urządzenia z Androidem obsługują już Wi-Fi typu peer-to-peer. System operacyjny Google Chrome OS ma wiele ciekawych funkcji, które pomagają zintegrować Twój telefon z Androidem z Chromebookiem. Większość tych funkcji obsługiwanych na różnych urządzeniach jest dostępna w ramach usługi Phone Hub, ale istnieje dodatkowa funkcja, którą prawdopodobnie już znasz, jeśli często udostępniasz pliki między urządzeniami z systemem Android: Szybkie udostępnianie. Funkcja Szybkie udostępnianie (dawniej Udostępnianie w pobliżu) umożliwia udostępnianie plików między urządzeniami z Androidem, Chromebookami i komputerami z systemem Windows. Podobnie jak w przypadku Androida, ta funkcja jest wbudowana w system operacyjny Chromebooków. Jednak w przeciwieństwie do większości urządzeń z Androidem, Chromebookom brakuje kluczowej funkcji łączności, która umożliwia najszybsze przesyłanie plików za pośrednictwem funkcji Quick Share, ale wkrótce to się zmieni.

Co to jest Wi-Fi Direct?

Ustawienia Udostępniania w pobliżu w systemie operacyjnym ChromeMishaal Rahman / Android AuthorityQuick Share obsługuje przesyłanie plików przez Bluetooth lub Wi-Fi. Bluetooth służy do wyszukiwania pobliskich urządzeń, a następnie łączenia ich, ale zazwyczaj nie jest używany do faktycznego przesyłania plików. Dzieje się tak dlatego, że jeśli chodzi o transmisję danych, jest ona znacznie wolniejsza niż Wi-Fi, co czyni ją ostatecznością, gdy nie można nawiązać odpowiedniego połączenia Wi-Fi. Nawiązanie połączenia Wi-Fi jest dość proste w przypadku systemów Android, Chrome OS i Windows, ponieważ wystarczy, że urządzenia nadawcze i odbiorcze będą podłączone do tej samej sieci Wi-Fi. Jeśli jednak udostępniasz pliki między dwoma lub większą liczbą urządzeń z Androidem, nie musisz nawet łączyć ich z tym samym punktem dostępu Wi-Fi, aby uzyskać najszybszą prędkość transferu. Dzieje się tak dlatego, że funkcja Quick Share na Androidzie może korzystać z funkcji Wi-Fi Direct, tj. Wi-Fi typu peer-to-peer. Wi-Fi Direct umożliwia korzystanie z sieci Wi-Fi typu peer-to-peer, zapewniając bardzo dużą prędkość transferu. Wi-Fi Direct to standard, który umożliwia urządzeniom obsługującym Wi-Fi bezpośrednie łączenie się ze sobą bez konieczności stosowania routera pośredniczącego lub punktu dostępu. Jedno urządzenie (nadawca) tworzy tymczasowy hotspot Wi-Fi, z którym mogą łączyć się inne urządzenia (odbiorniki). W przeciwieństwie do funkcji hotspotu Wi-Fi wbudowanej w większość telefonów z Androidem, nie musisz bawić się ustawieniami sieci, aby utworzyć sieć Wi-Fi Direct lub do niej dołączyć, gdy próbujesz tylko udostępnić niektóre pliki pomiędzy urządzeniami z Androidem. Dzieje się tak dlatego, że funkcja Quick Share wykorzystuje interfejsy API Wi-Fi Direct systemu Android do tworzenia sieci na urządzeniu nadawczym, z którą następnie automatycznie łączą się urządzenia odbierające. Dzięki Wi-Fi Direct urządzenia z systemem Android nie muszą być podłączone do tego samego punktu dostępu aby uzyskać najlepszą prędkość przesyłania plików, ponieważ funkcja Quick Share może po prostu zamienić urządzenie nadawcy w przenośny hotspot Wi-Fi, niezależnie od lokalizacji. Przesyłanie danych za pośrednictwem połączenia Wi-Fi Direct może teoretycznie być szybsze niż w przypadku tradycyjnego połączenia Wi-Fi, ponieważ nie będzie żadnego obciążenia związanego z routerem lub innymi urządzeniami w tej samej sieci konkurującymi o przepustowość. Inne czynniki, takie jak odległość od punktu dostępu i specyfikacje chipa Wi-Fi routera, również mogą mieć wpływ na prędkość transferu. Ponadto nie zawsze jest łatwo (lub tanio) podłączyć każde urządzenie do tej samej sieci bezprzewodowej, szczególnie podczas podróży.

Funkcja Wi-Fi Direct pojawi się w systemie operacyjnym Chrome

Oczywiste jest, że połączenie Wi-Fi typu peer-to-peer jest najlepszym medium do udostępniania plików za pośrednictwem funkcji Quick Share, ale niestety system operacyjny Chrome nie obsługuje Wi-Fi Direct. To się jednak zmieni w przyszłości, ponieważ zespół Chrome OS pracował przez ostatnie kilka miesięcy nad wdrożeniem obsługi Wi-Fi typu peer-to-peer. Liczne zmiany w kodzie związane z tematem „p2p” zostały połączone z Chromium Gerrit, a zaledwie kilka dni temu została połączona zmiana w kodzie, która dodała flagę funkcji umożliwiającą Wi-Fi Direct w systemie operacyjnym Chrome.
Flaga funkcji CrOS WiFitemat p2p
Opis tej flagi funkcji brzmi następująco: Włącza funkcje Wi-Fi direct w systemie ChromeOS. Chociaż opis flagi nie zawiera bezpośredniej nazwy Szybkiego udostępniania, opis poprawki mówi, że celem flagi jest „włączanie lub wyłączanie bezpośredniego medium Wi-Fi dla udostępniania w pobliżu”. Co więcej, komentarz w jednym z załatanych plików mówi, że ta flaga, gdy jest włączona, „umożliwia funkcji Nearby Share wykorzystywanie Wi-Fi P2P do udostępniania danych”. Powodem usunięcia funkcji Udostępnianie w pobliżu z opisu flagi jest to, że Wi-Fi Direct może być używane przez inne aplikacje, takie jak WiDi Streaming Cast (tj. bezprzewodowe przesyłanie strumieniowe obrazu). Nie wiemy, kiedy obsługa Wi-Fi Direct zostanie wdrożona w istniejących Chromebookach, ale flaga powinna wkrótce pojawić się na ścieżkach podglądu systemu operacyjnego Chrome. Jeśli chodzi o to, kiedy funkcja Quick Share w systemie operacyjnym Chrome zostanie zaktualizowana tak, aby korzystała z Wi-Fi Direct, to kolejna rzecz, której nie jesteśmy pewni. Jest jednak prawdopodobne, że wiele istniejących Chromebooków będzie obsługiwać tę funkcję po jej wprowadzeniu, biorąc pod uwagę, jak stary jest standard Wi-Fi peer-to-peer w porównaniu z chipami Wi-Fi w nowoczesnych urządzeniach. Miejmy nadzieję, że Google okazuje część swojej miłości swojemu klientowi Windows do Quick Share, któremu podobnie brakuje obsługi Wi-Fi Direct, mimo że Microsoft wydaje się oferować dla niego interfejsy API.
Masz wskazówkę? Mów do nas! Wyślij e-mail do naszych pracowników na adres [email protected]. Możesz zachować anonimowość lub uzyskać uznanie za informacje, to Twój wybór.Komentarze

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android