Fairphone 5 w teście: To jeszcze za mało, aby zapewnić wydajność na najwyższym poziomie

Fairphone 5 w teście: To jeszcze za mało, aby zapewnić wydajność na najwyższym poziomie

Zrównoważony producent Fairphone wprowadził na rynek piątą generację swojego smartfona. Przetestowaliśmy Fairphone 5 i pokażemy, jak się sprawował.

Każdy, kto szuka zrównoważonego smartfona, prawdopodobnie słyszał już o tej marce Fairphone potknął się. Produkując swoje urządzenia, producent dba o to, aby ani środowisko, ani ludzie nie byli zagrożeni ani wykorzystywani. W przeszłości mogliśmy przetestować Fairphone 4, ale nie był on przekonujący pod każdym względem. Latem na rynku pojawił się Fairphone 5. Czy udało się skorygować wady poprzednika?

Fairphone 5 w teście: podsumowanie

Ocena GIGI: 7,1

W Fairphone możesz polegać na kilku rzeczach: na przykład zawsze dobrze jest trzymać w dłoni naprawdę zrównoważony smartfon. W przypadku każdego Fairphone’a da się też zauważyć, że ma on być narzędziem, a nie urządzeniem rozrywkowym – nie ma w nim zbędnych aplikacji. Ale możesz też na tym polegać Nie zawsze wszystko działa sprawnie. Podczas użytkowania czasami zdarzają się zacięcia. Dźwięk telefonu komórkowego, który brzmi zbyt cicho, nawet podczas wykonywania połączenia telefonicznego. Jednak największą słabością jest aparat: jeśli lubisz robić zdjęcia, Fairphone nie sprawi ci wiele frajdy.

Niemniej jednak: Fairphone 5 zdecydowanie poprawił wiele słabości swojego poprzednika. Słowo kluczowe: wyświetlacz. I nie tylko to: w porównaniu do dużych marek Samsung, Apple i Co., Fairphone 5 jest jednym z najlepszych zaskakująco długa polityka aktualizacji zdecydowanie najwyższa klasa. Na koniec pozostaje pytanie, czy uzasadnia to wysoką cenę 700 euro (widok w MediaMarkt)? Moim zdaniem jest na to jeszcze za dużo słabych punktów. Wolałbym więc wziąć smartfon, który chcę, w stanie używanym. Również zrównoważona, ale tańsza decyzja.

Fairphone 5 (niebieski)

Fairphone 5 (niebieski)

Teraz cena może być wyższa. Cena na dzień 16.11.2023 godz. 8:20

Zalety:

Możliwość naprawy i wymienna bateria, brak oprogramowania typu bloatware, duża pamięć z możliwością rozbudowy, polityka długoterminowych aktualizacji

Niedogodności:

przeciętny aparat, zawsze nierówny dźwięk

Fairphone 5: Dobre samopoczucie od samego początku

Dla mnie osobiście zrównoważony rozwój odgrywa kluczową rolę od wielu lat. Dlatego cieszę się, gdy firmy również idą w tym kierunku i zaczynają od swoich opakowań. Podobnie jest w przypadku Fairphone: smartfon przychodzi w odpowiednio dużym kartonowym opakowaniu. Tylko to Fairphone 5 i instrukcja obsługi dołączony. Całkowicie wystarczy, jeśli masz już kabel USB-C i zasilacz do ładowania w domu. W przeciwnym razie możesz zamówić go w Amazon za mniej niż 20 euro. Odpowiednie etui ochronne możesz też kupić w Amazonie (10 euro) taniej niż w Fairphone (40 euro).

Sam smartfon, przy wielkości niecałe 6,5 cala (przekątna wyświetlacza), dobrze leży w dłoni. Konstrukcja prawie nie uległa zmianie w stosunku do poprzednika: zaokrąglone rogi, a po prawej stronie umieszczono przycisk trybu czuwania (ze zintegrowanym czytnikiem linii papilarnych) oraz przyciski regulacji głośności ułożone jeden nad drugim. Z tyłu umieszczono powyżej trójkątny segment aparatu, a poniżej typowy napis Fairphone. Do testu mamy model z przezroczysta klapka z tyłu odbierać. Innymi słowy: wnętrze jest widoczne pomimo tylnej klapy. To, co szczególnie rzuca się w oczy, to napis na akumulatorze: „Zmiana jest w Twoich rękach”.

Tył Fairphone 5 zdecydowanie przyciąga wzrok (źródło zdjęcia: GIGA)

Jest to również pozytywne odpowiednie oprogramowanie on: Podczas gdy na przykład urządzenia Xiaomi są fabrycznie zainstalowane w aplikacjach takich jak TikTok, Facebook, Instagram i różne gry mobilne, Fairphone jest z tego wszystkiego zwolniony. Po pobraniu komunikatora WhatsApp i Signal na telefonie jest tylko 48 aplikacji.

„Zmiana jest w Twoich rękach”

Fairphone wspiera zrównoważone zmiany w branży technologicznej nie tylko w produkcji i pakowaniu, ale także w samym urządzeniu. Wie to każdy z Was, kto kiedykolwiek korzystał z Fairphone że telefon komórkowy można rozebrać. Można więc wyjąć nie tylko baterię, ale także moduł aparatu, głośnik oraz slot na karty SIM i micro SD. Dzięki temu będziesz mógł jak najdłużej korzystać ze smartfona.

Wreszcie znowu wymienna bateria! (Źródło obrazu: GIGA)

Do demontażu poszczególnych modułów potrzeba nie tylko dużo taktu, ale także śrubokręta. Nie jest to uwzględnione, ale można je kupić bezpośrednio w Fairphone za jedyne 5 euro. Nie wiesz dokładnie jak to zrobić? naprawa Nie musisz rozpaczać, co robić. Fairphone współpracuje z serwisem samonaprawy iFixit. Oznacza to, że w sklepie znajdziesz nie tylko części zamienne i odpowiednie narzędzia do telefonów komórkowych Fairphone, ale także samouczki wideo. Tylna klapka posiada wcięcie, które pozwala na łatwe jej otwarcie – nie martw się więc, jeśli lubisz nosić lakier do paznokci. Ale ponieważ smartfon można otworzyć, jest jego właścicielem brak certyfikowanej wodoodporności.

Ale wytrzymałość zależy także od baterii – jak ona wygląda? Pojemność baterii Fairphone 5 wzrosła z 3905 mAh do 4200 mAh. Przyjdę na próbę wytrzymuje grubo ponad 2 dni na jednym ładowaniu. Dobry występ. Nawet w ciągu godziny Fairphone 5 jest w końcu ponownie w pełni naładowany. Pozytywne jest też to, że nawet jeśli smartfon nie będzie używany przez kilka dni, praktycznie nie traci baterii.

Tak wygląda Fairphone 5 po rozłożeniu (źródło zdjęcia: GIGA)

Fairphone 5: Na top to za mało

Szarpnięcia są nieuniknione

Jeśli trzymasz Fairphone’a w dłoni, od razu czujesz dobre spowolnienie. Przynajmniej tak się czuję. Ale co urządzenie oferuje w środku? Oto specyfikacje:

System operacyjny: Android 13System na chipie: Qualcomm QCM6490Wyświetlacz: OLED z częstotliwością odświeżania do 90 Hz Pamięć robocza: 8 GB RAMPamięć wewnętrzna: 256 GB ROM (z możliwością rozszerzenia do 2 TB)

W sumie nie wygląda to źle. Test również to pokazuje: zmiana jest szczególnie widoczna na wyświetlaczu. Podczas gdy poprzednik miał wyświetlacz LCD o częstotliwości odświeżania 60 Hz, Fairphone 5 ma wyświetlacz OLED o częstotliwości odświeżania 90 Hz. Smartfon szybko reaguje na każde wejście. Oglądanie filmów na YouTubie działa całkowicie bezproblemowo, z grami mobilnymi też nie ma problemów. Tylko dźwięk nie jest świetny. Można to również zauważyć podczas rozmowy telefonicznej. Głos mojego najlepszego przyjaciela w telefonie komórkowym brzmi zbyt metalicznie.

Fairphone 5 ma tylko jeden port USB-C. Od czasu Fairphone 4 nie ma już złącza jack dla słuchawek (źródło zdjęcia: GIGA)

Ale od czasu do czasu nadal istnieją, te małe głupki. Na przykład, gdy chcę coś wyszukać w Google i nagle wracam do ekranu głównego. Lub jasność ekranu nagle przeskakuje z jasnego na ciemny, z jasnego na ciemny i tak dalej. W porównaniu do Fairphone 4 widać jednak zauważalną poprawę Fairphone 5 nadal nie jest urządzeniem z najwyższej półki.

Ale: Dużą zaletą smartfona jest to Aktualizacje Androida przez 5 lat i aktualizacje zabezpieczeń przez całe 8 lat. Oznacza to, że Fairphone przewyższa nawet duże marki Samsung, Apple i Google.

Chcieliście zobaczyć Fairphone 5 w akcji? W takim razie mamy dla Ciebie praktyczne wskazówki:

Praktyczny Fairphone 5: z tego smartfona można zdjąć obudowy

Aparat: Nadal największa słabość

Kamera Fairphone 5 współpracuje z jedną Główny obiektyw 50 MP, aparat szerokokątny 50 MP i przedni aparat 50 MP. Powtórzę moją ocenę Fairphone 4: „Fairphone nie wyznacza w tym zakresie żadnych nowych standardów, raczej musimy pójść na jak największe kompromisy w zakresie wydajności aparatu”. Podobnie jest w przypadku następcy.

Jeśli robię zdjęcia w raczej słabych warunkach oświetleniowych, są one stosunkowo blade. Wyglądają lepiej w dobrych warunkach oświetleniowych, ale czasami wydają się przesycone. Jeśli podczas robienia zdjęć korzystasz z zoomu, możesz to zrobić (nawet przy niskich ustawieniach). nieostre zdjęcia ustawić. Tryb makro sprawdza się szczególnie przy dobrym oświetleniu. Aparat ma problemy z ustawieniem ostrości w pomieszczeniach. Ostatnim bossem są jednak ruchy podczas robienia zdjęć.

Nocne zdjęcia zawsze wydają się dość sztuczne w przypadku Fairphone 5.Nocne zdjęcia zawsze wydają się dość sztuczne w przypadku Fairphone 5.Nocne zdjęcia zawsze wydają się dość sztuczne w przypadku Fairphone 5.Ostatnim bossem są ruchy podczas robienia zdjęć.  Tutaj Fairphone 5 poddaje się.Ostatnim bossem są ruchy podczas robienia zdjęć.  Tutaj Fairphone 5 poddaje się.Ostatnim bossem są ruchy podczas robienia zdjęć. Tutaj Fairphone 5 poddaje się.

Aby to skrócić: Robienie zdjęć telefonem komórkowym nie jest zbyt przyjemne. Jeśli i tak nie jesteś profesjonalistą w dziedzinie fotografii i używasz smartfona tylko do podstawowych funkcji, takich jak pisanie, wykonywanie rozmów telefonicznych i googlowanie, umiejętności fotograficzne są oczywiście wystarczające. Więcej jednak oczekuję od smartfona kosztującego niemal 700 euro.

Fairphone 5 (niebieski) teraz od 699,00 € w MediaMarkt

Teraz cena może być wyższa. Cena na dzień 16.11.2023 godz. 8:20

Dane znamionowe i techniczne

Szczegółowa ocena testu GIGA: Fairphone 5

KategoriaOcena (maks. 10)Zrównoważony rozwój10Przetwarzanie, styl i design8Wyświetlacz7Kamery5Oprogramowanie6Wydajność7Telefonia i dźwięk5Przechowywanie8Bateria i życie codzienne8Razem7.1

Uwaga: Kategoria „Zrównoważony rozwój” liczy się jako 10 procent oceny ogólnej.

Dane techniczne: Fairphone 5

System operacyjnyAndroid 13Wyświetlacz6,5-calowy wyświetlacz FHD+ / OLED / 1224 × 2700 pikseli / 90 HzProcesorQualcomm QCM6490RAM8 GBPamięć wewnętrzna256 GB (z możliwością rozszerzenia do 2 TB)Aparat Przedni aparat 50 MP / aparat główny 50 MP / ultraszerokokątny aparat 50 MP Bateria 4200 mAhSpecjalne funkcjeNFC, czujnik odcisków palców

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android