Dzisiaj są prawdziwe 20. urodziny Mozilli Firefox

Dzisiaj są prawdziwe 20. urodziny Mozilli Firefox

Mozilla Firefox od dawna jest jedną z największych przeglądarek obok Google Chrome, Microsoft Edge (dawniej Internet Explorer) i Safari. W związku z tym jego rocznica to dość duża sprawa. W końcu to już od jakiegoś czasu. Jeśli przeszukałeś w Google urodziny Firefoksa, Mozilla chciałaby, abyś uwierzył, że jest 9 listopada. Jednak prawdziwa rocznica Firefoksa przypada dzisiaj, 23 września.

Pierwsza kompilacja Firefoksa pojawiła się 23 września

Firefox pień fotografia 10Edgar Cervantes / Android Authority Powodem, dla którego Mozilla obchodzi urodziny 9 listopada, jest to, że Firefox w wersji 1.0 wyszedł tego dnia. Mozilla prowadzi blogi na ten temat, a także tweety na ten temat z różnych lat. Domyślamy się, że Mozilla chce, aby wersja 1.0 oznaczyła ją jako urodziny Firefoksa, prawdopodobnie dlatego, że była to ważniejsza wersja. Jednak wersja 0.1 Firefoksa, która była pierwszą, zadebiutowała 23 września 2002 roku. Rozumiemy, dlaczego Mozilla obchodzi 9 listopada jako urodziny Firefoksa, ale wolimy te prawdziwe. Nosił nazwę kodową Pescadero, od kalifornijskiego miasta w hrabstwie San Mateo. Ciekawostka, że ​​większość wersji Firefoksa 1.0 i wcześniejszych nosiła nazwy różnych miast na całym świecie. Począwszy od wersji 2.0, firma przeszła na parki narodowe przed przejściem na ptaki po wersji 4.0. Jesteśmy teraz w wersji 105, więc jesteśmy prawie pewni, że od tamtego czasu ponownie ją zmienili.

Dziś mija 20. rocznica Firefoksa

Firefox zdjęcie stockowe 1Edgar Cervantes / Android Authority W każdym razie dzisiaj mija 20. rocznica pierwszego wydania Firefoksa. Uruchomilibyśmy retrospektywę popularnej przeglądarki, ale mając 105 wersji na wiele platform, napisanie jej zajęłoby cały dzień. W trosce o przestrzeń, oto kilka zabawnych faktów dotyczących Firefoksa: Mozilla powstała w 1998 roku, kiedy Netscape opublikował swój kod źródłowy. Netscape wersje 6 i 7 zostały zbudowane na pakiecie aplikacji Mozilli, a Netscape 8 jest bezpośrednio oparty na Firefoksie. Przeglądarka Netscape opierała się na Firefoksie aż do jego upadku w 2008 roku. Pierwsza wersja przeglądarki Firefox została uruchomiona 23 września 2002 roku, dokładnie 20 lat temu. Firefox i Netscape przez lata rywalizowały w tej samej przestrzeni z tą samą bazą kodu. Nie różni się to zbytnio od tego, jak Google Chrome i Microsoft Edge konkurują teraz z dużą częścią tej samej bazy Chromium. Firefox był najbardziej popularny w 2009 roku, kiedy miał 32,21% udziału w rynku. Do lipca 2009 r. przekroczył miliard pobrań i stał się najpopularniejszym na świecie oprogramowaniem typu open source, tytułem, który utrzymuje do dziś. W 2009 r. prześcignął również Internet Explorera 7 pod względem popularności w Europie, po raz pierwszy odkąd Internet Explorer stracił główny rynek na rzecz innej przeglądarki, odkąd wygrał wojny przeglądarek. Chrome pokonał ich obu zaledwie kilka lat później. Jest nadal czwartą najpopularniejszą przeglądarką za Chrome, Safari i Edge (w tej kolejności), z udziałem w rynku 3,26%. Jest całkowicie open-source, a także non-profit, czego nie mogą się pochwalić pozostałe cztery najlepsze przeglądarki. Niektórzy ludzie mogą przywołać Chromium, ale Chromium to kod typu open source, na którym opiera się Chrome. Sam Chrome jest zastrzeżony. Firefox był pierwszą przeglądarką zawierającą dodatki i motywy. Była to również pierwsza przeglądarka obsługująca gry 3D w przeglądarce. Jest to teraz standard we wszystkich głównych przeglądarkach. Nazwa Firefox wywodzi się od pseudonimu czerwonej pandy. Czerwona panda była najwcześniejszą maskotką Firefoksa, a Mozilla prowadziła stronę na żywo, na której można było oglądać czerwone pandy przed kamerą. Jak widać, Firefox osiągnął wiele w ciągu pierwszych 20 lat życia. Mimo że nie jest tak popularną potęgą, jaką kiedyś była, nadal jest jedną z najbezpieczniejszych przeglądarek skoncentrowanych na prywatności dostępnych w erze, w której ludzie stają się coraz bardziej świadomi prywatności i bezpieczeństwa w Internecie.

Czy przyszłość Firefoksa jest mniej pewna?

Biura szyldów z logo FirefoksaFirefox powinien na razie działać normalnie. Mozilla oświadczyła, że ​​obecnie nie planuje wycofywania Firefoksa i że Firefox jest jej głównym produktem. Mimo to trudno zignorować złe wieści. Udział Firefoksa w rynku spada od lat, ponieważ większość z nich przeszła na Google Chrome. Firefox wisi na włosku, ale jego wartości, zgodnie z którymi prywatność i bezpieczeństwo są fundamentalne, a nie opcjonalne, są tak samo ważne jak zawsze. Nie jesteśmy pewni przyszłości Firefoksa. Chromium obsługuje dwie z trzech najlepszych przeglądarek na świecie dzięki Chrome i Edge. Stanowią one obecnie około 75% całego ruchu w przeglądarce. Nie będziemy kłamać, wygląda to ponuro i nie wiemy, co Firefox musiałby zrobić, aby odzyskać część udziału w rynku. To powiedziawszy, jestem wiernym użytkownikiem Firefoksa i będę nadal używać dopóki administratorzy witryny Android Authority nie powiedzą mi, że już nie mogę. Mam nadzieję, że to daleko. Oto za 20 lat Firefoxa i mam nadzieję, że jeszcze za 20 lat.Komentarze

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android