Dlaczego wydobycie bitcoinów pochłania dużo energii

Dlaczego wydobycie bitcoinów pochłania dużo energii

Od redakcji 9 sierpnia 2022 r.

Wydobywanie bitcoinów to jeden z najpopularniejszych sposobów zarabiania na tej wirtualnej walucie. Górnicy zarabiają określoną ilość bitcoinów, aby weryfikować transakcje na blockchainie i generować nowe tokeny do obiegu. Jednak kopanie kryptowalut nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Górnicy bitcoinów rywalizują o rozwiązanie zagadek kryptograficznych, a nagrodę otrzymuje tylko osoba lub grupa, która jako pierwsza znajdzie rozwiązanie.

Wydobywanie bitcoinów wymaga odpowiednich umiejętności komputera, ponieważ obliczenia przekraczają ludzkie możliwości. Chociaż możesz również kopać Bitcoin na urządzeniach z Androidem, są one nieefektywne w porównaniu z nowoczesnymi platformami wydobywczymi ASIC. Aby z zyskiem wydobywać bitcoiny, należy również zainwestować w potężny i wyspecjalizowany sprzęt i oprogramowanie komputerowe. Mimo to powinieneś wiedzieć, dlaczego wydobywanie bitcoinów jest tak energochłonne.

Zużycie energii przez bitcoin

Według raportów branżowych wydobycie bitcoinów stanowi około 0,5% całkowitego światowego zużycia energii. Według jednego z ekspertów to około siedmiokrotność energii zużywanej rocznie przez Google do prowadzenia globalnej działalności. Wydobywanie bitcoinów zużywa około 91 terawatogodzin energii elektrycznej, czyli 116 bilionów watów rocznie. To więcej niż roczne zużycie energii elektrycznej w krajach takich jak Finlandia, gdzie mieszka 5,5 miliona ludzi.

Wiele badań pokazuje, że zużycie energii do wydobycia Bitcoina wzrosło prawie 10-krotnie w ciągu ostatnich pięciu lat. Dziś wydobycie bitcoinów pochłania rocznie ponad jedną trzecią energii elektrycznej wykorzystywanej do chłodzenia domów w Stanach Zjednoczonych. Chociaż trudno jest zmierzyć dokładną ilość energii zużywanej w wydobywaniu bitcoinów, powyższe statystyki mogą pomóc ci spojrzeć na sprawy z innej perspektywy.

Dlaczego wydobycie bitcoinów zużywa tak dużo energii elektrycznej

Bitcoin jest zdecentralizowaną walutą bez władzy nadzorującej transakcje. Zamiast tego sieć blockchain składa się z tysięcy losowych węzłów (niezależnych komputerów), z których każdy prowadzi dokładny rejestr wszystkich transakcji bitcoin, aby zapobiec kradzieży i oszustwom. Komputery w sieci muszą weryfikować transakcję za każdym razem, gdy ktoś wysyła bitcoin do kogoś innego.

Potężny sprzęt komputerowy

Górnicy co dziesięć minut zestawiają transakcje w grupy lub bloki. Górnik otrzymuje nowe bitcoiny w nagrodę za rozwiązanie zagadki kryptograficznej lub znalezienie unikalnego klucza i dodanie bloków do łańcucha bloków. Górnicy otrzymują obecnie 6,25 bitcoinów za każdą transakcję. Unikalny klucz to 64-cyfrowa liczba szesnastkowa (hash) wygenerowana przez algorytm, która jest mniejsza lub równa docelowemu haszowi, po czym górnicy dodają poprzedni blok do łańcucha bloków.

Obliczenia te wymagają potężnych i wyspecjalizowanych systemów obliczeniowych z solidnymi serwerami. ASIC to obecnie najpopularniejszy sprzęt do wydobywania bitcoinów, zdolny do generowania tysięcy, milionów, a nawet miliardów hashów na sekundę. Dlatego uruchomienie urządzeń nawet w ciągu jednego dnia może zużywać ogromne ilości energii elektrycznej.

Szanse przemawiają za ciągłym wydobyciem

Przewidywanie ruchów cen bitcoin podczas handlu na platformach giełdowych, takich jak oficjalna strona Yuan Pay Group, jest skomplikowane, ponieważ zapewniają one spójną analizę rynku. Jednak wydobycie Bitcoina to coś zupełnie innego, ponieważ górnicy mogą rozwiązywać zagadki kryptograficzne tylko metodą prób i błędów. Oznacza to, że komputery muszą być stale uruchomione, aby górnicy mieli największą szansę na znalezienie unikalnego klucza, zweryfikowanie ostatnich transakcji i otrzymanie nagród.

Stale rosnąca wartość Bitcoina skłoniła wiele osób do zostania górnikami, co prowadzi do większej liczby platform wydobywczych i większego zużycia energii. Również trudność rozwiązania zagadki kryptograficznej wzrasta wraz z rozwojem sieci. To sprawia, że ​​górnicy muszą stale angażować się w wydobywanie bitcoinów, co znacznie zwiększa zużycie energii.

Wydobywanie kryptowalut to bez wątpienia energochłonny proces, który odpowiada za większość wpływu Bitcoina na środowisko. Proces ten zużywa dużo energii elektrycznej, głównie ze względu na używany potężny sprzęt i konieczność ciągłego kopania przez górników.

Źródło obrazu: Pexels

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android