Czyszczenie i dezynfekcja telefonów komórkowych: w ten sposób smartfony stają się higienicznie czyste

Czyszczenie i dezynfekcja telefonów komórkowych: w ten sposób smartfony stają się higienicznie czyste

Nawet bez względu na przeziębienia i pandemię korony telefon komórkowy należy regularnie czyścić. Pokażemy Ci, jak czyścić i dezynfekować smartfony bez ich uszkadzania.

Wirus koronowy i telefony komórkowe: jakie środki nadają się do dezynfekcji?

Firma Apple zaktualizowała swoją stronę z informacjami o czyszczeniu iPhone’a w związku z ciągłym rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje o których Detergenty do dezynfekcji kwestionowanych iPhone’ów:

Użyj szmatki nasączonej 70% alkoholem izopropylowym (70% alkoholem izopropylowym) lub chusteczką dezynfekującą Clorox, aby delikatnie wytrzeć obudowę iPhone’a. Nie używaj wybielacza. Unikaj zawilgocenia jakichkolwiek otworów i nie zanurzaj iPhone’a w środkach czyszczących.

Izopropanol 70% - płyn czyszczący 750ml

Izopropanol 70% – płyn czyszczący 750ml

Cena może być teraz wyższa. Cena od 21.04.2022 04:31

Alkohol izopropylowy 70 %, Alkoholtupfer 65 x 30 mm 100 Stück

Alkohol izopropylowy 70%, chusteczki nasączone alkoholem 65 x 30mm 100 sztuk

Cena może być teraz wyższa. Cena na dzień 21.04.2022 04:36

Według Instytutu Roberta Kocha Izopropanol 70% obj. do dezynfekcji rąk klasyfikowanej jako „ograniczone wirusobójcze” z czasem ekspozycji 30 sekund. „Ograniczony wirusobójczy” oznacza „skuteczny przeciwko wirusom otoczkowym”. To Koronoawirus (SARS-CoV-2) należy do wirusów otoczkowych (patrz Deutsche Apothekerzeitung).

Szukasz środka do czyszczenia powierzchni, który działa przeciwko wirusowi koronowemu oraz jest również sklasyfikowany przez producenta jako „nadaje się do czyszczenia smartfonów”, natknąłem się na gamę produktów „Sterillium Protect & Care”. Według producenta Hartmanna produkty te działają „przeciw bakteriom, grzybom drożdżowym, wirusy otoczkowe a także norowirusy i rotawirusy” i są przeznaczone do „szybkiej dezynfekcji wrażliwych i pionowych powierzchni, np. g. Komputery PC, smartfony i ekrany dotykowe”. Ważne: Początek działania nie wcześniej niż 30 sekund, do 5 minut (Norovirus). Jednak asortyment produktów „Sterillium Protect & Care” jest obecnie od czasu do czasu wyprzedany.

W międzyczasie Süddeutsche Zeitung opublikował artykuł, w którym klasyfikuje dezynfekcję smartfona środkami chemicznymi jako niekonieczną pilnie. Według cytowanego tam dyrektora medycznego Niemieckiego Poradni Higieny (BZH), ważniejsze jest „regularne i dokładne mycie rąk”.

Higiena telefonu komórkowego: wskazówki od dostawcy akcesoriów

Producent akcesoriów Zagg udziela dwóch prostych rad w trakcie rozprzestrzeniania się koronawirusa, które również popiera firma GIGA:

Wyczyść swój smartfon dwa razy dziennie.Przez Korzystanie ze słuchawek lub zestawów słuchawkowych Bluetooth ryzyko rozprzestrzeniania się jest również zminimalizowane, ponieważ smartfon nie jest stale dociskany do policzka podczas wykonywania połączeń.

Dezynfekcja telefonów komórkowych światłem UV zamiast chemikaliami: bada to Instytut Fraunhofera

Wygląda podobnie do kuchenki mikrofalowej i nie używa żadnych środków chemicznych: naukowcy z Applied Systems Engineering (AST) w Instytucie Optroniki, Technologii Systemowych i Eksploatacji Obrazu im. Fraunhofera (IOSB) opracowali maszynę, która naświetla telefony komórkowe światłem UVC. z bakterii i wirusów, takich jak „SARS-CoV-2”. Dezynfekcja powinna być przeprowadzona w „kilka sekund”. Zdaniem naukowców obszary zastosowania urządzenia to „od obszaru klinicznego, przez zastosowanie prywatne i komercyjne, po rynek eventowy”.

Prototyp systemu UV do dezynfekcji telefonów komórkowych z Instytutu Fraunhofera (Zdjęcie: Thomas Westerhoff/Fraunhofer IOSB-AST)

Amazon ma już urządzenia do dezynfekcji UV do telefonów komórkowych („sterylizatory UV do telefonów komórkowych”), które obiecują efekt dezynfekcji oparty na opisanej zasadzie. Jak dotąd jednak brakowało dowodów jego skuteczności poprzez niezależne testy. Ale cena jest kusząco tania i wynosi mniej niż 30 euro:

Sterylizator Belkin Boost Charge UV z bezprzewodową ładowarką (ogranicza wzrost bakterii nawet o

Sterylizator Belkin Boost Charge UV z bezprzewodową ładowarką (ogranicza wzrost bakterii nawet o

Cena może być teraz wyższa. Cena od 21.04.2022 04:46

Normalne czyszczenie telefonu komórkowego: Która szmatka, jaki środek czyszczący?

Najważniejsza zasada najpierw: Bez agresywnych środków czyszczących i środków do szorowania! Zagrażają one odpornej na tłuszcz powłoce wyświetlacza nowoczesnych smartfonów. Składniki zawarte w ściernych środkach czyszczących (np. mączka kwarcowa) mogą nawet na zawsze zarysować ekran. Jeśli chcesz być po bezpiecznej stronie, używaj tylko wody zwilżonej (nie mokrej!) niestrzępiąca się ściereczka, np. B. ściereczka do soczewek. Ta metoda czyszczenia jest zalecana na przykład przez producenta iPhone’a Apple.

Profesjonalne ściereczki czyszczące z mikrofibry (8 szt.)

Profesjonalne ściereczki czyszczące z mikrofibry (8 szt.)

Cena może być teraz wyższa. Cena od 21.04.2022 01:31

Jednak nie jest tak łatwo pozbyć się tłustych plam i odcisków palców bez użycia środków czyszczących. Z pomocą staje się łatwiej odpowiedni środek czyszczący. Polecam zwrócić uwagę na opis producenta: czy produkt wyraźnie nadaje się do czyszczenia smartfonów? Jeśli nie można tego jednoznacznie zidentyfikować, lepiej użyć innego środka czyszczącego.

Mam jednak dobre doświadczenia z tymi drogimi wysokiej jakości środki czyszczące wyprodukowany przez niemieckiego producenta obiektywów Zeiss. Są kompleksowe kompletny zestaww tym praktyczna dmuchawa do usuwania kurzu:

Zestaw do czyszczenia soczewek Zeiss – Reinigungsset

Zestaw do czyszczenia soczewek Zeiss

Cena może być teraz wyższa. Cena z dnia 21.04.2022 1:41 rano

Nadaje się do szybkiego czyszczenia pomiędzy Chusteczki do czyszczenia smartfonów:

Chusteczki do czyszczenia smartfonów Zeiss 180 sztuk bezalkoholowe

Chusteczki do czyszczenia smartfonów Zeiss 180 sztuk bezalkoholowe

Cena może być teraz wyższa. Cena na dzień 21.04.2022 01:33

Płyn do mycia szyb lub płyn do mycia naczyń: czy można nim czyścić telefony komórkowe?

Generalnie nie zaleca się stosowania konwencjonalnych środków do czyszczenia szkła i detergentów pochodzących z gospodarstwa domowego. Istnieje zbyt duże ryzyko, że zawiera składniki, które mogłyby uszkodzić telefon komórkowy (zwłaszcza powłokę przeciwtłuszczową wyświetlacza).

Niektórzy użytkownicy smartfonów wciąż przysięgają na to i używają stosunkowo niedrogiego środka do czyszczenia powierzchni Sidolin do czyszczenia wyświetlacza smartfona. Jak podaje producent, produkt ten nadaje się do czyszczenia „powierzchni ekranu” – ale o smartfonach nie ma mowy w szczególności. Więc ta wskazówka powinna na własne ryzyko do wypróbowania. W przeszłości kilkakrotnie czyściłem w ten sposób iPhone’a 8 i nie zauważyłem żadnych negatywnych skutków.

Czyszczenie telefonu komórkowego: 3 kroki do czystego smartfona

Najlepszym sposobem na wyczyszczenie wyświetlacza i tylnej części smartfona jest prawidłowe czyszczenie okularów. Przed właściwym czyszczeniem należy upewnić się, że na telefonie komórkowym nie ma gruboziarnistego pyłu ani ziaren piasku. Również ważne: to Wyłącz telefon komórkowy przed czyszczeniem i Odłącz kabel ładujący.

Nasza rekomendacja:

Lekko zwilż czystą ściereczkę z mikrofibry odpowiednim środkiem czyszczącym lub wodą (nie spryskuj bezpośrednio telefonu komórkowego!) Wytrzyj telefon całkowicie wilgotną częścią szmatki. Może to prowadzić do powstawania smug – jest to rozpuszczony tłusty brud.Wytrzyj suche miejsce lub drugą, suchą ściereczkę z mikrofibry i usuń rozpuszczony brud kolistymi ruchami wycierania, aż nie będzie widać żadnych smug.

W ten sposób możesz również wyczyścić obiektywy aparatu. W końcu to pomaga oględziny gołym okiem: trzymaj telefon komórkowy pod różnymi kątami i przesuwaj go powoli. Powierzchnia (lub moduł kamery) jest naprawdę czysta tylko wtedy, gdy plamy lub smugi nie są już widoczne z dowolnej pozycji. W przypadku zdjęć z telefonu komórkowego, z powodu rozmycia obrazu, może być zauważalna nawet niewielka zasłona na obiektywie.

Prawidłowo wyczyść gniazda telefonu komórkowego i otwory głośników

Szczególnym wyzwaniem są miejsca, w których telefon komórkowy jest „otwarty”. Obejmuje to gniazdo jack na słuchawki, otwory na głośniki i złącze do ładowania (Micro-USB, USB-C lub Lightning). Miesiącami gromadzi się tu uporczywy i trudny do usunięcia brud kurzu i sebum, którego nie da się usunąć opisanym powyżej czyszczeniem powierzchni. Punkty te należy rozwiązać osobno i za pomocą odpowiednich „narzędzi”.

Odpowiedni jest suchy, miękki pędzel. Również (lekko zwilżony wodą lub alkoholem) wacik oraz wykałaczka kwestionować, czyścić trudno dostępne miejsca w telefonie komórkowym. Specjalnie ukształtowane narzędzia czyszczące można również znaleźć na Amazon.

Ale: Należy to robić tylko z najwyższą ostrożnością, w przeciwnym razie nastąpi uszkodzenie. Wiele małych ruchów bez nacisku jest lepszych niż pojedyncze, gwałtowne pchnięcia. Używając wacików bawełnianych, upewnij się, że żadne włókna nie poluzują się i nie zaczepią o styki lub maskownice głośników. Zdecydowanie odradzam również używanie metalowych przedmiotów takich jak noże, pęsety czy igły.

Dezynfekcja telefonu komórkowego: higiena zaczyna się od smartfona

Wielu użytkowników telefonów komórkowych nie zdaje sobie sprawy, że kilka razy dziennie dotyka rękoma źródła zarazków. Przeciętnie na telefonach komórkowych można znaleźć znacznie więcej bakterii niż na przykład na desce klozetowej. To nie jest powód do paniki – ale powód, aby utrzymać swój smartfon w czystości. Według TÜV Rheinland czyści tylko co czwarty Niemiec regularnie czyścić jego telefon komórkowy. Co ósmy nigdy nie czyści telefonu komórkowego.

Telefony komórkowe mają średnio 3895 bakterii na cal kwadratowy (źródło obrazu: CDC/Statista)

„Telefony komórkowe, zwłaszcza smartfony, powinny być regularnie czyszczone i konserwowane. To nie tylko kwestia estetyki. Telefony komórkowe mogą przenosić zarazki, a regularne czyszczenie wyświetlaczy i klawiatur ma sens, zwłaszcza teraz, gdy przeziębienia są powszechne – mówi ekspert Bitkom Bernd Klusmann. także dr Wiete Schramm (lekarz w TÜV Rheinland) zaleca regularne czyszczenie smartfonów i tabletów. „Istnieje zwiększone ryzyko infekcji (…) u osób ze słabym układem odpornościowym lub podczas fal zimna. (…) Jeśli używasz telefonu komórkowego lub tabletu podczas jedzenia, mogą pozostać małe kawałki jedzenia, które następnie służą jako idealna pożywka dla większej liczby zarazków.”

Środek do czyszczenia wyświetlacza firmy „Ag+”, zawierający połączenie srebra i środka powierzchniowo czynnego przeciwko zarazkom, jest dobrze oceniany przez klientów Amazon:

Środek do czyszczenia wyświetlaczy i szkła Ag+, bezalkoholowy, ze ściereczką z mikrofibry

Środek do czyszczenia wyświetlaczy i szkła Ag+, bezalkoholowy, ze ściereczką z mikrofibry

Cena może być teraz wyższa. Cena od 21.04.2022 04:45

Fajnie, że łatwe czyszczenie powierzchni ściereczką z mikrofibry zmniejsza ryzyko – mikrobiolodzy z Uniwersytetu w Furtwangen odkryli, że drobnoustroje można zredukować nawet o 80 proc. A więc: Świeżo wyczyszczony telefon komórkowy nie tylko lepiej wygląda, ale jest również korzystny z higienicznego punktu widzenia.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android