Czy pliki MP3 z czasem brzmią gorzej?  Zapytaliśmy wynalazców

Czy pliki MP3 z czasem brzmią gorzej? Zapytaliśmy wynalazców

Plotka, że ​​jakość dźwięku w plikach MP3 wyraźnie spada po 10 czy 20 latach, krąży w kółko. Ale czy tak naprawdę może być? Zapytaliśmy Instytut Fraunhofera ds. Układów Scalonych IIS.

MPEG-1 Audio Layer III (w skrócie: MP3) ma już ponad 30 lat i był w stanie zaistnieć, zwłaszcza w latach dziewięćdziesiątych, wraz z pojawieniem się przenośnych odtwarzaczy. W czasach, gdy muzykę kupowano głównie na płytach CD, tak właśnie było żeberka I Oparzenie czasochłonne hobby i, nawiasem mówiąc, nauka sama w sobie. Ale pliki MP3 przetrwały do ​​dziś nie tylko na płytach CD i pamięciach USB, muzyczne sklepy internetowe oferują również albumy w tym formacie.

Pliki MP3: Tylko szum po 10 latach?

Od lat sieć nurkuje raz po raz lęki on: Pliki MP3 z czasem tracą dane — zapisane utwory dosłownie zgniłyby, dopóki nie Pośpiech pozostaje. Niedawnym przykładem jest post na Twitterze, w którym stwierdzono, że po kilku latach pliki MP3 zaczynają się szybko degradować. Kawałek grzanki, który najwyraźniej był podgrzewany zbyt długo, służy jako ilustracja:

Użytkownik „Heathered Pearls” pisze, że „odkupił” wszystko ze swojej kolekcji muzycznej, ponieważ nic z tego, co posiadał, nie było „nadające się do słuchania”. Spalony tost, że tak powiem. Cóż – toast post jest oczywiście jeden żart, w tym wszelkiego rodzaju inne przesady i szalone rzeczy w komentarzach. Na pytanie, jak najlepiej przechowywać muzykę, odpowiedź brzmi: „FLAC, na dyskach twardych wyrytych w szkle”.

Fraunhofer daje wszystko jasne: pliki MP3 zachowują swoją jakość

Ale czy kryje się w tym ziarno prawdy, czy naprawdę nie musisz się martwić o zachowanie swojego prywatnego archiwum muzycznego? Mamy to dla bezpieczeństwa Instytut Fraunhofera spytał. W tym czasie format MP3 został opracowany w Instytucie Układów Scalonych wraz z Uniwersytetem Friedricha-Alexandera w Erlangen-Norymberdze. uprzejmie nam odpowiedział prof. dr inż. Jurgen Herre, Katedra Kodowania Audio, AudioLabs Erlangen. Oto jego odpowiedź:

Dekodowanie strumienia bitów MP3 to w pełni określony, znormalizowany proces zdefiniowany przez grupę normalizacyjną ISO/MPEG w 1992 roku. Tak więc za 10, 20, 30… lat strumienie MP3 będą brzmiały dokładnie tak samo, jak w momencie ich zakodowania (oczywiście pod warunkiem, że użyjesz poprawnie działającego urządzenia, które nie ma problemów ze sprzętem ani oprogramowaniem 😉)

Wniosek: trzeba więc normalnie bez obaw sprawić, że pliki MP3 stracą jakość dźwięku.

Jeśli nadal masz wrażenie, że Twoje stare utwory w formacie MP3 brzmią(e) źle, przyczyny mogą być różne. Na przykład niska szybkość transmisji danych (w tamtym czasie 128 kbit/s lub mniej było powszechne ze względu na brak miejsca) – lub po prostu chwalebne wspomnienie: w przeszłości mogłeś patrzeć na swoją ulubioną piosenkę z młodości poprzez zielone różowe okulary, ale po tylu latach, które dziś mogą mieć zupełnie inny efekt.

Nie chcesz przegapić więcej wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i przewodników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android