Czy Pixel 8a z procesorem Tensor G3 to najpotężniejszy telefon, jaki można kupić za mniej niż 500 dolarów?

Czy Pixel 8a z procesorem Tensor G3 to najpotężniejszy telefon, jaki można kupić za mniej niż 500 dolarów?

Procesor Google Tensor G3 obsługuje szereg imponujących funkcji sztucznej inteligencji w serii Pixel 8, ale jest nieco rozczarowujący, jeśli chodzi o bardziej tradycyjne wskaźniki wydajności. Jego nieco starsze rdzenie procesora nie są w stanie dotrzymać kroku flagowym chipom, takim jak Snapdragon 8 Gen 3, a wydajność graficzna i brak ray tracingu prawdopodobnie przesuwają układ bliżej średniej klasy niż topowy do gier. Mimo to nowszy Google Pixel 8a oferuje Tensor G3 w bardzo atrakcyjnej cenie 499 dolarów; być może flagowy krzem Google może wyprzedzić bardziej przystępną cenowo konkurencję. Zanim do tego przejdziemy, czy wszystkie Tensory G3 są sobie równe? Wcześniejsze testy wykazały, że Pixel 8 działa nieznacznie wolniej niż Pixel 8 Pro, szczególnie w testach obciążeniowych, mimo że najwyraźniej używa dokładnie tego samego krzemu. Aby to sprawdzić, porównaliśmy 8a z dwoma flagowymi wariantami i wyniki są uspokajające. Pixel 8a działa mniej więcej tak samo jak zwykły Pixel 8. Osiąga nieco gorsze wyniki w wielordzeniowych testach GeekBench 6 i mieszanych obciążeniach Work 3.0 w programie PCMark, ale nie ma w nim zbyt wiele. Co zaskakujące, 8a radzi sobie nieznacznie lepiej w intensywnym teście obciążenia grafiki w 3DMark. Mimo to nie dorównuje topowemu Pixelowi 8 Pro, który we wszystkich naszych testach wypada o kilka punktów procentowych lepiej. Podobnie zauważalny jest znaczny wzrost wydajności w porównaniu z Pixelem 7a ostatniej generacji, przy czym 8a wypada znacznie lepiej w każdym teście.
Pixel 8a kontra konkurencyjne testy porównawcze PCMark
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 z 2023 r. zastosowany w OnePlus 12R zajmuje pierwsze miejsca w naszej pierwszej serii testów porównawczych, uzyskując wynik w wielordzeniowym teście GeekBench 6, który wyprzedza inne telefony za 500 dolarów. Wydajność pojedynczego rdzenia jest znacznie bliższą konkurencją ze względu na zastosowanie w całej płycie potężnych rdzeni procesora Cortex-X. Mimo to Tensor G3 w Pixel 8a dotrzymuje kroku Samsungowi Galaxy S23 FE z procesorem Snapdragon 8 Gen 1 i nie jest daleko w tyle za 8 Plus Gen 1 w Nothing Phone 2 pod względem możliwości wielowątkowości. Widać, że bardziej budżetowy Galaxy A35 odstaje tutaj od konkurencji. Jednak wynik Pixela 8a w teście PCMark Work 3.0 jest zauważalnie niższy od konkurencji. Sugeruje to bardziej skoncentrowane na baterii podejście do tych konkretnych obciążeń i/lub wąskie gardło w komponentach takich jak pamięć. To trochę dziwne, biorąc pod uwagę, że telefon tak dobrze radzi sobie w GeekBench 6, ale może to oznaczać, że niektóre zadania działają wolniej niż konkurencja. Będziemy musieli spędzić więcej czasu z urządzeniem, aby sprawdzić, czy wpłynie to na codzienne użytkowanie.Wykres testu warunków skrajnych dla dzikiej przyrody Pixela 8aRobert Triggs / Android Authority Wracając do wydajności graficznej, w pojedynczych testach procesor graficzny Pixela 8a pozostaje nieco w tyle nawet za zestawem ze średniej półki. Jednakże wyrównuje ten deficyt, gdy zaczyna narastać ciepło. Wydajność testów obciążeniowych jest porównywalna z wydajnością Galaxy S23 FE i Nothing Phone 2 oraz ich starszych flagowych procesorów. Innymi słowy, Pixel 8a bez problemu poradzi sobie z codziennymi grami i powinien być w stanie zagrać nawet w tytuły z najwyższej półki przy nieco obniżonej grafice. Nieco nowocześniejszy, flagowy krzem w OnePlus 12R daje telefonowi znaczną przewagę w dział graficzny i solidne chłodzenie sprawiają, że jest to zdecydowanie najlepszy z tych telefonów również w naszym teście obciążeniowym. Jeśli szukasz telefonu o wysokiej wydajności przy ograniczonym budżecie, 12R będzie doskonałym wyborem. Samsung Galaxy A35 oferuje tutaj zaledwie ułamek wydajności 8a, chociaż procesor graficzny z niższej półki nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości ciepła, aby powodować problemy z dławieniem. Czy możemy to nazwać zwycięstwem?

Tensor G3, solidny chip ze średniej półki

Logo Google Tensor G3 Pixel 8 w dłoniRobert Triggs / Android Authority Niechętnie polecamy Tensor G3 i Pixel lub 8 Pro osobom poszukującym absolutnie najlepszej wydajności na flagowym końcu rynku. Jednak przy cenie 500 USD połączenie Pixela 8a i Tensora G3 oferuje wydajność dobrze komponującą się z innymi budżetowymi telefonami, a nawet tymi sprzedawanymi po nieco wyższych cenach, takimi jak Galaxy S23 FE i Nothing Phone 2. W połączeniu z funkcjami sztucznej inteligencji, które nie znajdziesz nigdzie indziej w tej cenie, przynajmniej na razie, Pixel 8a to potężna siła na rynku średniej półki. Pixel 8a zapewnia konkurencyjną wydajność w średnim zakresie, ale OnePlus 12R jest mistrzem za 500 dolarów. To powiedziawszy, ci, którzy szukają absolutnie najlepszych klasycznych wskaźników wydajności za 500 dolarów, nie mogą się pomylić z OnePlus 12R. Choć nie zawiera najnowszego flagowego procesora Snapdragon 8 Gen 3, procesor 8 Gen 2 nadal doskonale radzi sobie zarówno z codziennymi zadaniami, jak i wymagającymi grami. Przebija budżetową opcję Google’a, a nawet droższego Pixela 8 Pro. Jednak rezygnujesz z funkcji sztucznej inteligencji, ładowania bezprzewodowego i długoterminowych aktualizacji, które sprawiają, że Pixel 8a to solidny, wszechstronny wybór za zaledwie połowę ceny typowego flagowego telefonu. Zobacz cenę na AmazonOnePlusa 12ROnePlus 12REDoskonała wydajność na co dzień
Niesamowicie szybkie ładowanie przewodowe 80 W
Znakomita wartość
Zobacz cenę na AmazonGoogle Pixel 8aGoogle Pixel 8aŚwietne budżetowe aparaty
Rozbudowana gwarancja na oprogramowanie
Wyświetlacz OLED 120 Hz
Zobacz cenę na AmazonSamsunga Galaxy S23FESamsung Galaxy S23 FESNieco większy od S23
Bateria dobrej wielkości
Konkurencyjne ceny

Możesz lubić

Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android