Co to jest wzmacniacz i czy go potrzebujesz?

Co to jest wzmacniacz i czy go potrzebujesz?

Jeśli szukasz słuchawek, możesz również zobaczyć zalecenia dotyczące zakupu wzmacniacza (skrót od wzmacniacz). Ale jeśli możesz podłączyć słuchawki do smartfona i działają, możesz się zastanawiać, dlaczego kiedykolwiek ich potrzebujesz. Czym więc jest wzmacniacz i czy go potrzebujesz? A jaką różnicę robią wzmacniacze na wrażenia słuchowe? Omówimy to, co musisz wiedzieć o wzmacniaczach i czy kiedykolwiek znajdziesz się w sytuacji, która tego wymaga.

Co to jest wzmacniacz?

Słuchawki Sony MDR-7506 i nowe Google Pixel Buds na drewnianym stołkuWzmacniacz (lub wzmacniacz) to ostatni etap wytwarzania dźwięku z urządzenia. Przetwornik cyfrowo-analogowy może odtwarzać sygnały analogowe, ale mają one małą moc, a zatem nie wystarczają do napędzania głośników lub słuchawek. Wymagają one komponentu zwiększającego ich moc, do którego wkracza wzmacniacz. Wynikowy dźwięk byłby bardzo cichy, gdyby nie było wzmacniacza. Aby uzyskać komfortową głośność w słuchawkach, musimy zwiększyć moc odbierane przez nie sygnały i unikają wprowadzania dodatkowego szumu. Dlatego wszystkie urządzenia odtwarzające mają już wbudowany wzmacniacz, w tym smartfony z gniazdem słuchawkowym. Zewnętrzne wzmacniacze są dostępne, jeśli masz problemy z uzyskaniem wystarczającej głośności pary słuchawek z urządzeniem. Jeśli możesz podłączyć parę słuchawek i uzyskać z nich dobry zakres głośności, wbudowany wzmacniacz urządzenia jest wykonuje swoją pracę. Oczywiście, jeśli używasz słuchawek bezprzewodowych, nie ma to zastosowania, a wszelkie problemy z głośnością pochodzą z innego źródła.

Kiedy potrzebujesz dedykowanego wzmacniacza?

Beyerdynamic DT900PRO X Lifestyle StudioLily Katz / Android Authority Dlaczego potrzebujesz innego zewnętrznego wzmacniacza, jeśli Twoje urządzenie ma już wzmacniacz? Zewnętrzny wzmacniacz jest pomocny, jeśli masz parę słuchawek o bardzo wysokiej impedancji lub niskiej czułości. Te słuchawki potrzebują więcej mocy, aby je napędzać, aby uzyskać akceptowalny zakres głośności. Ponadto niektóre typowe objawy mogą wskazywać, że słuchawki potrzebują wzmacniacza. Największą z nich są niskie poziomy dźwięku podczas odtwarzania, bez względu na to, jak bardzo zwiększysz głośność. Będziemy musieli omówić impedancję i czułość, aby zrozumieć dlaczego. Impedancja to wrodzona rezystancja każdego urządzenia na elektryczność, mierzona w omach (Ω). Wzmacniacz musi wyprowadzić wystarczająco silny sygnał, aby to przezwyciężyć. Czułość wskazuje, ile głośności dana para słuchawek może wytworzyć przy określonym poziomie mocy, mierzonym w decybelach (dB).

Typowe wartości impedancji i czułości słuchawek

ModelImpedancjaCzułośćWymagany wzmacniacz?ModelAudio-Technica ATH-M50x
Impedancja38Ω
Czułość 99 dB/mW
Wymagany wzmacniacz? Nie
ModelSony WH-1000XM5 (z połączeniem przewodowym)
Impedancja48Ω (słuchawki włączone)
Czułość102dB/mW (słuchawki włączone)
Wymagany wzmacniacz? Nie
ModelAKG K240 Studio
Impedancja48Ω
Czułość 104dB przy 1V_rms
Wymagany wzmacniacz? Nie
Model Razer Hammerhead Duo
Impedancja32Ω
Czułość 112dB/mW
Wymagany wzmacniacz? Nie
ModelKZ ZSN Pro X
Impedancja25Ω
Czułość 112dB/mW
Wymagany wzmacniacz? Nie
ModelGrado GS1000e
Impedancja38Ω
Czułość96,35dB/mW
Wymagany wzmacniacz? Nie
ModelAudeze LCD-2 Zamknięty
Impedancja 70Ω
Czułość101dB/mW
Wymagany wzmacniacz? Nie
ModelSennheiser HD 660S
Impedancja150Ω
Czułość 104dB przy 1V_rms
Wymagany wzmacniacz? Może
Model Beyerdynamic Amiron Homes
Impedancja250Ω
Czułość 102dB/mW
Wymagany wzmacniacz? Tak
Jak widać, prawie każdy popularny konsumencki model słuchawek nie wymaga wzmacniacza. Tak naprawdę wkraczasz na to terytorium dopiero z impedancją około 100 Ω. Audiofilskie zestawy słuchawkowe, takie jak modele Sennheiser i Beyerdynamic z tego wykresu, zaczynają być problemem. Wzmacniacz powinien brać pod uwagę tylko wtedy, gdy wykluczyłeś inne powody, dla których twoje słuchawki nie są wystarczająco głośne. Sprawdź, czy w urządzeniu ustawiono słyszalną głośność. Jeśli to możliwe, spróbuj użyć innej pary słuchawek, aby sprawdzić, czy wszystkie są ciche. Jeśli tak jest, może to oznaczać problem z urządzeniem. Upewnij się, że nie używasz ustawień korektora, które mogą powodować zbyt cichy dźwięk treści. Ponadto może się zdarzyć, że pierwotny twórca treści nagrał je z niedostatecznym poziomem dźwięku. W takim przypadku niewiele można zrobić poza zwiększeniem głośności.

Jak obliczyć wzmacniacz, którego potrzebujesz?

Kobieta nosi bezprzewodowe słuchawki audio technica ath m50xbt2 w kawiarni.Jeśli wykluczyłeś inne możliwości lub szukasz nowej pary słuchawek, oto jak ustalić, czy potrzebujesz wzmacniacza. Zgodnie z praktyczną zasadą z powyższego wykresu widzimy, że wzmacniacz jest niezbędny tylko wtedy, gdy wkraczamy w wysokie wartości impedancji. Wszystko poniżej 100 Ω prawdopodobnie nie będzie wymagało wzmacniacza. W obszarze rozmytym między 100 Ω a 200 Ω możesz potrzebować wzmacniacza w zależności od tego, jak głośno lubisz słuchać muzyki. Może być konieczne maksymalne ustawienie suwaka głośności przy tych wartościach, aby uzyskać satysfakcjonujące wrażenia słuchowe. Gdy przekroczymy te wartości, wzmacniacz może być niezbędny, jeśli chcesz używać słuchawek z urządzeniami konsumenckimi, takimi jak smartfon lub odtwarzacz multimedialny. Niektóre słuchawki osiągają zakres 600 Ω, ale prawdopodobnie nie znajdziesz ich u lokalnych sprzedawców dużych pudełek.

Matematyka wzmacniaczy słuchawkowych

Będziesz musiał wykonać trochę matematyki, aby określić, czy para słuchawek będzie potrzebować wzmacniacza, używając tego wzoru:Napięcie (Vrms) = √Moc (Waty) * Impedancja (Ω)Zak Khan / Android Authority Wartość mocy pochodzi z oceny czułości Twoich słuchawek. Pełna specyfikacja to dB ciśnienia akustycznego na miliwat (dB/mW), a miliwat to jedna tysięczna wata. Na przykład 85dB/mW oznacza, że ​​do wyprodukowania 85dB przez słuchawki potrzebny jest jeden miliwat. Decybele są logarytmiczne, więc jeśli chcemy zwiększyć to do 95 dB, potrzebujemy dziesięć razy więcej mocy, czyli 10 mW. Zwróć uwagę, że jeśli twoje słuchawki określają swoją czułość na 1 Vrms, będziesz musiał przekonwertować tę liczbę na dB/mW, aby pracować z tym równaniem za pomocą narzędzia online, takiego jak to. Na przykład, jeśli weźmiemy słuchawki Beyerdynamic z naszego wykresu powyżej, przyjmiemy 1/1000 jako wartość mocy (ponieważ 1 mW to jedna tysięczna wata), 250 Ω dla impedancji i otrzymamy Vrms = 0,50, aby osiągnąć pełne 102 dB tych słuchawek. Dla porównania, Audio-Technica ATH-M50x potrzebuje tylko 0,19 V, aby osiągnąć poziom 99 dB, a Sony WH-1000XM5 potrzebuje tylko 0,22 V, aby uzyskać 102 dB. Z tego powodu Sennheiser HD 660S jest obudową brzegową, ponieważ potrzebuje 0,39 V, aby osiągnąć 112 dB (przeliczone z 104 dB przy podanej wartości 1 Vrms). Jak widać, puszki o wysokiej impedancji wymagają większego napięcia niż modele konsumenckie o niskiej impedancji. W międzyczasie obudowa krawędziowa może wymagać zwiększenia głośności, aby usłyszeć swoje utwory. Ale jeśli wszystko to wydaje się zbyt szczegółowe, prawdopodobnie wszystko jest w porządku. Większość słuchawek konsumenckich w dzisiejszych czasach nie wymaga wzmacniacza, ponieważ są stworzone do pracy z urządzeniami takimi jak telefony i laptopy. Nawet niektóre audiofilskie puszki są teraz budowane w ten sposób. Krótko mówiąc, prawdopodobnie nie będziesz potrzebował wzmacniacza, chyba że masz słuchawki o wysokiej impedancji i chcesz ich używać jako codziennych sterowników. Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android