Co to jest plik APK?

Co to jest plik APK?

Robert Triggs / Android AuthorityJeśli wystarczająco długo zajmujesz się Androidem i jesteś kimś więcej niż zwykłym użytkownikiem – co prawdopodobnie jest prawdą, jeśli pracujesz w Android Authority – prawdopodobnie słyszałeś, jak ludzie rozmawiali o plikach APK . Możesz nawet mieć niejasne pojęcie o tym, czym one są. Jednak w tym przewodniku zaoferujemy bardziej szczegółowe wyjaśnienie, w tym, czy powinieneś czuć się bezpiecznie, instalując je.

SZYBKA ODPOWIEDŹ
Plik APK to format pliku, na którym Android instaluje aplikacje. Zawiera wszystko, co potrzebne do instalacji, dzięki czemu aplikacje można ładować na urządzenie ze Sklepem Google Play lub bez.


PRZEJDŹ DO KLUCZOWYCH SEKCJI

Co to jest plik APK?

Pobieranie aplikacji Sklepu Google PlayRobert Triggs / Android AuthorityAPK to skrót od Android Package i samo w sobie jest to dobra wskazówka. Aby jednak wyjaśnić, plik APK to archiwum wszystkich zasobów, które aplikacja na Androida musi zainstalować i uruchomić, w tym nie tylko jej główny kod, ale także certyfikaty, zasoby i plik manifestu. Plik APK można załadować na większość urządzeń obsługujących aplikacje na Androida, co oznacza nie tylko telefony i tablety, ale także komputery z systemem Windows 11. Jeśli nie jesteś programistą, (zwykle) nie musisz myśleć o plikach APK. Za każdym razem, gdy pobierasz lub aktualizujesz aplikację za pośrednictwem sklepu Google Play, rozpakowywanie plików APK odbywa się po cichu za kulisami. To samo dotyczy Amazon Appstore na urządzeniach Fire lub Galaxy Store na produktach Samsung. Tak naprawdę, jeśli chcesz, możesz zainstalować Amazon Appstore na platformach innych niż Fire, ale nie ma to większego sensu, jeśli nie używasz systemu Windows (więcej o tym później). Mówimy „normalnie”, ponieważ jeśli możesz znaleźć inne źródła APK, możliwa jest instalacja ręczna i istnieje kilka powodów, dla których możesz być zainteresowany poza tworzeniem oprogramowania. Po pierwsze, niektóre aplikacje mogą technicznie naruszać zasady Sklepu Play, np. Fortnite, ale poza tym są całkowicie bezpieczne i funkcjonalne. W niektórych przypadkach plik APK może być dostępny przed przesłaniem aktualizacji na Twoje urządzenie, dlatego ręczna instalacja może przyspieszyć proces aktualizacji. Na koniec jest piractwo – ale to prowadzi nas do następnej sekcji.

Czy instalacja plików APK jest bezpieczna?

Fortnite Rozdział 4 w akcjiTak, pod warunkiem, że pochodzą z zaufanego źródła. Po głównych sklepach z aplikacjami kolejnym najbardziej wiarygodnym źródłem są znani twórcy aplikacji, tacy jak Epic Games z Fortnite. Poniżej tego poziomu znajdują się mniejsi niezależni programiści, od których wymaga się znacznie więcej sceptycyzmu — nawet twórca mający dobre intencje może mieć błędną lub przestarzałą aplikację, która może siać spustoszenie na Twoim urządzeniu. Nie wszyscy programiści Androida mają dobre intencje, a to właśnie oznacza piractwo wchodzi w grę. W najlepszym wypadku piracka aplikacja będzie funkcjonalna, ale pozbawi jej twórców dochodów i zniechęci ich do wspierania Androida w przyszłości. W najgorszym przypadku to naprawdę podstęp — przypadkowo zainstalujesz złośliwe oprogramowanie, bo chciałeś zaoszczędzić kilka dolarów, a może nawet kilka centów. Chociaż jest to mało prawdopodobne, warto też pamiętać, że plik APK może wydawać się coraz popularniejszy -up, ale tak naprawdę służą jako forma oprogramowania szpiegującego dla nieetycznej firmy lub rządu. Z takich powodów zawsze powinieneś preferować pobieranie ze sklepu z aplikacjami, chyba że to, czego chcesz, jest tam po prostu niemożliwe.

Jak otworzyć plik APK

Mamy dedykowane przewodniki dotyczące instalowania plików APK, w tym ładowania sklepów z aplikacjami innych firm lub instalowania na starszych wersjach Androida, ale oto, co zazwyczaj musisz zrobić w zależności od platformy.

Na Androidzie

Znajdź żądany plik APK i pobierz go na swoje urządzenie. Otwórz plik APK, aby rozpocząć instalację. Wystarczy każda aplikacja do eksploracji plików, ale w pozostałych instrukcjach zakładamy, że korzystasz z Files by Google. Wyskakujące okienko powinno ostrzegać, że potrzebne są uprawnienia. W Plikach dotknij Ustawienia przycisk, aby kontynuować. Na następnej stronie zostaniesz poproszony o zezwolenie na nieznane aplikacje z tego źródła. Odwróć Zezwól z tego źródła przełącz, aby kontynuować. Gdy pojawi się monit o instalację, dotknij zainstalować przycisk.

Na komputerze z systemem Windows

Zaktualizuj do najnowszej wersji systemu Windows 11. Otwórz także plik Sklep Microsoftu aplikacji, kliknij Biblioteka kartę, a następnie kliknij Pobierz uaktualnienia. Po zakończeniu pobierania kliknij przycisk przycisk profilu na pasku tytułu, aby sprawdzić numer wersji sklepu Microsoft Store. Potrzebujesz co najmniej wersji 22110.1402.6.0 lub nowszej. Upewnij się, że system Windows 11 ma włączoną wirtualizację. Zmierzać do Panel sterowania > Programy i funkcjewybierać Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windowsa następnie zaznacz Platforma maszyn wirtualnych I Platforma Hypervisora ​​Windows przed kliknięciem OK. Może być konieczne ponowne uruchomienie komputera. Zainstaluj Sklep z aplikacjami Amazon za pośrednictwem sklepu Microsoft. Spowoduje to zainstalowanie niezbędnych komponentów w tandemie, więc nie pomijaj tego. Ponieważ zakładamy, że nie chcesz ograniczać się do tytułów z Appstore, pobierz i zainstaluj instalator ADB. W razie potrzeby nadaj uprawnienia administratora. Uderzyć Y i naciśnij Wchodzić gdy zostaniesz poproszony o zainstalowanie ADB i Fastboot, zainstaluj ADB w całym systemie, a następnie zainstaluj sterowniki. Zakończ pracę kreatora instalacji sterownika, gdy się pojawi. Pobierz żądany plik APK, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Korzystając z paska wyszukiwania systemu Windows 11, znajdź i uruchom Podsystem Windows dla Androida. W ustawieniach podsystemu włącz tę opcję tryb deweloperaa następnie kliknij pole obok Akta. Oddzielnie biegnij PowerShell jako administrator, a następnie wpisz połączenie adb [IP address] w wierszu poleceń, gdzie adres IP jest widoczny w ustawieniach podsystemu. Na przykład coś w stylu „adb connect 192.168.30.187”. Uderzyć Wchodzić. Znajdź plik APK, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz Skopiuj jako ścieżkę. Wróć do PowerShell, a następnie wprowadź dane instalacja adb [APK path], wklejając skopiowaną ścieżkę. Naciskać Wchodzić. Twoja aplikacja powinna być zainstalowana i gotowa do uruchomienia w formacie Początek menu.

Na Chromebooku

Wejdź w tryb programisty. Ponieważ powoduje to przywrócenie ustawień fabrycznych, upewnij się, że najpierw wykonałeś kopię zapasową wszystkich niezbędnych plików w chmurze. Znajdź i pobierz żądany plik APK. Użyj menu kontekstowego pliku, aby zainstalować plik APK.


Często zadawane pytania

Czy można otwierać pliki APK na iPhonie? Nie, przynajmniej nie po to, aby je instalować. Niektóre aplikacje mogą umożliwiać zaglądanie do ich zawartości, ale na iPhone'ach nie można uruchomić oprogramowania dla systemu Android i odwrotnie. Czy używanie modowego pakietu APK jest nielegalne? Może się tak zdarzyć, jeśli plik APK jest oparty na aplikacji komercyjnej, takiej jak Netflix lub PUBG Mobile. Prawdopodobnie będziesz miał kłopoty tylko wtedy, gdy zostaniesz przyłapany na rozpowszechnianiu moda, a nie jego używaniu. Czy pliki APK są wirusami? Nie, to tylko pliki używane do instalowania aplikacji na Androida. Pliki APK mogą jednak potencjalnie zawierać wirusy, dlatego najlepiej je pobierać za pośrednictwem sklepów z aplikacjami (takich jak Sklep Google Play) lub znanych programistów, takich jak Epic Games. Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android