Co to jest ładowanie bezprzewodowe Qi2?  Wszystko co musisz wiedzieć

Co to jest ładowanie bezprzewodowe Qi2? Wszystko co musisz wiedzieć

Robert Triggs / Android AuthorityW styczniu 2023 r. konsorcjum Wireless Power Consortium (WPC) przedstawiło światu Qi2 — ważną aktualizację standardu ładowania bezprzewodowego Qi. Przypadkowo minęła pełna dekada, odkąd pierwsze bezprzewodowe ładowanie zaczęło pojawiać się na smartfonach. WPC ma nadzieję, że dzięki nowemu standardowi Qi2 rozwiąże największe problemy tej technologii — od efektywności energetycznej po wygodę — za jednym zamachem. Qi2 wiele zawdzięcza Apple. Firma ściśle współpracowała z WPC, aby zintegrować technologię MagSafe iPhone’a z nowym standardem. Ten tak zwany „profil mocy magnetycznej” otwiera również drzwi do całego przyszłego ekosystemu zatrzaskowych akcesoriów. Oczywiście Qi2 to znacznie więcej niż tylko to, więc w tym artykule przyjrzyjmy się wszystkim aktualizacjom nadchodzącym z Qi2 i kiedy może dojść do smartfona w pobliżu.

Co to jest Qi2? W jaki sposób jest to aktualizacja w stosunku do zwykłego ładowania bezprzewodowego?

Ładowarka Magsafe do iPhone'a 12Dhruv Bhutani / Android Authority Jak wspomniano powyżej, profil mocy magnetycznej Qi2 stanowi większość aktualizacji w stosunku do istniejącego standardu Qi. Jednak pierścień magnesów jest obecny nie tylko po to, aby ładowanie było wygodniejsze. Zapewnia raczej, że smartfon idealnie pasuje do ładowarki. Aby zrozumieć, dlaczego jest to ważne, warto najpierw porozmawiać o tym, jak działa ładowanie bezprzewodowe. Krótko mówiąc, ładowanie bezprzewodowe opiera się na prawie indukcji elektromagnetycznej. Wewnątrz każdej ładowarki bezprzewodowej znajdziesz cewkę z drutu miedzianego. Po podłączeniu ładowarki prąd elektryczny przepływający przez tę cewkę wytwarza pole magnetyczne. Telefony obsługujące ładowanie bezprzewodowe mają również cewkę pod tylną plastikową lub szklaną obudową. A kiedy położysz urządzenie na podkładce ładującej, pole magnetyczne z wcześniej indukuje prąd elektryczny w cewce telefonu. Qi2 wykorzystuje magnesy do rozwiązania niektórych poważnych problemów z ładowaniem bezprzewodowym, w tym przegrzania. Chociaż idea ładowania bezprzewodowego jest dość prosta, wydajność przenoszenia mocy spada, gdy tylko zwiększysz odległość między dwiema cewkami. Być może zauważyłeś, że telefon przestaje się ładować dość szybko, na przykład po podniesieniu go z ładowarki bezprzewodowej. Ta sama koncepcja dotyczy również kierunku poziomego — jeśli cewki nie są wyrównane, prędkość ładowania spadnie. Poniższa grafika przedstawia oba przypadki:Luźno sprzężone sprzęgło indukcyjne wpcJak zapewne już się domyślasz, magnesy Qi2 rozwiązują ten problem, niemal idealnie dopasowując cewki nadajnika i odbiornika. A ponieważ energia zwykle tracona podczas ładowania bezprzewodowego jest zamieniana na ciepło, Twoje urządzenie nawet nie nagrzeje się tak bardzo przy prawidłowym ładowaniu. To sprawia, że ​​Qi2 jest o wiele mniej destrukcyjny dla długoterminowej kondycji baterii twojego smartfona. Wreszcie, pierścień magnetyczny Qi2 prawdopodobnie spowoduje również zalew nowych szybkomocujących akcesoriów na rynku. W końcu widzieliśmy już, jak to się dzieje, ponieważ można kupić wiele nie ładujących się akcesoriów MagSafe, takich jak statywy, portfele, a nawet wentylatory chłodzące do iPhone’a.
Zobacz też: Czy Qi2 oznacza, że ​​Magsafe pojawi się na Androidzie?

Qi vs Qi2: Jaka jest różnica?

Bezprzewodowe ładowanie Google Pixel Stand Galaxy S21 UltraRobert Triggs / Android Authority Omówiliśmy już, w jaki sposób profil mocy magnetycznej poprawia wydajność ładowania, ale Qi2 to znacznie więcej. WPC twierdzi, że ścisłe sprzężenie Qi2 pozwoli na szybsze ładowanie bezprzewodowe. Standard zostanie początkowo uruchomiony z tym samym limitem 15 W, ale wyższe profile mocy będą pojawiać się w miarę dojrzewania standardu. Qi2 pozwoli na szybsze ładowanie bezprzewodowe, ale trzeba będzie na to jeszcze trochę poczekać. W wywiadzie dla Android Authority dyrektor marketingu WPC powiedział, że zaktualizowana wersja Qi2.1 przyniesie szybkie ładowanie bezprzewodowe gdzieś w połowie 2024 roku. Ciało chce również dodać wsparcie dla smartwatchy i tabletów w tym czasie. Jednak początkowo Qi2 będzie kierowany tylko na telefony i bezprzewodowe słuchawki douszne. Qi2 jest również znacznie bardziej rygorystycznym standardem. Producenci będą musieli przejść proces certyfikacji i tylko zweryfikowane produkty będą opatrzone logo standardu. Dzięki temu podrobione lub niebezpieczne produkty nie trafią do bezpłatnych witryn sklepowych, takich jak Amazon. W niedawnym oświadczeniu dla The Verge WPC powiedział, że będzie również wymagać rozmiaru i siły magnesów, aby zapewnić silne połączenie. Ogólnie rzecz biorąc, ciało mówi, że jest zobowiązane do egzekwowania tych standardów, ponieważ nie chce osłabiać marki Qi. WPC planuje ściśle regulować urządzenia Qi2 poprzez rygorystyczny proces certyfikacji. Wreszcie standard Qi2 będzie wymagał uwierzytelnienia, co nie jest tym samym, co proces certyfikacji z góry. Mówiąc prościej, urządzenia mogą po prostu odmówić pobierania energii z niezgodnych ładowarek, które nie przestrzegają procedur uzgadniania Qi2. Nadal będziesz w stanie znaleźć bezprzewodowe ładowarki innych firm, takie jak Belkin i Anker, ale być może nie 15 USD niecertyfikowanych alternatyw na stronach takich jak AliExpress.

Które telefony i ładowarki bezprzewodowe obsługują Qi2?

Stacja Samsung SmartThings z bezprzewodowym ładowaniem QiC. Scott Brown / Android Authority WPC nie sfinalizowało jeszcze standardu Qi2, ale ma na celu uzyskanie konkretnej specyfikacji gdzieś w 2023 roku. Oczekuje również, że urządzenia z Qi2 staną się dostępne na rynku przed sezonem świątecznym 2023 roku. wiemy, że WPC ma prawie 400 członków, w tym większość marek smartfonów, więc nowy standard powinien stać się szeroko dostępny w 2024 roku. Niestety oznacza to, że praktycznie wszystkie smartfony 2023 roku będą nadal korzystać z bezprzewodowego ładowania Qi pierwszej generacji. Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android