Co to jest Bluetooth Low Energy (LE)?

Co to jest Bluetooth Low Energy (LE)?

Robert Triggs / Android AuthorityBluetooth stał się cenną funkcją, na której wielu z nas polega każdego dnia. Ale większość urządzeń bezprzewodowych, które prawdopodobnie posiadasz dzisiaj, wykracza poza klasyczny Bluetooth i być może nawet nie zdawałeś sobie z tego sprawy. W ciągu ostatniej dekady Bluetooth Low Energy (LE) stał się de facto technologią stosowaną we wszystkim, od trackerów fitness po produkty audio nowej generacji. Bluetooth LE oferuje taką samą łączność bezprzewodową, jakiej od lat oczekujemy od technologii Bluetooth, tylko w ułamek zużycia energii. I nie ogranicza się to tylko do urządzeń do noszenia – spodziewamy się, że pierwsze produkty Bluetooth LE Audio wkrótce trafią na rynek. Mając to na uwadze, oto wszystko, co musisz wiedzieć o Bluetooth LE.SZYBKA ODPOWIEDŹ
Bluetooth Low Energy (LE) to odgałęzienie głównej technologii Bluetooth, koncentrujące się na niższym zużyciu energii. Jest najczęściej używany w urządzeniach przenośnych, takich jak smartwatche, ale zawiera również funkcje, takie jak nadawanie, które czynią go przydatnym w produktach inteligentnego domu. Najnowszy standard Bluetooth Low Energy Audio ma również na celu zwiększenie wydajności energetycznej bezprzewodowych wkładek dousznych i słuchawek w najbliższej przyszłości.
PRZEJDŹ DO KLUCZOWYCH SEKCJI

Co to jest Bluetooth Low Energy (LE)?

Parowanie HUAWEI Watch GT 2 z FreeBuds 3Bluetooth Low Energy (LE) to rozwidlenie oryginalnego standardu Bluetooth, który jest obecnie powszechnie określany jako Bluetooth Classic. Jeśli kiedykolwiek czytałeś specyfikację produktu i zauważyłeś numery wersji, takie jak Bluetooth 5.2 lub 4.0, znasz już klasyczną odmianę. Większość współczesnych smartfonów obsługuje zarówno Bluetooth Classic, jak i LE. W 2010 roku Bluetooth Special Interest Group (SIG) ogłosił wariant Low Energy jako odgałęzienie standardu Bluetooth 4.0. Jak sama nazwa wskazuje, Bluetooth LE został zaprojektowany jako alternatywa dla energochłonnego i intensywnie korzystającego z danych standardu bezprzewodowego. Bluetooth LE to rozwidlenie standardu Bluetooth Classic, którego celem jest niskie zużycie energii. Niższe zużycie energii Bluetooth LE jest możliwe, ponieważ wysyła mniej pakietów danych w dłuższych odstępach czasu. Oznacza to, że Twoje urządzenia mogą pozostawać w stanie głębokiego uśpienia przez większość czasu i wchodzić w tryb online tylko w celu wysyłania nowych pakietów co kilka minut. Z kolei Bluetooth Classic wymagałby ciągłej transmisji. Mając to na uwadze, łatwo zrozumieć, dlaczego Bluetooth LE działa dobrze w zasilanych bateryjnie smartwatchach i monitorach fitness. Urządzenia te nie wymagają również stałej komunikacji. Wszelkie nowe dane, takie jak zmiany tętna lub powiadomienia, można od czasu do czasu przesyłać do lub ze smartfona. Bluetooth LE pozwala urządzeniom wysyłać mniej pakietów i wchodzić w stan głębokiego uśpienia na dłużej. W tym momencie wszystkie główne systemy operacyjne obsługują technologię Bluetooth Low Energy. Apple stosuje tę technologię od iOS 5, podczas gdy Android po raz pierwszy wprowadził obsługę w wersji 4.3 Jellybean. Użyteczność Bluetooth LE nie kończy się również na przenośnych konsumenckich urządzeniach elektronicznych. Znalazł również zastosowanie w branżach takich jak logistyka, nawigacja i sport. Więcej na ten temat w następnym rozdziale.

Jakie są zalety i zastosowania Bluetooth LE?

Szybkie parowanie Samsunga Galaxy A54 5GRobert Triggs / Android AuthorityOprócz mniejszego zużycia energii Bluetooth LE oferuje również kilka przydatnych funkcji, takich jak uproszczone parowanie i funkcja reklamowa. Oto krótka lista funkcji i zalet technologii Bluetooth Low Energy:

Szybkie parowanie: Czy zauważyłeś, że wiele nowoczesnych urządzeń bezprzewodowych nie wymaga wprowadzania hasła ani kodu PIN podczas parowania? To dlatego, że Bluetooth LE oferuje specjalny tryb parowania o nazwie „Just Works”, który umożliwia parowanie dwóch urządzeń bez udziału użytkownika. Jest to szczególnie przydatne w przypadku urządzeń, które nie mają ekranu ani klawiatury, ale jest również całkiem wygodne w przypadku produktów audio i urządzeń do noszenia.
Tryb reklamowy: Urządzenie Bluetooth LE może nadawać, „reklamować” lub ogłaszać się publicznie. Dzięki temu może zostać wykryty przez inne urządzenia znajdujące się w pobliżu i zainicjować połączenie. Być może widziałeś to, jeśli kiedykolwiek korzystałeś z produktu obsługującego technologię Google Fast Pair.
Pozycjonowanie i śledzenie: Częstym przypadkiem użycia BLE jest śledzenie lokalizacji obiektów za pomocą bezprzewodowych sygnałów nawigacyjnych. Są to zasadniczo małe urządzenia o niskim poborze mocy, które przesyłają sygnał do pobliskich urządzeń. Sygnalizatory BLE, identyfikowane za pomocą unikalnych identyfikatorów, umożliwiają dokładne określenie lokalizacji przedmiotu. Te latarnie są również często używane do śledzenia zwierząt domowych przez połączone obroże. Podobnie branża sportowa wykorzystuje BLE w sprzęcie dla sportowców do pomiaru wydajności i innych wskaźników.
Automatyka domowa: Niski pobór mocy BLE sprawia, że ​​idealnie pasuje do czujników zasilanych bateryjnie, które śledzą temperaturę, wilgotność, poziom światła i obecność.
Wydajne przesyłanie strumieniowe dźwięku: Do niedawna wszystkie produkty bezprzewodowe musiały korzystać z Bluetooth Classic do strumieniowego przesyłania dźwięku. Jednak w 2022 roku Bluetooth SIG wprowadził nowy standard, który ostatecznie zapewnia obsługę dźwięku w BLE. Krótko mówiąc, technologia Bluetooth Low Energy Audio wykorzystuje nowy kodek audio LC3 w celu poprawy jakości dźwięku przy niższych przepływnościach.

Bluetooth vs. Bluetooth LE: Jaka jest różnica?

Apple Watch Series 7 leży obok iPhone'a z instrukcjami parowania na ekranie.Kaitlyn Cimino / Android AuthorityOryginalny standard Bluetooth został wprowadzony w 1999 roku. W tamtym czasie był przeznaczony do szybkiego przesyłania danych między urządzeniami. Doskonale radził sobie z tym zadaniem, zwłaszcza w porównaniu z istniejącymi technologiami, takimi jak podczerwień. Szybko jednak minęło dziesięć lat i stało się jasne, że potrzebny jest protokół komunikacji bezprzewodowej o niskim poborze mocy. I tu właśnie pojawił się Bluetooth LE. Bluetooth LE jest gorszy od Bluetooth Classic pod dwoma względami: zasięgu i szybkości transmisji danych. Charakter niskiego poboru mocy Bluetooth LE oznacza, że ​​może utrzymać maksymalny zasięg około 30 metrów. To mniej niż jedna trzecia głównego standardu Bluetooth. Jednak po raz kolejny urządzenia do noszenia i większość innych urządzeń BLE nie działa na duże odległości. Jest również znacznie lepszy niż konkurencyjne protokoły, takie jak NFC. Oto tabela przedstawiająca różnice między Bluetooth a Bluetooth LE: BluetoothBluetooth Low EnergyData rate
Bluetooth1 do 3 Mb/s
Bluetooth Low Energy125 Kb/s do 2 Mb/s
Zakres
Bluetooth Ponad 100 metrów
Bluetooth Low Energy Poniżej 100 metrów
Łączenie w pary
Bluetooth Tradycyjny, może wymagać kodu PIN lub hasła
Bluetooth Low Energy Uproszczony proces parowania
Połączenie
BluetoothCiągłe, niezawodne połączenie
Bluetooth Low Energy Przerywane połączenie, najlepiej używane w przypadku krótkich serii
Pobór energii
BluetoothHigh (do 1 W)
Bluetooth Low EnergyLow (0,01 W do 0,1 W)

Często zadawane pytania

Czy Bluetooth 4.2 Low Energy? Tak, Bluetooth Low Energy jest częścią standardu Bluetooth 4.2. Wykorzystuje jednak inną implementację sprzętową niż klasyczny Bluetooth i może nie być obsługiwany na niektórych urządzeniach. Czy Bluetooth 5.0 Low Energy? Tak, Bluetooth 5.0 wprowadza również ulepszenia trybu Low Energy z możliwością większego zasięgu i szybszych szybkości transmisji danych. Czy system Android może łączyć się z urządzeniem Bluetooth Low Energy? Tak, praktycznie wszystkie urządzenia z Androidem od 2014 roku obsługują technologię Bluetooth Low Energy. Czy Bluetooth Low Energy może przesyłać strumieniowo wideo? Nie, Bluetooth Low Energy nie może przesyłać strumieniowo wideo, ponieważ technologia ta służy do przesyłania danych w krótkich seriach. Do ciągłego strumieniowania danych będziesz potrzebować Bluetooth Classic. Nawet wtedy większość urządzeń korzysta z innej technologii bezprzewodowej do strumieniowego przesyłania wideo, takiej jak Wi-Fi. Czy oba urządzenia muszą obsługiwać Bluetooth Low Energy? Tak, oba urządzenia muszą obsługiwać Bluetooth Low Energy, aby nawiązać połączenie. Jednak większość nowoczesnych urządzeń obsługuje zarówno Bluetooth Classic, jak i LE. Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android