Co jest lepsze: strona internetowa czy aplikacja?

Co jest lepsze: strona internetowa czy aplikacja?

Od redakcji 28 marca 2022 r.

Z jednej strony mobilne strony i aplikacje mają stałe miejsce w naszym życiu. Z drugiej strony wiele osób, które na co dzień używają obu produktów, nie rozumie, czym się różnią i który produkt jest lepszy. Jeśli masz już stronę mobilną, po co budować nowy produkt od podstaw i ponosić dodatkowe koszty?

Źródło obrazu: Pexels

Stronie internetowej

Przyjrzyjmy się mobilnej wersji strony internetowej. Co to jest naprawdę? Strona mobilna to adaptacyjna wersja strony na urządzenia mobilne, tzn. jest to ta sama strona internetowa, ale dobrze wygląda i jest łatwa w obsłudze na tabletach i smartfonach.

Wielu użytkowników preferuje witrynę ze względu na łatwość nawigacji, ponieważ nie trzeba podejmować żadnych zbędnych czynności. Na przykład coraz więcej osób wybiera kupującego Bitcoin, jeśli chodzi o handel kryptowalutami. Aby korzystać z aplikacji, musisz ją zainstalować. Jeśli wierzyć statystykom, stosunkowo duży odsetek użytkowników nigdy nie zainstaluje aplikacji, nawet jeśli odwiedzą sklep lub marketplace.

Aplikacja

Aplikację należy opracować osobno dla każdego urządzenia. Strona jest łatwa w aktualizacji, a wszelkie zmiany są natychmiast dostępne dla użytkownika. Nie dotyczy to aplikacji. Aktualizacje pojawiają się dopiero po pewnym czasie, nawet po ich wydaniu. Koszt wersji mobilnej jest zawsze wielokrotnie tańszy niż aplikacja. Wynika to ze złożoności rozwoju. Aby aplikacja działała na popularnych platformach, musisz ją przebudować dla każdej platformy.

Przyjrzeliśmy się witrynie mobilnej i jej zaletom, ale nie podejmujmy pochopnej decyzji i przyjrzyjmy się bliżej możliwościom aplikacji.

Aplikacja mobilna to oprogramowanie instalowane przez użytkowników za pośrednictwem sklepów i platform handlowych. Jego główną cechą jest to, że jest rozwijany osobno dla każdej platformy. Wynika to z różnych funkcjonalności systemów operacyjnych i jest niezbędne do prawidłowego działania aplikacji. Czy kiedykolwiek widziałeś aplikację, która działa dobrze na jednej platformie, a nie na innej? Nierzadko zdarza się również, że jedna platforma oferuje pełny zestaw funkcji, a inna ma okrojoną wersję.

Dzięki aplikacji jesteś zawsze w kontakcie ze swoimi użytkownikami. Możesz także wysyłać powiadomienia push. Możesz również poprosić samą aplikację o przypomnienie, jeśli użytkownik nie korzystał z niej przez długi czas, lub przypomnieć o ważnym wydarzeniu. Ta funkcja nie jest dostępna na stronie.

Strony internetowe są często gorsze od aplikacji, ponieważ są znacznie bardziej uciążliwe. W rezultacie umieszczenie ich na małym ekranie jest dość skomplikowane. Dzięki aplikacji wszystko jest prostsze. Na ekranie wyświetlane są tylko potrzebne informacje, przyciski są wystarczająco duże i nie trzeba do nich sięgać, jak to robią niektóre strony internetowe.

Sposób działania aplikacji jest łatwiejszy i prostszy do zrozumienia dla użytkowników niż witryna internetowa, zwłaszcza ta złożona. Wreszcie, każda platforma ma swoje własne standardowe czynności (np. przełączanie między ekranami aplikacji, wchodzenie do menu itd.).

Każda aplikacja jest w stanie zapamiętać działania użytkownika i dostosować do nich aplikację. Użytkownik wprowadza pewne dane. Jeśli będziesz nadal korzystać z aplikacji, nie musisz wprowadzać żadnych dalszych danych. Zawsze możesz korzystać z aplikacji, nawet w trybie offline. I to jest dość mocny argument, którego nie mają strony internetowe.

Wniosek

Teraz wiesz więcej o znaczeniu terminów „witryna mobilna” i „aplikacja mobilna”. Ale to Ty decydujesz, co jest lepsze. W końcu każdy biznes jest inny, podobnie jak metody jego budowy i rozwoju.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android