Co aplikacja Samsung Expert RAW może zrobić dla Twoich fotografii?

Co aplikacja Samsung Expert RAW może zrobić dla Twoich fotografii?

Aplikacja Expert RAW firmy Robert Triggs / Android AuthoritySamsung jest już od jakiegoś czasu dostępna dla serii Galaxy S22 i niektórych starszych telefonów Samsung. Oprócz otwierania drzwi do edycji plików RAW, Samsung twierdzi, że jego aplikacja oferuje szerszy zakres dynamiki niż standardowe aplikacje aparatu i cały szereg ręcznych elementów sterujących robieniem zdjęć dla bardziej doświadczonych fotografów. Wygląda na to, że Expert RAW jest bramą do szerszego świata potężniejszych narzędzi fotograficznych i edycji, ale czy to naprawdę ma tak duży wpływ na Twoje zdjęcia? Zebraliśmy kilka ujęć, aby się przyjrzeć.
Czytaj więcej: Co to jest RAW i czy powinieneś w nim kręcić?

Wyjaśnienie aplikacji Expert RAW firmy Samsung

Jeśli chcesz zacząć korzystać z Expert RAW, możesz go bezpłatnie pobrać z Samsung Galaxy Store. Nie jest dostępny w Google Play, więc aby go uzyskać, musisz założyć konto Samsung. Co więcej, tylko niewielka część telefonów Samsung obsługuje obecnie aplikację, głównie najnowszą serię Galaxy S22. Które telefony obsługują aplikację Expert RAW firmy Samsung? Wszystkie modele Samsung Galaxy S22, S22 Plus i S22 Ultra obsługują Expert RAW. Samsung Galaxy S21 Ultra z 2021 roku jest na razie jedynym starszym telefonem na liście. Wsparcie dla Galaxy Z Fold 3 pojawi się pod koniec kwietnia, a następnie Galaxy S20 Ultra, Note 20 Ultra i Z Fold 2 w pierwszej połowie 2022 roku. Samsung twierdzi, że Galaxy S21, S21 Plus, S20, S20 Plus i Note 20 nie są obsługiwane, ponieważ ich teleobiektywy nie oferują wymaganego 2-krotnego zoomu optycznego. Jeśli jednak chcesz tylko pobrać wersje RAW/DNG swoich snapów, nie potrzebujesz Expert RAW. Domyślna aplikacja aparatu Samsunga zawiera już przełącznik eksportu RAW w sekcji Ustawienia > Formaty obrazu > Kopie RAW. Głównym celem nowej aplikacji jest zapewnienie dodatkowej kontroli poprzez szeroki zakres oferowanych ustawień ręcznych. Ręczne elementy sterujące obejmują klasyczne suwaki ISO, czas otwarcia migawki, ekspozycję i balans bieli, aby pomóc Ci wybrać idealną ekspozycję, niezależnie od tego, czy fotografujesz sceny statyczne, czy sceny akcji. W górnej części wizjera znajdują się również przyciski histogramu, pomiaru i timera, które zapewniają dodatkową kontrolę. Reszta menu ustawień jest rzadsza, ale znajdziesz dodatkowe opcje przełączania automatycznego HDR, tagów lokalizacji i śledzenia automatycznego ustawiania ostrości.
Zobacz też: Jak korzystać z trybu ręcznego w smartfonie? CameraExpert RAW zapewnia również cztery opcje obiektywu, które w przeciwieństwie do domyślnej aplikacji wymuszają włączenie konkretnego obiektywu. W razie potrzeby można następnie cyfrowo powiększyć wybrany obiektyw. Dla porównania, domyślna aplikacja aparatu Samsunga automatycznie przełącza obiektywy podczas zmiany poziomu powiększenia. Jednak nie zawsze przywołuje to soczewkę optyczną o największej odległości, w zależności od warunków oświetlenia i ostrości. Na przykład obiektyw peryskopowy 10x jest rzadko używany do zdjęć makro, ponieważ ma trudności z ustawieniem ostrości w porównaniu z obiektywami 1x lub 3x. Aby pomóc w tej zmianie, Samsung zawiera suwak ręcznego ustawiania ostrości, wraz z ustawianiem ostrości, dzięki czemu możesz łatwo zobaczyć, co jest wyostrzone. Zobacz obrazek poniżej:Zrzut ekranu z maksymalną ostrością w aplikacji Samsung Expert RAWRobert Triggs / Android Authority Konkluzja: dedykowana aplikacja RAW firmy Samsung została stworzona dla tych, którzy pragną znacznie bardziej ręcznej kontroli nad swoimi ujęciami i są gotowi zainwestować dodatkowy czas. Nie jest dla osób o słabych nerwach lub tych, którzy po prostu lubią celować i strzelać.

Próbki i edycje kamer

Aby pokazać różnice, jakie RAW może wnieść do twoich zdjęć, wybraliśmy ręcznie kilka zdjęć ze standardowej aplikacji i aplikacji Expert RAW, a następnie wprowadziliśmy kilka szybkich poprawek w Photoshopie. Wszystkie zdjęcia w tym artykule zostały zrobione Samsung Galaxy S22 Ultra. W tym folderze Dysku Google możesz zobaczyć wersje plików w pełnej rozdzielczości tych przystawek. Zanurzmy się.
Przykładowe zdjęcie z pochmurnej kamery w parku z domyślną aplikacją aparatu Galaxy S22 UltraDomyślna aplikacja aparatuPrzykładowe zdjęcie kamery w pochmurnym parku za pomocą aplikacji Galaxy S22 Ultra Expert RAWEkspert RAWPochmurna scena parkowa photoshop Edycja RAWRAW Edit Nie ma zbyt wiele między tymi pierwszymi obrazami, ale samo w sobie jest to ważne, aby to zauważyć. Korzystanie z Expert RAW nie sprawi w cudowny sposób, że Twoje zdjęcia będą wyglądać lepiej lub inaczej niż w domyślnej aplikacji, jeśli nie odsuniesz tych ręcznych elementów sterujących zbyt daleko. Często może się okazać, że standardowa aplikacja lepiej radzi sobie z automatycznym równoważeniem sceny i wyostrzaniem szczegółów. Expert RAW nie poprawia w cudowny sposób Twoich zdjęć. Mimo to w tym snapie jest kilka rzeczy, które możemy naprawić w przetwarzaniu końcowym. Zająłem się lekko ciepłym balansem bieli i nieco wzmocniłem kolory, szczególnie w graffiti, aby nadać scenie trochę dodatkowego popu. Chciałbym myśleć, że moja wersja jest najlepsza z tej trójki, ale edycja RAW może czasami wymagać strasznie dużo wysiłku dla bardzo marginalnych korzyści. Na przykład nie podoba mi się to, co aplikacja Samsung Expert RAW zrobiła z którymkolwiek z tych dwóch zdjęć. Oba są nieco zbyt ostre w porównaniu z domyślną aplikacją, a wszystko, co zrobiła aplikacja, to nieco zwiększyć ekspozycję i kolor. Standardowa aplikacja jest najbardziej realistyczna, ale możemy mieć trochę więcej frajdy z paletą kolorów, jeśli kręcimy w formacie RAW. Więc podkręćmy to do strzału gitarowego i dodajmy trochę delikatnego szumu, aby uzyskać bardziej vintage’owy wygląd. Jeśli chodzi o jedzenie, nieco cieplejsze odcienie, nierównomierna ekspozycja i nieco więcej kolorów robią subtelną różnicę.
Więcej fotografii mobilnej: Aparaty pikselowe są niezawodne, ale jestem głupcem, który chce trybu ręcznego. Jak podkreślono w następnym zestawie przykładów, RAW może być używany do bardziej ekstremalnych edycji.
Zdjęcie górskie zrobione za pomocą domyślnej aplikacji aparatu Galaxy S22 UltraDomyślna aplikacja aparatuZdjęcie górskie zrobione za pomocą aplikacji Galaxy S22 Ultra Expert RAWEkspert RAWZdjęcie górskie Galaxy S22 Ultra Photoshop EdytujRAW Edit Ta galeria zawiera największe dotychczas różnice. Expert RAW zapewnia dodatkowy zakres dynamiki na niebie w porównaniu z domyślną aplikacją, ale tylko w połowie poprawia obraz. Ponownie musimy przejść do ręcznej edycji, aby zmienić sytuację. Udało mi się odzyskać dużo kolorów z góry, podnieść ekspozycję pierwszego planu i nadać niebu bardziej realistyczny odcień. Trudno byłoby wprowadzić wszystkie te zmiany w standardowym pliku JPEG bez powodowania zniekształceń lub obcinania.
Próbka aparatu kwiaty Galaxy S22 Ultra strzał z domyślną aplikacją aparatuDomyślna aplikacja aparatuPrzykładowy aparat do kwiatów Galaxy S22 Ultra nakręcony z Expert RAWEkspert RAWPróbka aparatu kwiaty Galaxy S22 Ultra strzał Photoshop EditDomyślna aplikacja aparatu Samsunga RAW Edit robi przyzwoitą robotę w tym ujęciu, ale zielony krzak jest trochę przesycony, jak na mój gust. W idealnym przypadku chcemy większego rozróżnienia między tłem a naszym tematem. Próbowałem to zrekompensować w Expert RAW, ale ustawiłem zbyt wysoką ekspozycję. Być ostrzeżonym; łatwo zepsuć się z ręcznymi elementami sterującymi. Na szczęście fotografowanie w formacie RAW sprawia, że ​​jest to łatwe rozwiązanie po fakcie. Zdecydowałem się również stonować zieleń sceny i ozdobić czerwone płatki, aby nadać temu snapowi bardziej wyciszony, realistyczny ton z odrobiną ładnego popu. RAW pozwala na znacznie wydajniejszą edycję niż JPEG.HDR Tetris świeci Galaxy S22 Ultra przykładowa domyślna aplikacja aparatuDomyślna aplikacja aparatuHDR Tetris świeci Próbka aparatu Galaxy S22 Ultra Aplikacja Expert RAWEkspert RAWHDR Tetris świeci Próbka aparatu Galaxy S22 Ultra Photoshop EditEdycja RAW Powyższe jest naprawdę trudną sceną HDR, z którą zmaga się domyślna aplikacja aparatu. Jednak nie mogłem wybrać lepszego balansu ekspozycji w trybie ręcznym; praktycznie niemożliwe jest zrównoważenie ciemnego pierwszego planu z jasnym tłem, ale niższe ręczne ISO pomaga zredukować szumy. Przycinanie wydaje się nieuniknione, nawet z najwyższej klasy technologią HDR firmy Samsung. Możemy jednak odzyskać wszystkie utracone szczegóły podświetlenia, edytując plik RAW, który zachowuje wszystkie ważne dane oryginalnego pliku obrazu. Zmniejszenie ekspozycji jasnych miejsc dodaje do obrazu o wiele więcej kolorów, zachowując jednocześnie zrównoważoną ekspozycję pierwszego planu. Po prostu nie można było dokonać takiej edycji w standardowym pliku JPEG.
Przeczytaj także: Najlepsze aparaty w smartfonach Jedną z innych zalet Expert RAW jest zmuszanie aparatu do pożądanego obiektywu, zamiast polegania na Samsungu, który zdecyduje za Ciebie. Chociaż czasami będziesz mieć problemy z ostrością, ręczna kontrola zapewnia lepsze wyniki w przypadku fotografii makro.
Przykładowa kamera makro przedstawiająca krople deszczu na liściu z aplikacji Galaxy S22 Ultra Default CameraDomyślna aplikacja aparatuPróbka kropli deszczu z aparatu makro na liściu z aplikacji Galaxy S22 Ultra Expert RAWEkspert RAWPrzykładowy aparat makro przedstawiający krople deszczu na liściu Photoshop EditEdycja RAW Powyższe zdjęcie z 10-krotnym zoomem wyraźnie pokazuje zbyt ostre skalowanie w górę z domyślnej aplikacji aparatu. Dzieje się tak, ponieważ S22 Ultra uważa, że ​​​​teleobiektyw 3x zapewnia najlepszą ekspozycję i ostrość, dzięki czemu zapewnia cyfrowy upscale. Jest w porządku, ale nie najlepsze, co mogła zrobić kamera. Peryskopową kamerę możemy idealnie wyostrzyć, ręcznie ustawiając żądany poziom. Obraz w aplikacji Expert RAW wygląda na nieco płaski. Na szczęście możemy to naprawić w Photoshopie, dodając trochę dodatkowego kontrastu i ostrości, aby przyciągnąć wzrok do kropli deszczu.
Waterdrop z próbki aparatu ostrości Galaxy S22 Ultra Domyślna aplikacjaDomyślna aplikacja aparatuKropla wody z próbki aparatu Galaxy S22 Ultra Expert RAWEkspert RAWKropla wody z próbki aparatu Galaxy S22 Ultra RAW Photoshop EditEdytowane w formacie RAW Ten ostatni przykład ponownie ukazuje moc osiągania ostrości. Domyślna aplikacja aparatu stale pojawiała się i traciła ostrość na maleńkim obiekcie, co uniemożliwiłoby uchwycenie tego 20-krotnego zdjęcia makro za pomocą aparatu peryskopowego. Jednak Expert RAW nie miał takich problemów, dzięki ręcznej regulacji ostrości. Zwiększyłem też czułość ISO i czas otwarcia migawki, aby zmniejszyć rozmycie, ale dzieje się to kosztem dość hałaśliwego ujęcia. Na szczęście nałożenie wymaganego odszumiania i wyostrzania było na tyle proste, aby wydobyć szczegóły, dzięki fotografowaniu w RAW-ie. Rezultatem jest całkiem fajne zdjęcie makro, którego prawdopodobnie nie uwierzysz, że zostało zrobione smartfonem.

Werdykt eksperta RAW: Czy warto?

Samsung Galaxy S22 Ultra z powrotem na biurkuRobert Triggs / Android AuthoritySamsung’s Expert RAW to potężne narzędzie fotograficzne, ale to, czy chcesz go użyć, sprowadza się do kilku czynników. Najważniejszym jest to, czy poświęcisz czas na edycję zdjęć, ale zależy to również w dużej mierze od tego, co kręcisz. Na przykład zdjęcia akcji mają większą kontrolę nad czasem otwarcia migawki, a balans ISO pomaga wydobyć więcej szczegółów przy słabym oświetleniu. Expert RAW z pewnością pomaga robić lepsze zdjęcia dzięki Galaxy S22 Ultra.
Więcej aplikacji: 15 najlepszych aplikacji aparatu na AndroidaJednak oprócz ręcznego ustawiania ostrości ujęć makro, wiele z tych zdjęć wygląda bardzo podobnie w Expert RAW i standardowej aplikacji. To dowód na to, jak dobre są standardowe automatyczne naświetlanie i balans bieli firmy Samsung. Jednak wynika to również z faktu, że zdjęcia są nadal na łasce przetwarzania kolorów Samsunga, niezależnie od używanej aplikacji. Zdecydowanie najbardziej drastyczne poprawki i ośmielę się powiedzieć, że najlepsze wyniki uzyskano, dokonując później dalszych poprawek w pliku RAW w Photoshopie. I pamiętaj, że możesz eksportować do formatu RAW ze standardowej aplikacji aparatu. Expert RAW jest przydatny, ale brakuje ważnych funkcji dostępnych w standardowej aplikacji. Mając to na uwadze, Expert RAW nie jest aplikacją, do której zwróciłbym się do codziennych zdjęć. W aplikacji brakuje podstawowych funkcji portretowych, nocnych i selfie, na których wszyscy polegamy — i nikt nie chce żonglować dwiema aplikacjami tylko po to, by znaleźć potrzebne funkcje. Poza tym pliki RAW są ogromne i po prostu marnują miejsce, gdy chcesz przesłać szybkie selfie. Jednak nadal jest narzędzie w jednej aplikacji do JPEG, a drugiej do RAW. Pozwala uniknąć bałaganu z przełączaniem ustawień RAW na jeden. Szybkie uruchamianie aplikacji ze wszystkimi ręcznymi dzwonkami i gwizdkami dla tych okazji, gdy jest czas na wykadrowanie idealnego przystawki, jest miłym narzędziem. To lub uderzenie w tryb RAW lub Pro, aby przełączyć przód i środek w standardowej aplikacji? Tak czy inaczej, jeśli Samsung może uzupełnić Expert RAW o niektóre z jego potężniejszych inteligentnych fotografii obliczeniowych, będzie miał bardzo potężną konfigurację oprogramowania na swoich rękach. Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android