Celsjusz, gigant pożyczkowy DeFi, wstrzymuje wypłaty

Celsjusz, gigant pożyczkowy DeFi, wstrzymuje wypłaty

Sieć Celsius, zdecentralizowana platforma finansowa (DeFi) i jeden z największych pożyczkodawców kryptowalut, ogłosił w niedzielę wieczorem, że „wstrzymuje wszystkie wypłaty, swapy i przelewy między kontami”. Ma 1,7 mln klientów. Token firmy, CEL, jest sprzedawany po 23 centach w chwili pisania tego tekstu, według CoinMarketCap. To 92-procentowy spadek od 8 kwietnia, kiedy CEL był wart 3 dolary. Token był wart prawie 7 dolarów rok temu. Pojawiły się pytania dotyczące wysokich zysków Celsius Networks, jego powiązań z nieudanym stablecoinem Terra i jego rezerw. Wartość aktywów na jego platformie spadła o połowę do 12 miliardów dolarów w maju, z 24 miliardów dolarów w grudniu 2021 roku. Między marcem a majem z systemu wypłynął miliard dolarów, podał The Financial Times. W poście na blogu z 7 czerwca zatytułowanym „Cholera torpedy” firma napisała: „Celsius ma rezerwy (i więcej niż wystarczającą ilość ETH), aby spełnić zobowiązania, zgodnie z naszymi kompleksowymi ramami zarządzania ryzykiem płynności”. To było wtedy. 12 czerwca e-mail do wszystkich klientów zaczął się tak:

Ze względu na ekstremalne warunki rynkowe, dzisiaj ogłaszamy, że Celsius wstrzymuje wszystkie wypłaty, swapy i przelewy między kontami. Podejmujemy dziś to działanie, aby postawić Celsiusa w lepszej sytuacji, aby z czasem wywiązać się ze swoich zobowiązań do wycofania się.

Sceptycy od lat nieufnie podchodzą do obiecanych wysokich zysków Celsjusza. Teoretycznie Celsius działa podobnie jak zwykły bank, z wyjątkiem kryptowalut. Zbiera depozyty, a następnie je pożycza. Reklama na stronie Celsiusa w chwili pisania tego tekstu oferowała roczny procentowy zysk w wysokości 18,63 z depozytów kryptograficznych. W przeciwieństwie do banku, Celsius nie ma ubezpieczenia rządowego FDIC, które chroni ludzi w przypadku upadłości banku. Sceptycy wielokrotnie ostrzegali, że sieć Celsius na pewno zawiedzie. Niektórzy twierdzą nawet, że Celsjusz to schemat Ponziego. Ze względu na swój rozmiar Celsius dotyka wielu innych części rynków kryptowalut. Na przykład, Celsius Network pożyczył 500 milionów dolarów od Tethera, stabilnego monety ze sztyftem dolara. (Pożyczka wynosiła pierwotnie 1 miliard USD, podał Bloomberg.) Pożyczka jest zabezpieczona w Bitcoin. „Jeśli Bitcoin spadnie, dają nam wezwanie do uzupełnienia depozytu [and then] musimy dać im więcej bitcoinów” – powiedział w zeszłym roku dyrektor generalny Celsius Alex Mashinsky The Financial Times. Nawet inwestorzy, którzy nie są bezpośrednio zaangażowani w kryptowalutę, mają ekspozycję na Celsjusza. Drugi co do wielkości fundusz emerytalny w Kanadzie, Caisse de Dépôt et Placement du Québec (CDPQ), zainwestował w spółkę w ramach rundy akcji o wartości 400 milionów dolarów. Celsius stracił miliony na hackowaniu BadgerDAO Regulatorzy wyrazili zainteresowanie działaniami Celsius Network. Tylko 17 września 2021 r. New Jersey wydała nakaz zaprzestania działalności Celsius Network w Teksasie, zaplanowała przesłuchanie w celu ustalenia, czy powinna wydać nakaz zaprzestania działalności, a Alabama zapytał Celsiusa, dlaczego nie należy go zakazać w ciągu miesiąca. W październiku 2021 r. Prokurator Generalny Nowego Jorku Letitia James umieściła firmę jako jedną z platform, o które proszono o dostarczenie informacji o jej działalności i produktach, a Celsius powiedział, że współpracuje z organami regulacyjnymi w stanie. Jest więcej. Dyrektor finansowy Celsjusza został aresztowany w Izraelu w listopadzie pod zarzutem prania pieniędzy, oszustwa i napaści na tle seksualnym. (Zarzuty te dotyczyły jego zachowania w poprzedniej pracy; został zawieszony w Celsiusie po aresztowaniu.) Kiedy platforma DeFi BadgerDAO została zhakowana w grudniu, aktywność blockchain pokazała, że ​​sieć Celsius straciła kryptowaluty o wartości 54 milionów dolarów. Celsjusz zgłoszone zasoby klienta i użytkownika nie zostały naruszone. W swojej notatce skierowanej do klientów Celsius powiedział, że „ostatecznym celem firmy jest stabilizacja płynności”. Nie podał daty, kiedy klienci mogą spodziewać się, że będą mogli ponownie wycofać się, ostrzegając, że „ten proces zajmie trochę czasu i mogą wystąpić opóźnienia”.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android