Bezpieczeństwo smartfonów staje się coraz ważniejsze

Bezpieczeństwo smartfonów staje się coraz ważniejsze

Redakcja 17 stycznia 2023 r

Wirusy, phishing i inne zagrożenia — Internet słynie z tego, że jest niebezpiecznym miejscem. Jednocześnie wielu nie chroni odpowiednio swoich smartfonów. Jest to niebezpieczne, ponieważ większość z nas używa smartfonów do czynności tak ważnych, jak bankowość internetowa. Oto kilka wskazówek, jak poprawić bezpieczeństwo na urządzeniach mobilnych z Androidem.

Źródło obrazu: Pexels

Upewnij się, że oprogramowanie jest aktualne

To, co dotyczy komputera, ważne jest również dla smartfona. Aktualizacje dla smartfona należy zawsze sprawdzać i instalować tak szybko, jak to możliwe. Dotyczy to zarówno przeglądarki, aplikacji, jak i samego systemu operacyjnego, dlatego starsze urządzenia, dla których nie ma już żadnych aktualizacji, nie powinny być wykorzystywane do bankowości internetowej.

Pomyśl o podstawowych zasadach bezpieczeństwa

Szereg szkodliwych programów wymaga aktywnej pomocy użytkownika, aby dostać się na smartfon. Bezpieczeństwo urządzeń z systemem operacyjnym Android można zatem zwiększyć, przestrzegając kilku punktów podczas ich obsługi.

Wiadomości phishingowe na smartfonach stanowią problem. Podejmowane są tu próby kradzieży danych dostępowych lub wstrzyknięcia złośliwego oprogramowania do urządzenia za pośrednictwem załącznika. Dlatego nigdy nie należy otwierać wiadomości e-mail, a zwłaszcza załączników od nieznanych nadawców.

Ataki bez kliknięć są specjalnie zaprojektowane dla smartfonów. Są one szczególnie problematyczne, ponieważ takie złośliwe oprogramowanie jest bardzo wyrafinowane i działa w tle. Dlatego ważne jest, aby zapobiegać przedostawaniu się takich programów do smartfona.

Dodatkowe programy zapewniają bezpieczeństwo

Zdecydowana większość użytkowników zainstalowała na swoim komputerze skaner antywirusowy lub podobne oprogramowanie zabezpieczające. Z drugiej strony takie rozwiązania są znacznie rzadziej spotykane w smartfonach. Jest to zaskakujące, ponieważ większość z nas używa teraz komputerów i smartfonów do tych samych czynności.

Dlatego ważne jest, aby używać oprogramowania takiego jak Internet Security do ochrony urządzeń z Androidem przed zagrożeniami. Takie oprogramowanie chroni przed wieloma różnymi zagrożeniami. Skanowane są załączniki w wiadomościach e-mail, co zapobiega przedostawaniu się w ten sposób złośliwego oprogramowania na smartfona. Nowoczesne oprogramowanie zabezpieczające jest również w stanie wykryć trojany i inne złośliwe oprogramowanie, które kradnie dane dostępowe lub chce wykraść loginy do bankowości internetowej.

Zapora ogniowa jest również częścią takiego oprogramowania. Zabezpiecza to bieżące połączenie i zapobiega wykorzystywaniu luk w zabezpieczeniach. Oczywiście skaner antywirusowy jest również częścią Internet Security. Działa to w czasie rzeczywistym i identyfikuje zagrożenia bezpośrednio przed ich uaktywnieniem. W ten sposób smartfon jest zabezpieczony we wszystkich kierunkach.

Aplikacje mogą stanowić zagrożenie

Wielu użytkowników ma bardzo wysoki poziom zaufania do aplikacji. To jednak szybko może stać się niebezpieczne. Nie każda aplikacja jest godna zaufania. Z jednej strony wynika to z faktu, że dość łatwo jest stworzyć i opublikować aplikację na Androida. Złośliwe oprogramowanie może następnie zostać przemycone do smartfona. Na przykład istnieją trojany imitujące aplikacje bankowości internetowej.

Z drugiej strony w aplikacjach zawsze występują luki w zabezpieczeniach. Po drodze atakujący mogą następnie ukraść dane lub przejąć kontrolę nad smartfonem.

Z tego powodu na smartfonie powinno być zainstalowanych jak najmniej aplikacji. Należy również unikać instalacji nieznanych aplikacji.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android