Bezpieczeństwo IT dla urządzeń z systemem Android: Najważniejsze kroki w celu poprawy bezpieczeństwa urządzeń z systemem Android

Bezpieczeństwo IT dla urządzeń z systemem Android: Najważniejsze kroki w celu poprawy bezpieczeństwa urządzeń z systemem Android

Redakcja 5 maja 2023 r

70% wszystkich użytkowników smartfonów korzysta dziś z urządzeń, których system operacyjny działa na Androidzie. W dzisiejszym zmieniającym się świecie, który coraz bardziej polega na funkcjach smartfonów w codziennym życiu, potencjalne zagrożenia w zakresie bezpieczeństwa rosną wraz z wartością dodaną dla życia. Strategiczne zarządzanie IT jest również niezbędne w przypadku smartfonów, zwłaszcza jeśli prowadzisz firmę, która zapewnia pracownikom firmowe telefony komórkowe z systemem Android.

Podstawowe zabezpieczenia IT dla urządzeń z systemem Android to podstawa — sprawdź! / Źródło obrazu: Pixabay

W tym krótkim przewodniku znajdziesz 12 prostych środków, które ochronią Twoje urządzenie z Androidem, a tym samym Twoje dane osobowe przed atakami online i ogólnie zwiększą jego bezpieczeństwo:

1. Użyj blokady telefonu

Korzystanie z blokady telefonu jest pierwszym i najważniejszym środkiem zapewniającym bezpieczeństwo telefonu z Androidem. Dla wielu może się to wydawać proste, ale ta wskazówka jest fundamentalnie ważna i skuteczna. Ponadto funkcja „inteligentnej blokady” systemu Android sprawia, że ​​blokada ekranu jest mniej „irytująca”, o ile znajdujesz się w zaufanej lokalizacji lub telefon jest podłączony do znanego urządzenia Bluetooth.

2. Korzystanie z VPN

VPN (lub „wirtualne sieci prywatne”) dodają dodatkową warstwę bezpieczeństwa do twojego połączenia internetowego. Jest to technologia, która szyfruje ruch danych. Nawet gdyby ktoś przechwycił dane z telefonu komórkowego, wyglądałoby to na bezsensowny bełkot. Ważne jest, aby wybrać godnego zaufania i bezpiecznego menedżera VPN.

3. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Wiele portali i stron internetowych wprowadziło uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA), aby chronić telefon z Androidem przed hakerami. Korzystając z 2FA, kod jest wysyłany na Twój numer telefonu komórkowego i/lub adres e-mail. W ten sposób masz dwustronicową kontrolę bezpieczeństwa, aby wejść na swoje konto.

4. Pobieraj aplikacje tylko ze sklepu Google Play

Nie korzystaj z zewnętrznych sklepów z aplikacjami do pobierania aplikacji, ponieważ wiele rodzajów złośliwego oprogramowania i wirusów może w ten sposób dostać się do telefonu.

5. Używaj połączeń WiFi i Bluetooth tylko w znanych lokalizacjach

Nigdy nie wiesz, ilu napastników krąży wokół ciebie. Hakerowi łatwiej jest uzyskać dostęp do Twojego telefonu z Androidem, gdy masz połączenie z publiczną siecią Wi-Fi. Dotyczy to również połączeń Bluetooth.

6. Użyj funkcji Znajdź moje urządzenie

Ta wbudowana funkcja sprawia, że ​​Twój telefon z Androidem i jego dane są jeszcze bezpieczniejsze. Włączenie opcji Znajdź moje urządzenie pomoże uniknąć utraty danych lub znaleźć zgubione urządzenie.

7. Przeglądanie w trybie awaryjnym

Zawsze powinieneś surfować po Internecie za pomocą Google Chrome, ponieważ jest to domyślna przeglądarka dla Androida. Gdy odwiedzasz niezabezpieczone strony internetowe, Google Chrome ostrzega o potencjalnych zagrożeniach. Włącz także „Tryb bezpiecznego przeglądania” znajdujący się w ustawieniach prywatności Google Chrome.

8. Korzystanie z narzędzi do uwierzytelniania biometrycznego

Najnowsze smartfony są wyposażone w różne narzędzia uwierzytelniające, takie jak uwierzytelnianie za pomocą twarzy i odcisków palców. Utrudniają nieznajomym dostęp do Twojego urządzenia.

9. Śledź uprawnienia aplikacji

To, czego nikt nie chce, to nieautoryzowane rozpowszechnianie prywatnych informacji. Aby tego uniknąć, zawsze powinieneś zwracać uwagę na uprawnienia, jakie nadajesz swoim aplikacjom.

10. Aktualizacja systemu operacyjnego

Upewnij się, że Twoje aplikacje i system operacyjny są aktualne. Jeśli nie zaktualizujesz systemu operacyjnego, Twoje urządzenia będą narażone na różne zagrożenia bezpieczeństwa. Dzieje się tak, ponieważ wiele złośliwych programów i błędów może atakować poprzez luki w zabezpieczeniach starszych wersji oprogramowania.

11. Nie przechowuj haseł w smartfonie

Większość użytkowników zapisuje swoje hasła do wszystkich często używanych aplikacji. Oszczędza to czas, ale nie jest zalecane, jeśli poważnie myślisz o bezpieczeństwie swojego telefonu z Androidem. Oprócz tego, aby nie pozwalać aplikacjom na przechowywanie haseł, powinieneś używać złożonych haseł (kombinacji losowych znaków).

12. Kopie zapasowe są niezbędne

Regularne tworzenie kopii zapasowych danych jest również niezbędne. Możesz zapisywać kopie zapasowe na Dysku Google, One Drive, karcie inteligentnej lub zewnętrznym dysku twardym. Dzięki temu możesz mieć pewność, że masz przy sobie wszystkie swoje dane, nawet jeśli ktoś ukradnie Twój telefon lub zgubisz urządzenie.

Wniosek

Niestety telefony z systemem Android pozostają popularnym celem hakerów. Kradzież to także ciągle męczący temat. Dlatego ochrona telefonów z systemem Android jest szczególnie ważna, zwłaszcza dla tych, którzy przechowują poufne dane na swoim urządzeniu mobilnym i cenią sobie prywatność. Ponieważ hakerzy nadal atakują smartfony przy użyciu najnowszych technik, ważne jest, aby być na bieżąco z najlepszymi praktykami, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa smartfona.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android