Arm ustanawia prawne starcie z Qualcomm, Nuvia (aktualizacja: nowe roszczenie wzajemne)

Arm ustanawia prawne starcie z Qualcomm, Nuvia (aktualizacja: nowe roszczenie wzajemne)

Firma Arm TL; DR Chip złożyła pozew przeciwko Qualcomm i Nuvia. Arm twierdzi, że obie firmy naruszyły umowy licencyjne i dopuściły się naruszenia znaku towarowego. W swoim pozwie Arm domaga się zniszczenia niektórych projektów Nuvia, nakazu przeciwko naruszeniu znaku towarowego i odszkodowania.

Aktualizacja: 28 października 2022 (16:16 ET): Według SemiAnalysis, Qualcomm zaktualizował swoje roszczenie wzajemne, stwierdzając, że Arm planuje zaprzestać licencjonowania swoich procesorów firmom półprzewodnikowym, takim jak Qualcomm, w ramach umów licencyjnych na technologię (TLA) począwszy od 2024 roku. Zamiast tego Qualcomm twierdzi, że Arm planuje udzielać licencji tylko na producenci urządzeń, więc jedynym sposobem, aby producenci OEM mogli uzyskać chipy ARM, jest zaakceptowanie nowych warunków licencyjnych Arma. Ponadto Qualcomm twierdzi, że Arm mówi producentom OEM, że producenci półprzewodników nie będą w stanie dostarczać innych elementów, takich jak procesory graficzne, NPU i dostawcy usług internetowych , SOC opartych na Arm, które firma Arm oferuje również jako produkt licencjonowany. Roszczenie wzajemne wydaje się sugerować, że ARM angażuje się w zachowania antykonkurencyjne.


Aktualizacja: 1 września 2022 (2:26 ET): Qualcomm odpowiedział teraz na pozew Arm, wyrażając przekonanie, że prawo jest po jego stronie i że ma „szerokie” prawa licencyjne, które chronią jego niestandardowe wysiłki dotyczące procesorów.

Arm nie ma prawa, umownego ani innego, do prób ingerowania w innowacje Qualcomm lub Nuvia. Skarga Arm’a ignoruje fakt, że Qualcomm ma szerokie, dobrze ugruntowane prawa licencyjne obejmujące specjalnie zaprojektowane procesory i jesteśmy przekonani, że prawa te zostaną potwierdzone.

Tak czy inaczej, ten proces sądowy może mieć reperkusje dla planu Qualcomm przejścia na niestandardową technologię procesorów dla laptopów i ostatecznie smartfonów.


Oryginalny artykuł: 31 sierpnia 2022 (17:45 ET): Arm, brytyjska firma SoftBank zajmująca się projektowaniem półprzewodników i oprogramowania, rzuciła młotek prawny, oskarżając Qualcomm i Nuvia o naruszenie umów licencyjnych i naruszenie znaku towarowego. Na blogu zamieszczonym na stronie internetowej firmy Arm twierdzi, że złożył pozew do okręgu USA Sąd Okręgowy Delaware. Pozew jest przeciwko Qualcommowi i dwóm jego spółkom zależnym, a także Nuvia — producentowi półprzewodników i procesorów. Pozew Arma w rzeczywistości wywodzi się z niedawnego przejęcia Nuvii przez Qualcomm, które miało miejsce w 2021 roku. Firma twierdzi, że projekty układów, które Nuvia stworzyła, wykorzystywały licencje Arm, które Qualcomm próbował przenieść podczas przejęcia Nuvii. Jednak zostało to zrobione bez zgody Arma, a licencje Nuvii zostały wypowiedziane w marcu 2022 roku po nieosiągnięciu rozwiązania. Źródło bliskie tej sprawie powiedziało Android Authority, że wydaje się, że Qualcomm i Nuvia mają licencje architektoniczne Arm9, a projekty Nuvia zostały częściowo zweryfikowane przez Ramię. Jednak Qualcomm byłby zobowiązany umową do zniszczenia tych projektów i rozpoczęcia od nowa, gdyby nie uzyskał zgody Arma na kontynuowanie tych projektów. Pomimo braku zgody, kiedy nastąpiła kolejna faza weryfikacji, okazało się, że projekty chipów pozostały takie same. W materiałach przedstawionych Android Authority Arm stwierdza, że ​​udzielił Nuvia umowy licencyjnej na architekturę (ALA) i umowy licencyjnej na technologię (TLA) ) w 2019 roku. Umowy te umożliwiły Nuvia projektowanie niestandardowych rdzeni procesorów opartych na architekturze Arm oraz modyfikowanie niektórych gotowych projektów. W oświadczeniu przekazanym Android Authority, wiceprezes Arm ds. komunikacji zewnętrznej, Phil Hughes, powiedział:

Licencje Arm z Nuvia (przed jej nabyciem przez Qualcomm) zabezpieczały prawa i oczekiwania Arm, zakazując nabywania bez naszej zgody, niezależnie od tego, czy rozważany nabywca posiadał własne licencje Arm.

Pomimo umów zabraniających przejęcia, Qualcomm ogłosił, że kupuje Nuvię i żadna ze spółek nie poinformowała o transakcji z wyprzedzeniem ani nie uzyskała zgody Arm na przejęcie licencji Nuvia przez Qualcomm. Podobno Qualcomm przystąpił następnie do włączenia technologii Arm do szeregu swoich produktów. Arm twierdzi, że chce, aby Qualcomm zniszczył niektóre projekty Nuvia; do Sądu o wydanie nakazu przeciwko naruszeniu znaku towarowego; oraz odszkodowanie za naruszenie znaku towarowego. Na ten moment wszystkie licencje nadal obowiązują. Uważa się, że ten dramat prawny nie będzie miał wpływu na kolejny chip Snapdragon. Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android