Stopniowo zapowiada się koniec haseł. Fuzja dużych korporacji skupionych wokół Apple i Google napędza wprowadzenie kluczy dostępu jako alternatywy. Dzięki temu możesz logować się do usług bez hasła. Teraz Google wprowadza również klucze dostępu do Androida.
Wersja:12
Języki: niemiecki, angielski
Wydanie:01.10.2003
Licencja: bezpłatna
Skonfiguruj klucze dostępu w Google
W przypadku urządzeń Apple nowa metoda logowania została wprowadzona w systemach iOS 16, iPadOS 16 i macOS Ventura. Użytkownicy Androida musieli poczekać trochę dłużej i od maja mogą pracować z nową metodą logowania.
Klucze dostępu Google: zaloguj się bez hasła
Klucze Androida są w fazie testów od końca 2022 roku. Od maja 2023 roku użytkownicy wreszcie będą mogli uzyskać do niego dostęp. Dzięki temu Google robi pierwszy krok w kierunku zniesienia klasycznych haseł. Zamiast tego logujesz się do aplikacji i usług za pomocą odcisku palca, skanowania twarzy lub kodu PIN. Istnieje klucz prywatny, który jest przechowywany na urządzeniu takim jak smartfon. Rejestracje są wtedy możliwe tylko wtedy, gdy masz dostęp do tego urządzenia. Wymagane jest urządzenie z systemem co najmniej Android 9.
Jak skonfigurować klucze dostępu w Google:
Kontroluje stronę Google do konfiguracji w przeglądarce. Najpierw zaloguj się na konto Google jak zwykle za pomocą hasła. Następnie wybierz opcję „Użyj kluczy dostępu„. Skontaktuj się z tym nowy klucz główny Na. Wybierz, czy chcesz odciskiem palca Lub rozpoznawanie twarzy chcesz się zarejestrować. Alternatywnie możesz również użyć loginu telefonu komórkowego, jeśli nie chcesz korzystać z żadnej z opcji wymienionych na początku. Potwierdzone za pomocą „Gotowy„.
Możesz także logować się za pomocą innych urządzeń za pomocą kodu QR. Dzięki PayPal jeden z największych serwisów internetowych wprowadził już klucze dostępu.
Jak działa klucz dostępu na Androidzie
Metoda logowania składa się z dwa różne klucze razem, które są zabezpieczone szyfrowaniem typu end-to-end. Klucz publiczny jest przechowywany u odpowiedniego dostawcy, u którego chcesz się zalogować. Klucz prywatny jest zlokalizowany wyłącznie na własnym smartfonie. Logowanie jest wówczas możliwe za pośrednictwem odpowiedniego urządzenia, jeśli na przykład z niego korzystasz poprzez rozpoznawanie twarzy Lub odcisk palca odblokowany. Wprowadzanie hasła nie jest już wtedy konieczne. Ma to tę zaletę, że z jednej strony nie trzeba już wymyślać i zapamiętywać różnych kombinacji logowania do niezliczonych usług. Ponadto oszuści nie mogą po prostu ukraść danych logowania poprzez phishing lub zhakowane bazy danych.
Wskazówki dotyczące czytania
Marco Kratzenberga
Jeśli utworzyłeś hasło na urządzeniu z systemem Android, możesz również zalogować się do odpowiedniej usługi na innej platformie, na przykład na komputerze z systemem Windows. Logowanie należy następnie zwolnić za pośrednictwem połączonego smartfona.
Klucze prywatne mogą być przechowywane w chmurze. Dzięki temu możesz uzyskać do niego dostęp, nawet jeśli zgubisz smartfon z kluczami prywatnymi lub nie masz go pod ręką. Na tym również polegają wady bezpiecznej metody klucza dostępu: jeśli komuś uda się włamać do chmury, na przykład do pęku kluczy iCloud na urządzeniach Apple, można również uzyskać dostęp do danych logowania. Ponadto jest się zależnym od stałego funkcjonowania odpowiednich usług w chmurze. W przypadku chwilowych zakłóceń logowanie nie byłoby możliwe.
GIGA poleca
Więcej ciekawych artykułów
Nie chcesz przegapić więcej wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i przewodników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.