Android 15 DP2 pozwala przywrócić stary pasek zadań na tablecie Pixel lub Pixel Fold

Android 15 DP2 pozwala przywrócić stary pasek zadań na tablecie Pixel lub Pixel Fold

TL; DR W najnowszej wersji zapoznawczej Androida 15 można teraz wrócić do stałego paska zadań. Funkcja paska zadań zadebiutowała w systemie Android 12L jako trwałe narzędzie zajmujące całą szerokość ekranu. Wraz z wprowadzeniem na rynek tabletów Pixel i Pixel Fold firma Google unowocześniła pasek zadań, aby zajmował mniej ekranu i był tymczasowy, ale Android 15 DP2 umożliwia teraz wybór między stylami. Na początku 2022 roku Google ogłosiło Androida 12L, pierwszą wersję Androida przeznaczoną dla urządzeń z dużym ekranem (takich jak tablety) od czasu Androida 3.0 Honeycomb z 2012 roku. Jedną z kluczowych funkcji Androida 12L był pasek zadań – stacja dokująca znajdująca się na dole ekranu, zapewniająca szybki dostęp do aplikacji. Za pomocą paska zadań użytkownicy mogą szybko uruchomić nową aplikację na dowolnym ekranie, a nawet przejść do widoku podzielonego ekranu. Pasek zadań to podstawowa funkcja systemów operacyjnych dla komputerów stacjonarnych, więc włączenie go do Androida 12L było oczywistym wyborem, biorąc pod uwagę ponowne skupienie się Google na produktywności. Oryginalna wersja paska zadań Androida rozciągała się jednak na całą szerokość ekranu i była trwała, co oznacza, że zawsze tam było. Chociaż użytkownicy mogli tymczasowo ukryć oryginalny pasek zadań, naciskając długo pusty obszar, jego ogólny projekt był ograniczony. Fakt, że był on zawsze widoczny, nie był zbyt przydatny dla nikogo poza zagorzałymi wielozadaniowcami. Poza tym zajmował dużo miejsca na ekranie, utrudniając produktywność na mniejszych urządzeniach, takich jak składane telefony przypominające książkę. Dlatego też Google wypuszczając w zeszłym roku Androida 13 QPR2, zmienił wygląd i zachowanie paska zadań. Zamiast stałego paska rozciągającego się na szerokość ekranu, nowy pasek zadań został otoczony u dołu małym prostokątem w kształcie pigułki, który pojawiał się tylko przez kilka sekund po przesunięciu palcem w górę po pasku gestów. Ten nowy pasek zadań zadebiutował na zeszłorocznych tabletach Pixel i Pixel Fold, a następnie został wprowadzony na urządzenia innych producentów OEM z wersją Androida 14.
Stary pasek zadańPrzejściowy pasek zadań Androida 15 DP2Nowy pasek zadań Chociaż nowy, „przejściowy” pasek zadań jest bardziej odpowiedni dla przeciętnego użytkownika, jest mniej przydatny dla osób lubiących wykonywać wiele zadań jednocześnie. Za każdym razem, gdy chcesz otworzyć nową aplikację, musisz przesunąć palcem w górę na pasku zadań, aby ją wyświetlić, zanim uzyskasz dostęp do listy aplikacji. Google mógłby rozwiązać ten problem, dodając możliwość przypięcia paska zadań do dołu, tak aby nie zniknął on po kilku sekundach i właśnie to dodano w najnowszym podglądzie deweloperskim Androida 15.

Witamy ponownie na trwałym pasku zadań w systemie Android 15

Począwszy od Androida 15 DP2, Google daje użytkownikom możliwość wyboru, czy chcą używać starego, trwałego paska zadań, czy nowego, tymczasowego paska zadań. Gdy przesuniesz palcem w górę na pasku zadań i naciśniesz długo puste miejsce, pojawi się wyskakujące okienko z przełącznikiem „zawsze pokazuj pasek zadań”. Wybranie tej opcji spowoduje przywrócenie starego, trwałego stylu paska zadań, natomiast odznaczenie tej opcji ponownie włączy nowszy, przejściowy styl. Ten przełącznik zapewnia użytkownikom to, co najlepsze z obu pasków zadań: po prostu włącz go, jeśli musisz wykonać jakąkolwiek pracę związaną z przełączaniem między aplikacjami lub wielozadaniowością i wyłącz go, gdy tego nie robisz.Android 15 DP2 zawsze pokazuje przełącznik paska zadańMishaal Rahman / Android Authority Mamy nadzieję, że po dodaniu tej opcji inni producenci tabletów i urządzeń składanych przypominających książki pójdą ich śladem. Obecnie niektórzy producenci OEM, tacy jak OnePlus, oferują tylko stary, trwały styl paska zadań. Gdyby jednak zastosował tę funkcję, mógłby zaoferować użytkownikom stary i nowy styl. Który styl paska zadań wolisz?
Masz wskazówkę? Mów do nas! Wyślij e-mail do naszych pracowników na adres [email protected]. Możesz zachować anonimowość lub uzyskać uznanie za informacje, to Twój wybór.Komentarze

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android