Android 14 dla telewizorów przyniesie kilka pożądanych ulepszeń wydajności

Android 14 dla telewizorów przyniesie kilka pożądanych ulepszeń wydajności

Adamya Sharma / Android AuthorityTL;DR Następna wersja systemu operacyjnego Android TV, Android 14 dla telewizorów, poprawi opóźnienia podczas uruchamiania, czas zimnego uruchamiania i wydajność przewijania. Zmiany te ogłoszono podczas zeszłotygodniowej konferencji programistów Google I/O 2024. Android 14 dla telewizorów zmniejszy także zużycie energii w trybie gotowości i zapewni inne bardzo pożądane funkcje. Aby obniżyć koszty, producenci telewizorów zwykle kupują do swoich urządzeń sprzęt o zbyt małej mocy w porównaniu z tym, z jakiego korzystają producenci smartfonów i tabletów. Pod wieloma względami ma to sens, ponieważ telewizory nie są komputerami ogólnego przeznaczenia, na których musi być otwartych wiele aplikacji. Dla większości ludzi telewizor z małą ilością wbudowanej pamięci masowej i pamięci będzie odpowiedni, pod warunkiem, że jego chipset będzie w stanie skutecznie dekodować wysokiej jakości dane wideo i audio przesyłane strumieniowo z Internetu. Jednak niektóre telewizory są wyposażone w tak słaby sprzęt, że nawet podstawowe czynności, takie jak przewijanie i uruchamianie aplikacji, mogą działać powolnie. Na szczęście Google zoptymalizował nadchodzącą aktualizację Androida 14 dla telewizorów, aby zmniejszyć niektóre z tych problemów. Android 14 dla telewizorów to najnowsza wersja platformy Android TV OS, która stanowi podstawowy system operacyjny Google TV. Zostało to ogłoszone w zeszłym tygodniu na konferencji programistów Google I/O i pojawi się na wybranych urządzeniach konsumenckich jeszcze w tym roku. Kiedy Google po raz pierwszy ogłosiło aktualizację, wspomniało, że będzie ona „szybsza i bardziej responsywna” niż poprzednie wersje. Jednak ich post na blogu nie zawierał żadnych szczegółowych informacji na temat tego, jak Android 14 dla telewizorów działa szybciej i jest bardziej responsywny niż Android 12 dla telewizorów. Na szczęście Googlersi opowiedzieli nieco szerzej, na czym polegają te ulepszenia wydajności, podczas sesji „Co nowego w Google TV i systemie operacyjnym Android TV” transmitowanej strumieniowo w YouTube.

Ulepszenia wprowadzone w systemie Android 14 na telewizory

Android TV poprawiono opóźnienie rozruchu, zmniejszono zimne uruchamianie w domu w ciągu 4 sekundWedług Paula Lammertsmy, inżyniera ds. relacji z programistami w systemie Android, najnowsza wersja systemu operacyjnego Android TV poprawia opóźnienie rozruchu (czas potrzebny na uruchomienie urządzenia) o nieokreśloną wartość. Opóźnienie rozruchu nie jest aż tak ważnym wskaźnikiem, który należy poprawić w przypadku telewizorów z systemem Android, ponieważ rzadko są one całkowicie wyłączone, ale mimo to miło jest widzieć tę poprawę. Poprawiono także czas zimnego uruchamiania programu uruchamiającego ekran główny Google TV; Lammertsma twierdzi, że został skrócony o „ponad 4 sekundy”. Większość urządzeń z systemem Android TV zwykle znajduje się w trybie gotowości, gdy nie jest używana, dlatego rzadko zdarza się, aby program uruchamiający uruchamiał się na zimno. Chociaż to ulepszenie również nie będzie aż tak widoczne, jest to nadal mile widziana zmiana. Co ważniejsze, Lammertsma twierdzi, że zespół poprawił „wydajność przewijania w pionie i poziomie” w Google TV. Jest to bardzo potrzebne ulepszenie, ponieważ przewijanie może być powolne na niektórych urządzeniach. Wreszcie najnowsza wersja zapewnia także „szybsze ładowanie danych” i zmniejszenie zużycia pamięci o 20%, choć nie są dostępne żadne szczegółowe informacje na temat tego, w jaki sposób osiągnięto te ulepszenia.

Najnowsza wersja systemu operacyjnego Android TV zapewnia poprawę wydajności i zużycia energii, aby pomóc programistom takim jak Ty w tworzeniu wciągających aplikacji dla telewizorów nowej generacji. Poprawiliśmy opóźnienie rozruchu w wybranych telewizorach i skróciliśmy czas zimnego uruchamiania o ponad 4 sekundy w aplikacji na ekranie głównym. Te optymalizacje są kontynuowane w całej usłudze Google TV, zapewniając lepszą wydajność przewijania w pionie i poziomie oraz szybsze ładowanie danych. Dbamy o to, aby platforma działała dobrze na urządzeniach o mniejszej pamięci. – Paul Lammertsma, inżynier ds. relacji z programistami w systemie Android

Inne zmiany w Androidzie 14 dla telewizorów

Android 14 dla trybów oszczędzania energii telewizoraWydajność nie jest jedyną rzeczą, która jest lepsza w Androidzie 14 dla telewizorów. Aktualizacja wprowadza także dwa nowe tryby energii: niskoenergetyczny i zoptymalizowany. Ta pierwsza wyłącza połączenie sieciowe telewizora, gdy znajduje się on w trybie gotowości, ale nadal umożliwia wykonanie krytycznych aktualizacji i funkcji. Ta ostatnia umożliwia niektórym funkcjom, takim jak podróżowanie między urządzeniami Asystenta Google i przesyłanie przez Wi-Fi, wybudzanie telewizora przez sieć, gdy znajduje się on w trybie gotowości. Wreszcie tryb zwiększonego zużycia energii umożliwia korzystanie z dodatkowych funkcji, gdy telewizor nie jest używany, w tym przesyłania przez sieć Ethernet i sterowania platformą Google Home. Dzięki nowym, zoptymalizowanym trybom oszczędzania energii telewizory będą zużywać 2 W lub mniej energii, gdy będą w stanie gotowości. Jest to szczególnie ważne, ponieważ od 9 maja 2025 r. UE będzie wymagać, aby większość urządzeń sieciowych zużywała 2 W lub mniej energii w trybie gotowości sieciowej. Jeśli chodzi o nowe funkcje, w systemie Android 14 dla telewizorów wreszcie dostępny jest tryb obrazu w obrazie Google TV i sprawia, że ​​Znajdź mój pilot jest funkcją platformy. Choć następna wersja systemu operacyjnego Android TV nie będzie zawierać wielu nowych funkcji, połączenie tych dwóch funkcji oraz ulepszenia wydajności i efektywności, o których wspomniałem w tym artykule, sprawią, że warto będzie czekać na tę aktualizację. Co sądzisz o aktualizacji Androida 14 dla telewizorów?
Masz wskazówkę? Mów do nas! Wyślij e-mail do naszych pracowników na adres [email protected]. Możesz zachować anonimowość lub uzyskać uznanie za informacje, to Twój wybór.

Możesz lubić

Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android