8 typowych oszustw Venmo i jak ich uniknąć

8 typowych oszustw Venmo i jak ich uniknąć

Chociaż Venmo jest faktem codziennym wielu Amerykanów, właśnie to sprawia, że ​​aplikacja płatnicza jest potencjalnie lukratywnym celem dla oszustów. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz korzystać z aplikacji, czy po prostu martwisz się o bezpieczeństwo, oto przewodnik po niektórych z najpopularniejszych oszustw Venmo i sposobach ochrony przed nimi.

8 typowych oszustw Venmo i jak ich uniknąć

Edgar Cervantes / Autorytet Androida

1. Fałszywe loterie i inne nagrody

W tym programie zazwyczaj skontaktujemy się z Tobą za pośrednictwem poczty elektronicznej lub wiadomości tekstowej z informacją, że wygrałeś pieniądze od Venmo lub innej organizacji. Niezależnie od tego, zostaniesz poproszony o podanie informacji o swoim koncie Venmo i/lub kliknięcie linku prowadzącego do fałszywej strony logowania. Jeśli dasz się nabrać, Twoje konto zostanie przejęte, a oszust prawdopodobnie użyje go do przesłania środków lub dokonania zakupów. W rzeczywistości żadna firma nie oferuje tego rodzaju prezentów za pośrednictwem Venmo, nawet samo Venmo. Oszustwo możesz także rozpoznać po adresach URL (adresach internetowych) powiązanych z wiadomością e-mail lub SMS-em — wszystko, co jest wiarygodne, skieruje Cię do strony venmo.com, a nie strony, która ma w nazwie Venmo. Nigdy nie udostępniaj informacji o swoim koncie poza logowaniem do Venmo lub komunikowaniem się (prywatnie!) z oficjalnymi kanałami mediów społecznościowych usługi, takimi jak @VenmoSupport na X/Twitterze.

2. Połączenia lub SMS-y podszywające się pod Venmo

To oszustwo może przybierać różne formy, ale typowy szablon jest taki, że skontaktuje się z Tobą ktoś, kto twierdzi, że potrzebuje Cię do podania danych logowania i/lub jednorazowego kodu uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA). Wyjaśnią, że jest to konieczne do zweryfikowania Twojego konta i/lub ostatnich transakcji, ale tak naprawdę próbują się przejąć. Wariant oszustwa polega na tym, że zamiast prosić o dane do logowania, poproszą Cię o „weryfikację” poprzez przesłanie pieniędzy na inne konto Venmo. Prawdziwa firma nie poprosi Cię o udostępnienie danych logowania poza aplikacją lub jej kanałów mediów społecznościowych, nie mówiąc już o dokonywaniu płatności. Podobnie nigdy nie będzie tak, że personel pomocy technicznej poprosi Cię o wieloskładnikowy kod uwierzytelniający — należy go wprowadzić tylko bezpośrednio podczas próby logowania. Jeśli niespodziewanie otrzymasz żądanie MFA, powinieneś natychmiast zmienić swoje dane logowania.

3. Oszustwa związane z zewnętrzną pomocą techniczną

Ten polega na tym, że zostajesz oszukany w celu skontaktowania się z fałszywą linią pomocy technicznej, najprawdopodobniej udającą dużą firmę technologiczną, taką jak Google czy Microsoft. Na początku rozmowy telefonicznej lub sesji czatu poproszą o płatność Venmo — ale po otrzymaniu gotówki nie będą już dłużej utrzymywać fasady. Aby tego uniknąć, zawsze odwiedzaj witrynę internetową firmy, aby uzyskać pomoc techniczną. Pamiętaj także, że w większości przypadków legalne firmy nie pobierają dodatkowych opłat za pomoc telefoniczną lub na czacie, ponieważ dobra wola sprawia, że ​​kupujesz ich podstawowe produkty.

4. Oszustwa sprzedażowe

Zagrożenie na każdej platformie płatniczej polega na tym, że ktoś będzie próbował Ci coś sprzedać lub kupić od Ciebie, ale nie dotrzyma końca umowy. Aby Cię oszukać, oszuści mogą nawet dostarczyć fałszywe zrzuty ekranu „udowadniające”, że dokonali płatności Venmo lub wysłali produkt. Jeśli sprzedajesz, mogą powiedzieć, że pieniądze zostaną automatycznie zdeponowane po udostępnieniu informacji o wysyłce, ale Venmo w rzeczywistości nie działa w ten sposób. Inną możliwością jest to, że korzystają ze skradzionej karty lub konta bankowego. W takim przypadku pieniądze mogą zniknąć, gdy ich prawdziwy właściciel zgłosi oszustwo. Jedyne, co możesz naprawdę zrobić, to zdawać sobie sprawę z tego, jak działa tego typu oszustwo i ograniczyć transakcje Venmo do ludzie i firmy, którym ufasz, zwykle te, które spotkałeś osobiście. Istnieją bezpieczniejsze sposoby robienia zakupów online — eBay pozwala przynajmniej sprawdzić reputację użytkownika. Jeśli zamierzasz kupować za pomocą Venmo, upewnij się, że pod przyciskiem Zapłać znajduje się etykieta „Kwalifikujące się produkty objęte ochroną zakupów”.

5. Podszywanie się pod przyjaciół i rodzinę

Kradnąc zdjęcia i inne treści publiczne, oszust może być w stanie zbudować profil internetowy wystarczający do przekonania Cię, że jest znajomym lub członkiem rodziny. Następnie wymyślą pretekst, aby poprosić o pieniądze, na przykład nagły przypadek medyczny, lub powiedzą, że „przypadkowo” wysłali Ci gotówkę i potrzebują jej zwrotu. W tym drugim przypadku prawdopodobnie używa porwanej karty kredytowej lub konta bankowego. Zwykle można tego uniknąć, sprawdzając, czy profil danej osoby odpowiada temu, co znasz, szczególnie jeśli chodzi o pisownię i nazwę użytkownika. Oszuści są również niezwykle agresywni, ponieważ nie mają powodu do pogawędek, a ich pozory mogą dość szybko załamać się. Jeśli nadal masz wątpliwości, spróbuj zapytać o transakcję podczas rozmowy telefonicznej, korzystając z danych kontaktowych, do których jesteś przyzwyczajony, zamiast używać nowych informacji. Kiedy już zidentyfikujesz oszusta, zablokuj go, a następnie ogranicz prywatność ustawienia listy znajomych i historii transakcji. Być może w ten sposób oszust zorientował się, pod kogo się podszywać.

6. „Przypadkowe” płatności od nieznajomych

Podobnie jak w przypadku niektórych oszustw wśród znajomych i rodziny, nieznajomy może nie wiadomo skąd wysłać Ci wiadomość, informując, że przypadkowo wysłał Ci pieniądze, ale potrzebujesz ich z powrotem. Aby osiągnąć zysk, oszust użyje skradzionej karty kredytowej lub konta bankowego na kwotę, którą początkowo prześle. Nie ma tu nic więcej do dodania poza tym, że nigdy nie należy ufać tego rodzaju prośbom. Celowo trudno jest przypadkowo wysłać pieniądze komukolwiek w Venmo. Rzeczywiście, należy natychmiast zgłaszać wszelkie niechciane transakcje.

7. Krypto, „flipowanie” i inne oszustwa inwestycyjne

Bitcoin – zdjęcie 4Edgar Cervantes / Android Authority Chociaż możliwe jest zbicie uczciwej fortuny na kryptowalutach lub giełdzie, każdy, kto obiecuje duży zysk po dokonaniu niewielkiej inwestycji za pośrednictwem Venmo, prawdopodobnie próbuje Cię oszukać. Wezmą pieniądze i uciekną, lub w najlepszym razie wciągną cię w piramidę. Każda poważna okazja inwestycyjna pojawi się za pośrednictwem renomowanej platformy i będzie obejmować bardziej tradycyjne metody płatności, chyba że być może płacisz bezpośrednio w krypto. Niezależnie od sytuacji, zawsze przeprowadzaj badania dotyczące produktu i osób go oferujących, a także potencjalnego ryzyka. Szczególnie Bitcoin jest zmienny, więc możesz stracić tysiące dolarów lub więcej, jeśli rynek skręci na południe.

8. Oszustwa związane z romansami/catfishingiem i prostytucją

Miejmy to na uwadze — niezależnie od tego, czy prostytucja jest legalna w Twoim miejscu zamieszkania, nigdy nie powinieneś przyjmować ofert seksu od nieznajomych w Internecie, którzy chcą zapłaty za pośrednictwem Venmo. Prawie na pewno jest to oszustwo, wykorzystanie hormonów i samotność. W kontekście prostytucji Venmo należy zawsze rozważać wyłącznie osobiście. Oszustwo związane z romansem/połowem sumów może w rzeczywistości być bardziej podstępne. To długie oszustwo, podczas którego oszust flirtuje z Tobą, powoli budując wrażenie związku bez faktycznego spotykania się osobiście. Gdy zdobędą Twoje zaufanie, podają powód, dla którego chcesz wysłać pieniądze, na przykład czynsz, pilna sytuacja rodzinna lub wiza. Mogliby milczeć, gdy już zdobędą tę początkową gotówkę, ale mogą też cię wciągnąć, dopóki nie zorientujesz się, co się dzieje. Nawet inteligentni ludzie mogą czasami dać się nabrać na oszustwa związane z romansami, ale sceptycyzm jest tutaj twoim sprzymierzeńcem. Jest bardzo mało prawdopodobne, że zainteresowanie miłością zmaterializuje się poza aplikacjami randkowymi lub kontaktami w świecie rzeczywistym. W każdym razie nie powinieneś angażować się w kogoś emocjonalnie, dopóki nie będziesz miał okazji spotkać się z tą osobą osobiście lub przynajmniej odbyć rozmowę wideo. Odmowa zrobienia któregokolwiek z nich jest złym znakiem. Powinieneś także sprawdzić profile zainteresowanych osób w mediach społecznościowych, ponieważ oszust ma zwykle niewielu znajomych lub udostępnia publicznie dane, a jego zdjęcia są zwykle kradzione. Aby to sprawdzić, użyj narzędzia wyszukiwania wstecznego obrazu, takiego jak TinEye.

Czy Venmo zwraca pieniądze, jeśli zostanę oszukany?

Zwykle nie i nie ma możliwości szybkiego anulowania i cofnięcia płatności, chyba że jest ona nadal w toku. Głównym wyjątkiem w przypadku zwrotów pieniędzy jest zakup czegoś z ochroną zakupów Venmo, która obejmuje Cię, gdy przedmiot jest uszkodzony, brakuje go lub z innego powodu nie jest tym, czego szukasz zapłacić za. Podczas zakupów należy jednak zwracać uwagę na etykietę „Kwalifikujące się produkty objęte ochroną zakupów”, ponieważ będzie ona wyświetlana tylko sprzedawcom posiadającym konto firmowe. Zwrot pieniędzy może być możliwy w innych okolicznościach, ale nie zakładaj, że otrzymasz pieniądze z powrotem.

Co zrobić, jeśli zostaniesz oszukany na Venmo

Venmo – zdjęcie 4Edgar Cervantes / Android AuthorityNajpierw przestań wchodzić w interakcję z oszustem, ale wykonaj jak najwięcej powiązanych zrzutów ekranu w celu uzyskania dowodów. Pomoże Ci to zapamiętać ważne szczegóły i wzmocni Twoją sprawę w Venmo i/lub policji (więcej o obu przypadkach za chwilę). Następnym krokiem jest złożenie zgłoszenia do pomocy technicznej. Venmo jest w tym rzeczywiście lepsze niż wiele firm, ponieważ możesz podać wszystkie istotne szczegóły w jednym ujęciu, w tym zrzuty ekranu (do limitu 50 MB). Pamiętaj, aby podać nazwę użytkownika oszusta, a także datę i kwotę pieniędzy. Bezpośredni zwrot pieniędzy mają najprawdopodobniej tylko rzeczy kupione z Ochroną zakupów. Mówimy „bezpośrednio”, ponieważ możesz także zakwestionować obciążenie w swoim banku. Proces ten może zająć trochę czasu, ale jeśli straciłeś znaczną ilość gotówki, może się to opłacić. Zbierz jak najwięcej dokumentacji. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, warto zablokować oszusta. Znajdź ich profil, a następnie dotknij ikona potrójnej kropki i wybierz Blok. Możesz dodatkowo zaostrzyć ustawienia prywatności i zmienić dane logowania, zwłaszcza jeśli oszust próbował nakłonić Cię do udostępnienia jednorazowego kodu logowania. Oznacza to, że posiadali już inne niezbędne dane do logowania. Jeśli oszustwo było wystarczająco poważne, powinieneś na koniec zgłosić to lokalnej policji. Mogą nie być w stanie nic zrobić, jeśli nie ma możliwości osobistej identyfikacji podejrzanego lub jeśli dana osoba mieszka za granicą, ale przynajmniej wykryjesz oszustwo na ich radarze i ustalisz historię. Prawdopodobnie nie jesteś jedyną ofiarą oszusta i jego szczęście może się skończyć wcześniej niż później.


Często zadawane pytania

Czy możesz cofnąć płatność Venmo? Tylko jeśli nadal jest wymieniona jako oczekująca. Aby to zrobić, znajdź płatność w pliku Zakładka Jaa następnie stuknij Wziąć z powrotem. Czy powinienem dać komuś mój adres e-mail do Venmo? Nie. Nie jest to konieczne w przypadku transakcji Venmo i możesz narazić się na spam. Możesz także ułatwić komuś włamanie się na Twoje konto, chociaż będzie on również potrzebował haseł i kodów PIN. Czy Venmo pyta Cię o hasło do konta bankowego? Generalnie nie. Może to być konieczne jedynie wtedy, gdy po raz pierwszy weryfikujesz swoje konto bankowe. Jeśli po tym e-mailu lub SMS-ie zostaniesz poproszony o podanie hasła, oznacza to, że zostałeś oszukany. Czy Zelle jest bezpieczniejszy od Venmo? Niestety nie ma konkretnych danych, ale nie słyszeliśmy o większej liczbie skarg na jeden w porównaniu do drugiego. Skorzystaj z dowolnej usługi, która okaże się dla Ciebie wygodna. Czy PayPal jest bezpieczniejszy niż Venmo? PayPal faktycznie jest właścicielem Venmo, więc to pytanie jest w większości kwestią dyskusyjną. Nie ma dużej praktycznej różnicy, chyba że jesteś właścicielem firmy. Co się stanie, jeśli nieznajomy prześle mi pieniądze na Venmo? To prawie na pewno oszustwo. Jeśli proszą o zwrot pieniędzy, prawdopodobnie wysłali pierwotną kwotę, korzystając ze skradzionej karty kredytowej lub konta bankowego. Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android