5 funkcji Androida chroniących Twoją cyfrową prywatność

5 funkcji Androida chroniących Twoją cyfrową prywatność

Od redakcji 29 czerwca 2022 r.

Ochrona danych i system Android nie zawsze dobrze się układały. Ponieważ Google nadal czerpie dużą część swoich zysków z działalności reklamowej opartej na danych, która w dużej mierze opiera się na informacjach o użytkownikach, tym ważniejsze jest, aby każdy użytkownik Androida był świadomy zagrożeń i opcji ochrony. Ponieważ w dzisiejszych czasach Google daje swoim użytkownikom większe uprawnienia w zakresie tego, jak i kiedy firma może uzyskać dostęp do danych związanych z Androidem oraz w jakim zakresie może korzystać z różnych funkcji bezpieczeństwa i środków ochrony prywatności.

Źródło obrazu: Pexels

chronić prywatność

W kolejnych akapitach pokażemy, jak możesz chronić swoją cyfrową prywatność na Androidzie. Jako pierwszą wskazówkę powinieneś odinstalować nieużywane aplikacje. Ponieważ jest mało prawdopodobne, że używasz tylko wszystkich aplikacji na swoim urządzeniu z Androidem. Odinstalowanie nieużywanych aplikacji może nie tylko pomóc zwolnić miejsce na urządzeniu, ale także znacznie poprawić bezpieczeństwo samego urządzenia. Ponieważ nawet jeśli te aplikacje nie są używane, mogą nadal działać w tle i zbierać Twoje dane osobowe.

Jako drugą wskazówkę możemy polecić sprawdzenie uprawnień aplikacji na Androida. Ponieważ często powinni poddawać często używane aplikacje kontroli ochrony danych, aby upewnić się, że mają dostęp tylko do rzeczy, do których są przeznaczone lub których danych potrzebują. Aby to zrobić, po prostu przejdź do Ustawień, następnie do Prywatności i bezpieczeństwa, a następnie do odpowiedniego menedżera uprawnień. Pokazuje to, do jakich danych może uzyskać dostęp każda aplikacja — czy to danych o lokalizacji, czy kontaktów — i w konsekwencji masz możliwość ograniczenia dostępu do swoich aplikacji. W przypadku danych o lokalizacji nowsze wersje Androida pozwalają ograniczyć dokładność, dzięki czemu nadal możesz uzyskiwać zbliżenia bez konieczności ujawniania dokładnej lokalizacji.

Ukryj poufne powiadomienia i skonfiguruj VPN

Domyślnie system operacyjny Android wyświetla całą treść powiadomień na ekranie blokady telefonu. Dzięki temu, jeśli Twój telefon wpadnie w niepowołane ręce, złodzieje mogą łatwo podejrzeć poufne informacje bez konieczności wpisywania kodu PIN lub hasła urządzenia. Na szczęście możesz także wybrać, ile informacji ma być wyświetlanych na ekranie blokady. Aby to zrobić, po prostu przejdź do ustawień prywatności i bezpieczeństwa, a następnie dotknij powiadomień na ekranie blokady.

Jako dalszą wskazówkę podajemy Ci konfigurację dostępu VPN po drodze. Najlepszym sposobem na ukrycie historii wyszukiwania i śladów w Internecie jest skorzystanie z wersji Androida przez VPN. Po prostu skorzystaj z istniejących struktur i uzyskaj dedykowaną sieć IP VPN na PIA już dziś. Dzięki temu możesz surfować po Internecie bardzo łatwo i szybko, a nawet bezpieczniej, ponieważ nie pozostawiasz żadnych danych osobowych w Internecie ze względu na zawoalowane informacje. Możesz chronić zarówno swoje prywatne dane, jak i historię internetową, sfałszując dostęp przez inny kraj i chronić je przed dostępem osób trzecich. Dostęp VPN zapewnia idealną ochronę prywatności cyfrowej. Skorzystaj z tej okazji i już dziś skonfiguruj dostęp VPN z PIA.

Przeglądanie Internetu i przełączanie przeglądarek

Google Chrome jest domyślną przeglądarką dla większości użytkowników Androida, a tryb Bezpiecznego przeglądania Google jest domyślnie włączony. Funkcja Enhanced Safe Browsing dodatkowo zwiększa ochronę przed niebezpiecznymi plikami do pobrania i złośliwymi witrynami internetowymi. Jednak Google gromadzi więcej danych o twoich aktywnościach podczas surfowania, więc ten fakt może sprawić, że niektórzy użytkownicy poczują się niekomfortowo. Możesz jednak łatwo włączyć tę funkcję za pomocą trzypunktowego menu Chrome w prawym górnym rogu przeglądarki. Następnie otwórz Ustawienia i przejdź do Prywatność i bezpieczeństwo oraz Bezpieczne przeglądanie. Tutaj możesz włączyć przeglądanie zaawansowane.

Na koniec możemy polecić przejście na zupełnie inną przeglądarkę. Ponieważ nawet w Google Play jest obecnie kilka przyjaznych prywatności przeglądarek, które oferują większą ochronę niż standardowa oferta Google, od Brave do Firefox. Możesz także dostosować swoje wyszukiwarki do DuckDuckGo, popularnej, przyjaznej dla prywatności wyszukiwarki, która nie rejestruje wyszukiwań, oraz mobilnej przeglądarki Tor, która anonimizuje historię przeglądania i pomaga użytkownikom ominąć cenzurę. Jednak zanim po prostu zmienisz przeglądarkę, jest coś, o czym powinieneś wiedzieć. Upewnij się, że funkcja Znajdź moje urządzenie jest skonfigurowana: podobnie jak iOS, Android ma również wbudowaną funkcję o nazwie Znajdź moje urządzenie (dawniej Menedżer urządzeń Android), której można użyć do wyśledzenia urządzenia w przypadku jego zgubienia lub kradzieży. Dostępna jest również funkcja Zablokuj i wyczyść, która umożliwia zdalne zablokowanie urządzenia i wyczyszczenie jego danych, aby uniemożliwić komukolwiek dostęp do danych urządzenia.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android