Główny system prądów Oceanu Atlantyckiego może zbliżać się do krytycznego progu

Główny system prądów Oceanu Atlantyckiego może zbliżać się do krytycznego progu

Główny prąd Atlantyku, do którego należy również Prąd Zatokowy, mógł tracić stabilność w ciągu ostatniego stulecia. Pokazuje to nowe badanie opublikowane w Nature Climate Change. The Atlantic Meridional Overturning Circulation (AMOC) transportuje ciepłe masy wody z tropików na północ na powierzchni oceanu i zimne wody na południe na dnie oceanu, co ma największe znaczenie dla stosunkowo łagodnych temperatur w Europie. Ponadto wpływa na systemy pogodowe na całym świecie. Potencjalne załamanie tego systemu prądów oceanicznych może zatem mieć poważne konsekwencje. „Przewrócenie południka Atlantyku naprawdę jest jednym z kluczowych systemów cyrkulacji na naszej planecie” – mówi autor badania, Niklas Boers z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu, Freie Universität Berlin i Exeter University. „Wiemy już z niektórych symulacji komputerowych i danych z przeszłości Ziemi, tak zwanych paleoklimatycznych zapisów proxy, że AMOC może wykazywać – oprócz obecnie osiąganego silnego modu – alternatywny, znacznie słabszy tryb działania. -stabilność oznacza, że ​​w zasadzie możliwe są nagłe przejścia między dwoma trybami cyrkulacji”.
Utrata stabilności dynamicznej może ostatecznie doprowadzić do upadku
Wykazano wcześniej, że AMOC jest obecnie najsłabszy od ponad 1000 lat. Jak dotąd jednak kwestią otwartą pozostawało, czy zaobserwowane osłabienie odpowiada zmianie stanu cyrkulacji średniej, czy też jest związane z faktyczną utratą stabilności dynamicznej. „Różnica jest kluczowa”, mówi Niklas Boers, „ponieważ utrata stabilności dynamicznej oznaczałaby, że AMOC zbliżył się do krytycznego progu, powyżej którego może nastąpić znaczne i w praktyce prawdopodobnie nieodwracalne przejście do trybu słabego”. Długoterminowe dane obserwacyjne dotyczące siły AMOC niestety nie istnieją, ale AMOC pozostawia tak zwane odciski palców we wzorcach temperatury powierzchni morza i zasolenia Oceanu Atlantyckiego. „Szczegółowa analiza tych odcisków palców w ośmiu niezależnych indeksach sugeruje, że osłabienie AMOC w ciągu ostatniego stulecia może być rzeczywiście związane z utratą stabilności” – mówi Boers. „Odkrycia potwierdzają ocenę, że spadek AMOC nie jest tylko fluktuacją lub liniową reakcją na rosnące temperatury, ale prawdopodobnie oznacza zbliżanie się do krytycznego progu, powyżej którego system krążenia może się zawalić”.
Oprócz globalnego ocieplenia, dopływ słodkiej wody jest czynnikiem, który jest również powiązany ze zmianą klimatu
Wiele czynników jest prawdopodobnie ważnych dla tego zjawiska – czynników, które przyczyniają się do bezpośredniego wpływu ocieplenia Oceanu Atlantyckiego na jego cyrkulację. Obejmują one dopływ słodkiej wody z topnienia pokrywy lodowej Grenlandii, topnienie lodu morskiego, zwiększające się opady i odpływy rzeczne. Woda słodka jest lżejsza od słonej i zmniejsza tendencję wody do opadania z powierzchni na większe głębokości, co jest jednym z czynników napędzających przewracanie się. „Nie spodziewałem się, że nadmierne ilości słodkiej wody dodanej w ciągu ostatniego stulecia wywołają już taką reakcję w zawracaniu obiegu”, mówi Boers. „Pragniemy pilnie pogodzić nasze modele z przedstawionymi dowodami obserwacyjnymi, aby ocenić, jak daleko lub jak blisko krytycznego progu naprawdę znajduje się AMOC”. Chociaż odpowiednie znaczenie różnych czynników musi być dalej badane, wszystkie są powiązane ze zmianami klimatycznymi spowodowanymi przez człowieka.
Źródło historii:
Materiały dostarczone przez Poczdamski Instytut Badań nad Wpływem Klimatu (PIK). Uwaga: Treść można edytować pod kątem stylu i długości.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science