Ford chce coraz bardziej polegać na samochodach elektrycznych – i nie jest sam. Ale branża boryka się z problemem cenowym, samochody elektryczne stają się coraz droższe. Ford znalazł rozwiązanie, które powinno znacznie obniżyć koszty e-samochodów.
Tanie e-samochody: Ford chce zaoszczędzić na chińskich bateriach
Aby utrzymać koszty Stromera – przede wszystkim flagowego Mustanga Mach e – na jak najniższym poziomie podczas zwiększania produkcji, Ford chce w przyszłości stosować nową technologię akumulatorów. Dzięki akumulatorom litowo-żelazowo-fosforanowym (LFP) W przyszłości koszty produkcji zostaną obniżone o 10 do 15 procent.
Jednak Ford nie chce zmieniać technologii akumulatorów we wszystkich swoich samochodach elektrycznych. Zamiast tego rozszerzany jest dotychczasowy asortyment. Ułatwia to również radzenie sobie z napiętą sytuacją podaży. Należy używać nowych akumulatorów firmy CATL zarówno w Mustangu Mach e, jak iw najnowszym samochodzie elektrycznym Forda, F 150 Lightning. Odbiornik elektryczny jest jednak przeznaczony na rynek amerykański.
Porada dotycząca oszczędności GIGA
Paliwo jest za drogie? Szukasz najtańszej stacji benzynowej? Następnie pobierz naszą aplikację do tankowania. Tam znajdziesz najniższe ceny benzyny w Twojej okolicy.
TankenApp z trendem cen benzyny
Ströer Media Brands GmbH
TankenApp z trendem cen benzyny
Stroer Media Brands GmbH
TankenApp jest produktem firmy Ströer Media Brands GmbH, do której należy również GIGA.
Wynajmij e-samochód i odbierz bonus w wysokości 6000 €
Akumulatory LFP mają być instalowane w Mustangu Mach e od przyszłego roku. Zrobią również swoją część, aby rozwinąć Mustanga w najpotężniejszy elektryczny model Amerykanów. Ford spodziewa się jednego do końca 2023 r. światowa wielkość produkcji 270 000 sztuk dla samego elektrycznego Mustanga (źródło: Ford).
Chcą również oferować średniej wielkości SUV-y wyłącznie dla Europy, ale nie powinno to rozpocząć się przed 2024 rokiem. Powinna to być Puma, obecnie udany model Forda na rynku niemieckim, który w tym roku ma pojawić się zelektryfikowany.
Ford dostarcza akumulatory do samochodów elektrycznych na lata
Wraz z otwarciem na akumulatory LFP, Ford nie tylko obniża koszty. Producent samochodów zabezpiecza również niezbędne zasoby aby móc dalej budować samochody elektryczne w nadchodzących latach. W nadchodzącym roku ma powstać łącznie 600 tys. e-samochodów, a do 2026 r. rocznie ma powstać 2 mln pojazdów elektrycznych.
Ford zaproponował również opcję automatycznego ładowania:
Ford ma e-samochody ładowane przez roboty
Według własnych oświadczeń Ford ma już wymagane rezerwy akumulatorów na 2023 rok. Przez kolejne trzy lata osiągasz już pokrycie 70 proc. – jeden dobre wieści dla fanów Forda, którzy chcą zaszaleć przez wiele lat. Ponieważ modele są poszukiwane, podobnie jak w przypadku innych producentów samochodów, produkcja Stromer na bieżący rok prawdopodobnie zostanie wyprzedana już następnego ranka.
Pozostaje mieć nadzieję, że Ford przeniesie oszczędności z akumulatorów LFP na klientów. Szanse są duże, bo Ford chce mieć też coś do powiedzenia w wyścigu o niedrogie samochody elektryczne.