Zbieranie danych satelitarnych do badań to wysiłek grupowy dzięki tej aplikacji opracowanej dla użytkowników Androida. Camaliot to kampania finansowana przez Europejską Agencję Kosmiczną, a jej pierwszy projekt skupia się na włączeniu właścicieli smartfonów na całym świecie do projektu, który może pomóc poprawić prognozy pogody za pomocą odbiornika GPS w telefonie. Aplikacja Camaliot działa na urządzeniach z systemem Android w wersji 7.0 lub nowszej, które obsługują nawigację satelitarną. Sposób, w jaki działa nawigacja satelitarna, telefony lub inne odbiorniki wyszukują sygnały z sieci satelitów, które utrzymują stałą orbitę. Satelity wysyłają wiadomości z godziną i lokalizacją, a po ich odebraniu telefony odnotowują, ile czasu zajęło nadejście każdej wiadomości, a następnie wykorzystują te dane, aby dowiedzieć się, gdzie na Ziemi się znajdują. Wsparcie Androida dla rejestracji nieprzetworzonych danych GNSS jest kluczem do śledzenia zmian w jonosferze. Naukowcy sądzą, że mogą wykorzystać sygnały satelitarne, aby uzyskać więcej informacji o atmosferze. Na przykład ilość pary wodnej w atmosferze może wpływać na to, jak sygnał satelitarny dociera w powietrzu do czegoś takiego jak telefon. Aplikacja zbiera informacje, aby śledzić siłę sygnału, odległość między satelitą a używanym telefonem oraz fazę nośną satelity, zgodnie z często zadawanymi pytaniami Camaliot. Mając wystarczającą ilość danych zebranych z całego świata, naukowcy mogą: teoretycznie połączyć to z istniejącymi odczytami pogody w celu pomiaru długoterminowych trendów pary wodnej. Mają nadzieję wykorzystać te dane do tworzenia modeli prognozowania pogody za pomocą uczenia maszynowego. Mogą również śledzić zmiany w jonosferze Ziemi — części atmosfery w pobliżu kosmosu. Tworzenie lepszych prognoz jonosferycznych może mieć znaczenie w śledzeniu pogody kosmicznej i może ostatecznie zwiększyć dokładność globalnych systemów nawigacji satelitarnej (GNSS) dzięki uwzględnianiu zdarzeń takich jak burze geomagnetyczne. Camaliot może ostatecznie rozszerzyć się o więcej prób zbierania danych na masową skalę za pomocą czujników obecnych w podłączonych urządzeniach domowych „Internetu rzeczy”. „Zainspirowaliśmy się słynną inicjatywą SETI@Home, w której domowe laptopy pomagają wyszukiwać oznaki życia pozaziemskiego”. Vicente Navarro, inżynier nawigacji ESA, powiedział w komunikacie prasowym.
Użytkownicy aplikacji mogą porównywać swoje pomiary z innymi użytkownikami Androida Zdjęcie: Camaliot Projekt ma na celu zebranie informacji z całego świata — iz kilku różnych konstelacji satelitów. Istnieje kilka różnych konstelacji globalnych systemów nawigacji satelitarnej (GNSS), takich jak amerykański globalny system pozycjonowania (GPS), rosyjski GLONASS, chiński Beidou czy UE Galileo. Japonia i Indie również obsługują mniejsze konstelacje regionalne. Zamówienie FCC z 2018 r. umożliwiło większej liczbie urządzeń jednoczesne korzystanie z sygnałów GPS i Galileo w celu zwiększenia dokładności lokalizacji. Podczas gdy starsze telefony z Androidem mogą brać udział w tym projekcie, projekt Camaliot wymienia ponad 50 nowszych modeli z odbiornikami o dwóch częstotliwościach, które mogą jednocześnie pobierać dwa sygnały GNSS o różnych częstotliwościach satelitarnych. Potwierdzono, że telefony zawierają odbiorniki o dwóch częstotliwościach, w tym Google Pixel 4a, Samsung Galaxy S21, Galaxy S21 Ultra — głównie te z wysokiej klasy chipsetami Qualcomm Snapdragon 5G. Navarro mówi, że „połączenie dwuzakresowych odbiorników Galileo dla smartfonów i obsługi Androida dla rejestracji nieprzetworzonych danych GNSS” współpracuje ze sobą, aby zwiększyć możliwość zbierania danych wyłącznie od osób korzystających z ich smartfonów.
Camaliot jest dostępny tylko dla użytkowników Androida Zdjęcie: Camaliot Wykorzystanie domowej technologii od uczestników z zewnątrz do badań naukowych stale rośnie, ponieważ urządzenia codziennego użytku mają większą moc obliczeniową i lepsze możliwości wykrywania. Oprócz słynnego projektu SETI i podobnych prób, takich jak Folding@Home, inne metody obejmowały prośby NASA o skorzystanie z telefonów w celu robienia zdjęć chmur lub drzew oraz aplikacje naukowe, takie jak iNaturalist, dokumentujące zachowanie zwierząt podczas zaćmienia Słońca lub śledzące różne zwierzęta. gatunki.
Jak korzystać z Camaliot
Oto jak rozpocząć korzystanie z aplikacji Camaliot na telefonie z Androidem po pobraniu jej z Google Play: Wybierz „rozpocznij rejestrowanie” i umieść telefon w miejscu z czystym niebem, aby rozpocząć rejestrowanie danych. wybierz „zatrzymaj logowanie” Następnie wgraj swoją sesję na serwer i powtarzaj proces w czasie, aby zebrać więcej danych. Na tym etapie możesz również usunąć przechowywane lokalnie pliki dziennika. Oprócz możliwości przeglądania własnych pomiarów w porównaniu z innymi nagromadzonymi w czasie, możesz również zobaczyć tabelę wyników pokazującą sesje rejestrowania wykonane przez innych uczestników. Docelowo informacje zebrane na potrzeby badania będą dostępne w osobnym portalu. W przypadku zarejestrowanych użytkowników ich hasło, nazwa użytkownika, adres e-mail i liczba pomiarów będą przechowywane w bazie danych Camaliot, ale nie będą one wykorzystywane w publikacjach i produktach po badaniu, zgodnie z polityką prywatności Camaliot. W szczególności Camaliot mówi, że potrzeba obszernych danych osobowych jest potrzebna do celów naukowych i monitorowania środowiska oraz że potrzeba przetwarzania danych jest „konieczna do wykonania zadania realizowanego w interesie publicznym, a mianowicie do przeprowadzenia tego badania naukowego. ” Zarejestrowani uczestnicy zostaną również włączeni do puli, aby mieć szansę na wygranie nagród, takich jak telefon z systemem Android o podwójnej częstotliwości i kupony Amazon. Akcja potrwa do 30 czerwca.