Bitcoin (BTC) i blockchain: Jak działa kryptowaluta

Bitcoin (BTC) i blockchain: Jak działa kryptowaluta

Gdybyśmy mieli sporządzić listę najpopularniejszych terminów finansowych i ekonomicznych ostatnich kilku lat, Bitcoin byłby na szczycie, w dużej mierze dzięki ekscytacji, która go otaczała, gdy ewoluował z taniej i mało znanej kryptowaluty w wysoce Powstały płynne aktywa o wartości dziesiątek tysięcy dolarów. To z kolei doprowadziło do ogólnej popularności walut cyfrowych, a wszyscy, od graczy po największe instytucje finansowe na świecie, zainteresowali się nimi i aktywnie nimi handlowali.

Bitcoin (BTC) i blockchain: jak działa kryptowaluta

Źródło obrazu: Pexels

Czym więc jest kryptowaluta Bitcoin i dlaczego jest cenna i godna uwagi? Jest to waluta cyfrowa, której tworzenie i działanie jest zdecentralizowane i niezależne od kaprysów państwowych banków czy rządów. Dzisiaj ludzie aktywnie handlują bitcoinami, ponieważ istnieją bezpieczne platformy handlowe, takie jak Bitcoin System, które dają nam możliwość czerpania zysków z kryptowalut bez kopania. Historia jego powstania jest zagmatwana, wiadomo tylko jedno: po raz pierwszy został wydobyty 3 stycznia 2009 r. Przez osobę lub grupę osób znaną obecnie pod pseudonimem „Satoshi Nakamoto”. W tym czasie gospodarka dopiero zaczynała wychodzić z kryzysu finansowego z 2008 roku, który załamał światowe rynki finansowe.

Dlaczego Bitcoin potrzebuje łańcucha bloków? Bitcoin lub BTC to cyfrowe medium wymiany, które chroni i weryfikuje wszystkie transakcje za pomocą szyfrowania. Stąd wzięło się określenie kryptowaluta. Ideą twórców Bitcoina było usunięcie banków z transakcji finansowych i zastąpienie ich systemem płatności peer-to-peer, który nie wymaga walidacji przez osoby trzecie. Wymaga to łańcucha bloków, który jest wspólną księgą rejestrującą każdą transakcję finansową. Nic nie można usunąć, ale można dodać nowe transakcje.

Jak już sugeruje nazwa „blockchain”, jest to ciągły łańcuch bloków. Pierwszy blok powstał 3 stycznia 2009 roku. A pierwszej transakcji dokonano prawie półtora roku później. Na Florydzie kurier dostarczył dwie pizze Papa John's za 50 dolarów za 10 000 bitcoinów.

Co to jest wydobywanie bitcoinów i jak to działa? Istnienie waluty nie byłoby możliwe bez górników. Górnicy to osoby lub firmy z potężnymi komputerami, które wydobywają bitcoiny, dodając nowe transakcje do łańcucha bloków. Wiąże się to z rozwiązywaniem złożonych problemów matematycznych w celu sprawdzenia poprawności transakcji. Górnik generuje 64-cyfrową liczbę szesnastkową, zwaną haszem, która jest mniejsza lub równa docelowemu haszowi. Szybkość hashowania Bitcoin wskazuje przybliżoną liczbę hashów tworzonych przez górników próbujących rozwiązać obecny blok bitcoinów. Jest mierzony w hashach na sekundę lub godzinach na sekundę. Za każdym razem, gdy tworzony jest nowy blok, górnicy są nagradzani bitcoinami, zachęcając ich do kontynuowania procesu. Ponadto otrzymują opłatę transakcyjną, którą płacą kupujący.

Problem jednak w tym, że ten i tak już niezwykle złożony proces staje się coraz trudniejszy i energochłonny. Za średniej wielkości farmę wydobywczą trzeba zapłacić ogromną ilość energii elektrycznej, a także kupić potężne komputery. Spadła również rentowność wydobycia, a ponieważ jest to proces obiektywny, będzie nadal spadać. Nagroda za dodany blok jest zmniejszana o połowę co 210 000 bloków (lub mniej więcej co 4 lata). A ponieważ kod źródłowy Bitcoina ogranicza się do 21 milionów tokenów, już teraz szacuje się, że cała podaż tej kryptowaluty zostanie wydana około roku 2140 – jeśli nadal będą chętni do tego górnicy, oczywiście kopalnie

Bitcoin jest obecnie najbardziej wszechstronną kryptowalutą i jest akceptowana jako środek płatniczy przez coraz większą liczbę instytucji finansowych i firm. Bitcoiny można wykorzystać na zakup biletu lotniczego i opłacenie wyjazdu wakacyjnego. Jednocześnie pozostaje wysoce niestabilny i jest inwestycją spekulacyjną, którą można wygrać tak szybko, jak przegraną.

Wpis dotyczący Bitcoin (BTC) i Blockchain: How Cryptocurrency Works pojawił się jako pierwszy na Androidmag.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech