Weatherman – testujemy, jak dokładne są naprawdę prognozy z aplikacji pogodowych

Weatherman – testujemy, jak dokładne są naprawdę prognozy z aplikacji pogodowych

Dla wielu użytkowników aplikacje pogodowe są nieodzowną częścią ich codziennego życia. W końcu dzięki tym praktycznym pomocnikom aktualna sytuacja pogodowa i prognoza na najbliższe kilka godzin lub dni mogą być wywołane w mgnieniu oka, unikając w ten sposób nieprzyjemnych niespodzianek.

Niedokładne prognozy długoterminowe

Jednak aplikacje pogodowe ujawniają niewielkie słabości podczas prognozowania przez kilka dni: Wynika to głównie z danych, które poszczególne aplikacje wykorzystują do swoich prognoz. Dwa najczęściej używane globalne modele wykorzystywane do obliczania prognoz średnio- i długoterminowych to amerykański Globalny System Prognoz (GFS) oraz model Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogodowych (ECMWF). Ten pierwszy jest znacznie częściej używany w aplikacjach pogodowych, ponieważ dane są dostępne bezpłatnie. Powoduje to jednak niemałą wadę: ponieważ obliczają rozwój pogody na całym świecie w dłuższym okresie, modele prognostyczne są raczej grubo zrasteryzowane. W rezultacie lokalne opady deszczu lub burze zwykle nie są brane pod uwagę. Wielu ekspertów od pogody jest zatem zdania, że aplikacje pogodowe mogą dostarczać wiarygodnych prognoz tylko w okresie od trzech do pięciu dni.

Aplikacje pogodowe są bez liku

Jednak znalezienie odpowiedniej aplikacji nie jest łatwe. Ponadto w sklepach Google i Apple dostępnych jest teraz niezliczona ilość aplikacji pogodowych. W tym miejscu rozpoczęliśmy poszukiwania dla Ciebie i przyjrzeliśmy się bliżej ośmiu najbardziej znanym przedstawicielom kategorii „pogoda”. Nasz wybór obejmuje serwisy pogodowe wetter.com, WetterOnline, WeatherPro, wetter.zone, Apple Wetter, Bergfex, WetterTV i Google Wetter. W poniższym teście obserwowaliśmy obecną sytuację pogodową i prognozę poszczególnych aplikacji dla stolicy Berlina przez prawie trzy tygodnie.

Pogoda w Berlinie

krzywa temperatury

Poniższa tabela zawiera przegląd rzeczywistych maksymalnych i minimalnych temperatur w Berlinie, które zostały zarejestrowane przez archiwum pogodowe meteostat.net podczas naszego okresu testowego.

Źródło: Meteostat.net; Baza danych: Niemiecka Służba Pogodowa

opad atmosferyczny

Z tabeli opadów wynika, że podczas naszego testu padało w Berlinie przez osiem dni. Ilość 12 mm deszczu 1 listopada 2021 r. odpowiada 12 litrom na metr kwadratowy.

Źródło: Meteostat.net; Baza danych: Niemiecka Służba Pogodowa

Ruch lotniczy jest uważany za ważnego dostawcę danych

Organy meteorologiczne, takie jak Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) czy Niemiecka Służba Pogodowa (DWD) gromadzą dane wymagane do prognozowania z różnych źródeł, takich jak statki, balony meteorologiczne, satelity, a także samoloty. Te ostatnie wyposażone są w czujniki rejestrujące prędkość wiatru, wilgotność i temperaturę.

Ze względu na odwołane w zeszłym roku loty związane z koroną, brakowało tych ważnych danych pomiarowych samolotu, co skutkowało czasowo niedokładnymi prognozami pogody. Jednak poszczególne organy meteorologiczne zareagowały natychmiast i na przykład niemiecka służba meteorologiczna wykorzystała więcej balonów meteorologicznych do zbierania danych.

Artykuł Weatherman – Testujemy jak dokładne prognozy aplikacji pogodowych rzeczywiście pojawiają się na Androidmag.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech