W miejscu pracy i poza nim ludzie często ukrywają niekorzystne informacje na swój temat, ponieważ obawiają się, że inni będą ich surowo oceniać. Jednak według nowych badań przeprowadzonych przez McCombs School of Business obawy te są przesadzone.
Tak naprawdę, gdy uczestnicy badania przełamali strach i ujawnili tajemnicę, ci, którym się zwierzali, okazali się znacznie bardziej życzliwi, niż się spodziewali.
„Kiedy myślimy o przekazaniu negatywnych informacji o sobie, koncentrujemy się na treści przekazu” – powiedział współautor badania Amit Kumar, adiunkt ds. marketingu w Texas McCombs. „Ale odbiorcy myślą o pozytywnych cechach wymaganych do ujawnienia tego sekretu, takich jak zaufanie, uczciwość i wrażliwość”.
Kumar w swojej pracy, której współautorem są Michael Kardas z Oklahoma State University i Nicholas Epley z University of Chicago, cytuje kilka kluczowych wniosków z 12 eksperymentów.
Zbyt niskie oczekiwania. Badacze poprosili kilka grup, aby wyobraziły sobie ujawnienie negatywnego sekretu i przewidziały, jak inna osoba ich oceni. Następnie prosili każdego uczestnika o wyjawienie sekretu tej osobie i zbierali odpowiedzi odbiorców. Oczekiwany wyrok był konsekwentnie gorszy niż faktyczny wyrok.
Źle skalibrowane oczekiwania. Ludzie byli skłonni ujawniać lub ukrywać na podstawie tego, jak według nich inni ich ocenią. „Jeśli wierzymy, że inni ludzie pomyślą, że jesteśmy mniej godni zaufania, może to naprawdę wpłynąć na naszą decyzję o ukryciu informacji” – mówi Kumar.
Jednak w eksperymentach ujawnienie miało odwrotny skutek. Odbiorcy ocenili uczciwość i wiarygodność ujawniających wyżej niż się spodziewali.
Przez relacje. Uczestnicy wyjawiali sekrety nieznajomym, znajomym, bliskim przyjaciołom, członkom rodziny i partnerom – wszyscy z podobnym skutkiem. Kumar mówi: „Ich oczekiwania były nieco dokładniejsze w przypadku bliskich osób, ale nadal były systematycznie błędnie skalibrowane, nawet w przypadku najbliższych osób w ich życiu”.
Sekrety ciemności i światła. Uczestnicy ujawnili szereg negatywnych informacji, od przyznania się, że nigdy nie nauczyli się jeździć na rowerze, po wyznanie niewierności. Przewidywali, że poważniejsze tajemnice spowodują gorsze osądy.
Ale nawet w przypadku mroczniejszych tajemnic nadal przeceniali wpływ. „Waga tego, co ujawniasz, może mieć wpływ na oceny ludzi, ale wpływa również na Twoje oczekiwania wobec tych ocen” – mówi Kumar.
Uczciwość jest przyjemna. W jednym z badań badacze przekazali uczestnikom to, czego się nauczyli: że ludzie przeceniają negatywny wpływ objawień. Wiadomość ta zmieniła nastawienie uczestników w stronę większej otwartości.
Kiedy poproszono ich o przyznanie się do kłamstwa, tylko 56% uczestników to zrobiło. Jednak w innej grupie, w której uczestnikom powiedziano, że prawdopodobnie nie zostaną surowo osądzeni, 92% zdecydowało się ujawnić swoje kłamstwa.
„Tajemnica wiąże się z obciążeniem psychologicznym” – mówi Kumar. „Jeśli uda nam się zmienić oczekiwania ludzi, aby były bardziej zgodne z rzeczywistością, mogą być bardziej przejrzyści w swoich związkach”.
Budowanie zaufania ze współpracownikami. Chociaż żaden z eksperymentów nie był prowadzony w środowisku biznesowym, Kumar twierdzi, że wnioski można zastosować tam.
„Każde kompleksowe zrozumienie tego, jak poruszać się w miejscu pracy, obejmuje lepsze zrozumienie tego, jak ludzie myślą, czują i zachowują się” – mówi. „Kiedy pojawiają się wykroczenia w miejscu pracy, mądrze byłoby wziąć pod uwagę, że okazują one również ciepło, zaufanie i uczciwość, gdy są otwarci i przejrzyści w ujawnianiu negatywnych informacji”.