Czy zawsze tak samo postrzegamy świat? Eksperyment z hipnozą dowodzi, że z pewnością nie.
Jeśli szczerze wierzymy, że nasz palec wskazujący jest pięć razy większy niż w rzeczywistości, poprawia się nasz zmysł dotyku. Naukowcy z Ruhr University Bochum wykazali, że tak jest w przypadku eksperymentu, w którym uczestnicy zostali poddani profesjonalnej hipnozie. Kiedy uczestnicy zasygnalizowali, że rozumieją przeciwną sugestię hipnotyczną, że ich palec wskazujący jest pięć razy mniejszy niż w rzeczywistości, ich zmysł dotyku odpowiednio się pogorszył. Badanie pokazuje, że nasze procesy umysłowe mają wpływ na naszą percepcję dotykową i mogą ulec zmianie. Społeczność naukowa jest w tej kwestii podzielona. Naukowcy, kierowani przez PD dr Huberta Dinse, profesora Alberta Newena i profesora Martina Tegenthoffa, opublikowali swoje odkrycia w czasopiśmie Scientific Reports 21 kwietnia 2023 r.
Dwie igły czują się jak jedna
Naukowcy zmierzyli percepcję dotykową 24 uczestników testu, stosując metodę dyskryminacji dwupunktowej. Polega to na tym, że palec wskazujący leży rozluźniony na urządzeniu, a dwie igły wielokrotnie dotykają palca bezboleśnie, ale wyczuwalnie. „Jeśli igły są wystarczająco daleko od siebie, możemy z łatwością rozróżnić dwa punkty styku”, wyjaśnia Hubert Dinse z Kliniki Neurologicznej Berufsgenossenschaftliches Universitätsklinikum Bergmannsheil. „Ale jeśli igły są bardzo blisko siebie, czujemy dotyk tylko w jednym miejscu”. W pewnej odległości między igłami odczucie zmienia się z odczuwania dwóch igieł na odczuwanie tylko jednej, chociaż prezentowane są dwie. Ten próg dyskryminacji jest stabilny dla każdej osoby przy normalnej codziennej świadomości.
Gdyby palec był pięć razy większy
„Chcieliśmy dowiedzieć się, czy można zmienić ten próg odczuwania, aktywując w człowieku wyartykułowaną werbalnie myśl” – wyjaśnia Albert Newen z Instytutu Filozofii II na Uniwersytecie Ruhr w Bochum. Zespół badawczy wybrał dwie wskazówki myślowe: „Wyobraź sobie, że twój palec wskazujący jest pięć razy mniejszy” i „Wyobraź sobie, że twój palec wskazujący jest pięć razy większy”. Aby konkretnie aktywować te treści semantyczne, naukowcy zastosowali sugestię hipnotyczną. Podczas kontrolowanego stanu hipnozy wywołanego przez profesjonalnego hipnotyzera, uczestnik został poproszony o szczere zaakceptowanie pierwszego przekonania w serii testów, a następnie drugiego.
Badani wzięli udział łącznie w czterech eksperymentach mających na celu określenie progu czucia w każdym przypadku: w normalnej, codziennej świadomości, w stanie hipnozy bez sugestii oraz w dwóch stanach hipnozy z sugestią większego lub mniejszego palca wskazującego.
Zmiany w zmyśle dotyku
„Progi dyskryminacji nie różniły się, gdy były mierzone podczas normalnej świadomości i hipnozy bez sugestii. Potwierdza to nasze wstępne założenie, że sama hipnoza nie prowadzi do zmian” – mówi Martin Tegenthoff. „Jednakże, jeśli przekonania są wywoływane jako sugestie pod wpływem hipnozy, obserwujemy systematyczną zmianę progu rozróżniania dotykowego”. Kiedy osoba badana wyobraziła sobie, że jej palec wskazujący jest pięć razy większy niż w rzeczywistości, jej próg rozróżniania poprawił się i była w stanie wyczuć dwie igły, nawet gdy były bliżej siebie. Kiedy zasugerowano, że ich palec wskazujący był pięć razy mniejszy, próg dyskryminacji pogorszył się. Oznacza to, że to przekonania zmieniają postrzeganie. Wyniki behawioralne zostały poparte równoległymi zapisami aktywności mózgu, takimi jak spontaniczne EEG i wywołane potencjały czuciowe.
Społeczność naukowa jest podzielona w kwestii, czy sama treść semantyczna może wpływać na procesy percepcyjne – eksperci nazywają to kwestią poznawczej przenikalności percepcji. „Nasze badanie dostarcza kolejnego budulca potwierdzającego ideę, że takie odgórne wpływy przekonań na percepcję rzeczywiście istnieją” – podkreśla Hubert Dinse. „Przekonania, które wyznajemy, rzeczywiście zmieniają sposób, w jaki doświadczamy świata”.