Zmotoryzowanych dzieli jedna kwestia: z jednej strony są tacy, którzy nigdy nie trąbią klaksonami, z drugiej kierowcy, którzy organizują koncert przy najmniejszej niedogodności. Abyś wiedział, jak prawidłowo używać klaksonu podczas teoretycznego egzaminu na prawo jazdy, podsumowaliśmy najważniejsze informacje w tym przewodniku.
Ważne w praktyce i teorii: Prawidłowe użycie klaksonu
Nie jest nieprawdopodobne, że podczas teoretycznego egzaminu na prawo jazdy napotkasz następujące pytanie: W jakim celu można używać klaksonu poza miastem? W oficjalnym kwestionariuszu zadanie ma numer 1.2.16-101. Możliwe odpowiedzi są następujące:
Jako sygnał ostrzegawczy Jako sygnał wyprzedzania Jako sygnał wywoławczy
Spośród nich są pierwsze dwie odpowiedzi są prawidłowe (tutaj zaznaczone na zielono). Możesz przeczytać dlaczego w następnej sekcji.
Używaj klaksonu poza miastem: przed wyprzedzaniem i jako sygnał ostrzegawczy
Róg jest przede wszystkim znak ostrzegawczy. Używanie go jako znaku wywoławczego, na przykład w celu powitania przyjaciela, jest niedozwolone. Oprócz zanieczyszczenia hałasem, które wynikałoby z nadmiernego używania klaksonu – jak w powyższym przykładzie – zmniejszyłoby się znaczenie sygnału ostrzegawczego. Może to prowadzić do sytuacji zagrażających (życiu) wynikających z nieporozumień na drodze.
Więc jeśli pierwsza opcja jest absolutnie poprawna, trzecia odpowiedź musi być błędna. Należy również zaznaczyć drugą opcję. Jeśli masz zamiar wyprzedzić, możesz to zrobić krótkim sygnałem zwrócić na siebie uwagę. Jeśli jesteś w kolumnie i próbujesz wyprzedzić kilka pojazdów, jest to ryzykowne – nie tylko ze względu na nadjeżdżający ruch, ale także dlatego, że samochód przed tobą może jednocześnie rozpocząć wyprzedzanie. Należy jednak pamiętać, że ze względu na ochronę przed hałasem jest to dozwolone tylko poza obszarami zabudowanymi.
Nieautoryzowane trąbienie: Z tymi karami trzeba się liczyć
Zignorowanie tych zasad może prowadzić nie tylko do niepowodzenia w teście teoretycznym. Nawet w codziennym ruchu drogowym ponosisz konsekwencje, gdy usłyszysz ostrzeżenie dźwiękowe maltretowany. Jeśli zostaniesz przyłapany na trąbieniu klaksonem bez ważnego powodu, ryzykujesz grzywnę.
Nie będzie to jednak szczególnie drogie, jak widać z naszej tabeli:
Punkty naruszenia Grzywna Cofnięcie prawa jazdy lub zakaz prowadzenia pojazdu Gwizdanie bez powodu 0 5 euro nie W przypadku nękania (w terenie zabudowanym) 0 10 euro nie Sygnały świetlne podawane bez powodu 0 10 euro nie W przypadku uciążliwości (w terenie zabudowanym) 0 10 euro nie Światła awaryjne włączone bez przyczyny 0 5 Euro nie Hup koncert 0 10 Euro nie
Niemniej jednak istnieje kilka dobrych powodów, dla których powinieneś używać klaksonu tylko w wyjątkowych sytuacjach. Przede wszystkim używanie klaksonu denerwuje nie tylko okolicznych mieszkańców, ale także innych użytkowników dróg. Jeśli sonikujesz swoje otoczenie bez powodu, możesz rozpraszać i dezorientować innych kierowców.
To z kolei może prowadzić do wypadkówczego można było uniknąć bez twojego trąbienia. Możesz nawet sam być tego częścią. Przestrzeganie przepisów prawnych leży więc we własnym interesie.
GIGA poleca
Więcej ciekawych artykułów
Nie chcesz przegapić więcej wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i przewodników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.