Więc zbliża się dwuletnia wizyta w TÜV. Aby Twój komplet kół nie przysporzył Ci przykrych niespodzianek podczas przeglądu generalnego, warto wcześniej samemu przyjrzeć się najważniejszym problematycznym miejscom w samochodzie. W ten sposób można wcześnie zidentyfikować szczególnie poważne usterki i zlecić ich usunięcie. Możesz użyć tej listy kontrolnej jako przewodnika.
Test TÜV: TÜV & Co. zwracają na to uwagę.
Informacje ogólne — dokumenty i dokumenty tożsamości
Pierwszą i najłatwiejszą rzeczą, jaką możesz zrobić przed spotkaniem TÜV, jest umówienie się na wizytę papiery kompletne szukać. Przygotuj dowód osobisty i prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny część I, czyli dowód rejestracyjny pojazdu. Oczywiście numer VIN (numer identyfikacyjny pojazdu) powinien być zgodny z numerem pojazdu.
Jeśli zmieniłeś coś w pojeździe, również powinieneś Dowód akceptacji zmianyogólną licencję operacyjną lub certyfikat tuningowy.
Apteczka i trójkąt ostrzegawczy – przygotowane na sytuacje awaryjne
Najpierw zajrzyj do bagażnika. jest Twoje apteczka dostępne i jeszcze nie wygasły? Czy zestaw ratunkowy jest kompletny? Pamiętajcie, że od początku 2023 roku obowiązkowe są również dwie maseczki na usta i nos. Jeśli tylna klapa jest już otwarta, skorzystaj z okazji i poszukaj swojej Warndreieck widzisz, bo to też musi tam być.
Lista kontrolna TÜV: Co jest sprawdzane?
Opony – Twój jedyny kontakt z drogą
Zanim pojedziesz do TÜV, powinieneś spojrzeć na swoje Opony rzucić. Nie powinny być jeszcze zużyte, minimalna głębokość bieżnika 1,6 milimetra jest obowiązkowa. TÜV zaleca nawet 4 do 6 milimetrów. Jak mierzyć głębokość bieżnika i jak wymieniać opony, dowiesz się z naszych poradników na ten temat. Opony powinny być zużyte równomiernie, a podany kierunek jazdy powinien być prawidłowy.
Twoje kapcie nie mogą mieć żadnych wgnieceń, rozdarć ani nawet nacięć – również felgi muszą być nieuszkodzone. Na koniec jeszcze jedna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę przed zakupem opony: właściwy rozmiar i oznaczenie opony są bardzo ważne.
Samochód bez hamulców? Śmiertelna pułapka!
Jeśli przed wyjazdem do warsztatu chcesz szybko założyć opony letnie na samochód, skorzystaj z okazji i zajrzyj do elementy układu hamulcowego rzucić. Obejmuje to przewody, węże, klocki hamulcowe, a także tarcze i bębny. Jeśli zauważysz, że hamulce nie poruszają się swobodnie, ale wyraźnie zgrzytają, mimo wszystko powinieneś to sprawdzić. Sprawdź też płyn hamulcowy. Jeśli poziom płynu jest zbyt niski, mimo że był niedawno wymieniany, układ hamulcowy może nie być szczelny.
Resztę możesz sprawdzić w kabinie kierowcy: Odpoczywaj hamulec ręczny czyste, czy Twój samochód nadal się toczy i czy można go łatwo zwolnić? Jeśli możesz odpowiedzieć na pytanie „Tak, nie, tak”, wszystko powinno być w porządku.
Łatwe do sprawdzenia z zewnątrz: reflektory i przednie szyby
Zbadaj pojazd z zewnątrz. Jest Przednia szyba w porządku, czy masz kamień? Lusterka wsteczne również powinny być wolne od uszkodzeń. Czy system wycieraczek przedniej szyby działa i czy guma nadal jest w porządku? Następnie przyjrzyj się oświetleniu. Czy obudowy są uszkodzone lub czy odbłyśniki są utlenione? Czy wszystkie światła działają prawidłowo, czy są równomiernie jasne, czy też migoczą?
Jeśli siedzisz za kierownicą, powinieneś sprawdzić, czy nie pojawiają się komunikaty o błędach dotyczących oświetlenia lub elektroniczne systemy dynamiki jazdy daje. Z fotela kierowcy można było również sprawdzić, czy działa regulacja zasięgu reflektorów, klakson i wentylator ogrzewania.
W tym momencie możesz otwórz maskęaby sprawdzić baterię. Czy nadal działa i czy jest stabilnie osadzony? Czy zauważyłeś oznaki zużycia na kablach elektrycznych? Ten krok jest szczególnie ważny, jeśli reflektory migoczą lub są nieco za ciemne. Są to oznaki przestarzałych linii lub słabej baterii.
Podwozie i silnik – czy wszystko jest nadal szczelne?
Jeśli kiedykolwiek otwierałeś maskę, możesz bezpośrednio zobaczyć, czy silnik i skrzynia biegów wraz z przewodami paliwowymi i olejowymi oraz węże są szczelne. Dotyczy to również amortyzatorów. Jeśli po odjechaniu pojazdem zauważysz plamy lub nawet kałuże na ziemi na parkingu, powinieneś być zaniepokojony.
Czy zauważasz, że ramy lub nośne części pojazdu są mocno zardzewiałe, może to oznaczać, że nie otrzymasz już TÜV.
Uruchom silnik – niektóre problemy pojawiają się dopiero podczas jazdy
Na koniec uruchom silnik i słuchaj uważnie. Jeśli samochód jest bardzo głośny, może być tak, że wydech nie jest całkowicie uszczelniony lub jest nawet trochę luźny. Wyjdź i sprawdź, czy z rury wydechowej wydobywa się zauważalna ilość sadzy lub niebieskiego dymu. Ten ostatni może wskazywać, że w spalinach znajduje się spalony olej silnikowy. Wtedy obwód oleju może przeciekać. Jeśli lampki ostrzegawcze lub wskaźnikowe migają, mogą również wystąpić poważne błędy.
Ostatni powinieneś sprawdź układ kierowniczy. Nie powinno to wibrować ani trzepotać podczas jazdy. Kierownica powinna również znajdować się we właściwej pozycji na prostym odcinku. Jeśli tak nie jest, musisz udać się do warsztatu. Ponadto, jeśli układ kierowniczy jest sztywny lub wydaje się „gąbczasty”, nie jest to optymalne i powinno zostać sprawdzone przez profesjonalistów.
GIGA poleca
Więcej ciekawych artykułów
Nie chcesz przegapić więcej wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i przewodników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.