Ponad 17 lat temu Apple zaprezentowało pierwszego iPhone'a. Jednak o wielu funkcjach i funkcjach, które dziś są uważane za oczywiste, wówczas nawet nie pomyślano. To całkiem ekscytujące, czego nie był w stanie zrobić pierwszy iPhone Apple’a – a mimo to odniósł sukces.
Jeśli chcesz zrozumieć szybki rozwój iPhone'a, wystarczy spojrzeć na pierwszy model z 2007 roku. To on położył podwaliny pod obecny sukces Apple, ale nadal musiał zrezygnować z dużej liczby funkcjico uważamy za „normalne” w dzisiejszych iPhone'ach.
Pierwszy iPhone: 15 funkcji, których wtedy jeszcze brakowało
Aby uczcić rocznicę, koledzy z MacRumors zebrali 15 z tych funkcji na liście (źródło: MacRumors). Przyjrzyjmy się bliżej:
Sklep z aplikacjami: iPhone bez App Store? Dziś niewyobrażalne, ale tak naprawdę istniało dopiero latem 2008 roku, rok po wprowadzeniu na rynek pierwszego iPhone'a. W międzyczasie programiści i klienci powinni zadowolić się aplikacjami internetowymi, ale wołanie o aplikacje natywne było po prostu zbyt głośne, Apple je usłyszało i odpowiedziało.
Kopiuj i wklej: Przez długi czas iPhone musiał obejść się bez funkcji „kopiuj i wklej”; opcja ta była dostępna automatycznie dopiero w 2009 roku, dwa lata później.
Przednia kamera: Wideokonferencje, nie mówiąc już o selfie, stały się dziś nieodzowne. Stało się to możliwe dopiero wraz z iPhonem 4, pierwszym telefonem komórkowym Apple z przednim aparatem.
Latarka: Początkowo nie było odpowiedniej lampy błyskowej LED do tego celu; zamiast tego pomysłowi programiści wprowadzili aplikacje, które wyświetlały biały ekran przy maksymalnej jasności, imitując latarkę. Absolutna konieczność dla użytkowników iPhone'a od dłuższego czasu.
Nagrania wideo: Pierwszym iPhonem można było robić (kiepskie) zdjęcia, ale i tak trzeba było uzbroić się w cierpliwość, żeby nagrywać filmy. Tylko iPhone 3GS (z 2009 roku) był w stanie to zrobić.
Fragment legendarnego przemówienia wygłoszonego w styczniu 2007 roku, podczas którego zaprezentowano pierwszy iPhone:
Steve Jobs prezentuje pierwszego iPhone'a w 2007 roku
Obsługa MMS-ów: Chociaż MMS (Multimedia Messaging Service) nigdy nie stał się hitem, byłoby miło, gdyby pierwszy iPhone go obsługiwał. Ale to nie zadziałało, było to możliwe dopiero od 2009 roku i dopiero od drugiej generacji iPhone'a.
GPS: Nawigacja z iPhonem? Był dostępny dopiero w następnym roku z iPhonem 3G, ale oryginalny telefon komórkowy Apple nadal temu zaprzeczał.
Tapety na ekranie głównym: Z iPhonem przez długi czas sprawa była monotonna, bo dopiero w iOS 4 z 2010 roku system umożliwił wykorzystanie własnych obrazów tła.
Blokada karty SIM a swobodny wybór operatora: Dziś trzeba pamiętać, że w przypadku iPhone'a początkowo nie można było wybrać dostawcy. Na przykład w USA telefony komórkowe przez długi czas były dostępne wyłącznie w ofercie AT&T, a w tym kraju w Telekomie. Dzisiaj już nie do pomyślenia.
Siri: Asystent głosowy słucha naszych próśb dopiero od nieco ponad 10 lat. Ale bądźmy szczerzy, nawet dzisiaj Siri nadal nie wszystko rozumie.
Touch ID i Face ID: Czujnik linii papilarnych (z iPhone'a 5s, 2013) i rozpoznawanie twarzy (z iPhone'a X, 2017) wydają się nam dziś oczywiste, ale wcześniej zawsze musieliśmy ręcznie wprowadzać hasło.
Złącze oświetleniowe: Nawet w dobie USB-C jest to nadal standard w iPhone'ach, ale pierwszy model nie miał portu Lightning; zamiast tego korzystał z 30-pinowego złącza dokującego iPoda.
Wyświetlacz Retina: Nawet jeśli nazwa jest czysto marketingowa, faktem jest, że pierwszy iPhone miał stosunkowo niską rozdzielczość wyświetlacza. Dopiero w iPhonie 4 wszystko stało się nieco ostrzejsze – narodził się wyświetlacz Retina.
Ładowanie bezprzewodowe: To trwa dopiero od 2017 roku, a już się do tego przyzwyczailiśmy.
Wodoodporność: Oryginalnego iPhone'a należy trzymać z dala od wody, ale najnowsze modele są nawet wodoodporne zgodnie z normą IP68.
Wciąż nowatorski: faktyczny pomysł na iPhone'a firmy Apple
W skrócie: Z dzisiejszej perspektywy używanie oryginalnego iPhone'a może wydawać nam się wręcz absurdalne, ale DNA telefonu komórkowego Apple tak naprawdę nie uległo zmianie i pozostaje niezmienione od tamtego czasu. Łatwy w obsłudze ekran dotykowy z doskonale zoptymalizowanym interfejsem użytkownika i mocą Internetu – stosowane jednakowo w latach 2007 i 2023.