Dozwolone dopiero od 2019 roku, elektryczne skutery przeżyły prawdziwy boom, gdy pojawiły się w Niemczech. Niezależnie od tego, czy wypożyczasz, czy kupujesz hulajnogę, niektórzy użytkownicy nadal nie wiedzą, co jest dozwolone, a co zabronione. W niektórych przypadkach są nawet grzywny. Wyjaśnimy, na co należy zwrócić uwagę – i pokażemy w filmie.
Przegląd hulajnóg elektrycznych: dozwolony czy zbanowany?
Ruch drogowy w Berlinie (siedziba redakcji GIGA) jest typowy dla dużego miasta: zawsze dużo się tam dzieje, a czasem naprawdę niebezpiecznie. Wraz z legalizacją e-skuterów ponownie nasiliła się „bitwa o drogę”, ponieważ skutery dzielą przestrzeń ruchu z samochodami i rowerami. Jeśli chcesz być w trasie z e-hulajnogą, wyjaśniamy tutaj: co jest właściwie dozwolone, a co zabronione?
Para na e-hulajnodze
Czasami widzisz dwóch użytkowników razem na e-hulajnodze – zapytaliśmy Federalne Ministerstwo Transportu, czy jest to w ogóle dozwolone. Odpowiedź brzmi nie. „Transport osobowy”, czyli Zabranie ze sobą pasażera na e-hulajnodze Nie dozwolony. Jest to wyraźnie uregulowane, o czym można przeczytać w Rozporządzeniu w sprawie udziału małych pojazdów elektrycznych w ruchu drogowym (Rozporządzenie w sprawie małych pojazdów elektrycznych, eKFV) w rozdziale 8. Nawiasem mówiąc, jest tam również napisane, że korzystanie z przyczep jest zabronione.
Pijany na e-hulajnodze
Prowadzenie pojazdów mikroelektrycznych pod wpływem alkoholu jest karane tak samo jak prowadzenie innych pojazdów mechanicznych. Więc to samo dotyczy Limity alkoholowe jak dla kierowców. Dla początkujących kierowców (§ 24 StVG) obowiązuje limit alkoholu 0,0. Wszystkim innym wolno wypić trochę alkoholu – ale: od 0,5 promila popełniasz wykroczenie administracyjne i otrzymujesz mandat (500 euro, 1 miesiąc zakazu prowadzenia pojazdów – za samochód, 2 punkty we Flensburgu). Od 1,1 promila może być przestępstwem. Dlatego najlepiej trzymać się złotej zasady Federalnego Związku Niemieckiego Przemysłu Spirytusowego: „Nie prowadź po alkoholu!”
Każdy, kto zostanie przyłapany na wężeniu na e-hulajnodze, może zgubić „szmatę”, jak niedawny przypadek z Kolonii. Tam policja złapała na hulajnodze pijaka ze stężeniem alkoholu w wydychanym powietrzu 1,1 na tysiąc, więc jego prawo jazdy zostało skonfiskowane.
Nieletni na e-hulajnodze
Zasadniczo obowiązują następujące zasady: Małe pojazdy elektryczne mogą być używane od 14 roku życia (§3 eKFV). Ale: w przypadku wielu wypożyczalni hulajnóg elektrycznych jest umownie określone, że musisz mieć co najmniej 18 lat, aby korzystać z usługi – patrz na przykład warunki użytkowania Lime.
Bez kasku na e-hulajnodze
Zgodnie z prawem kaski nie są obowiązkowe dla małych pojazdów elektrycznych, ale nadal zalecany jest kask ochronny. Wypożyczalnie, takie jak Circ lub Lime, również polecają to, jeśli chcesz wynająć od nich e-skuter.
Trzymaj się poruszających się samochodów lub jedź bez użycia rąk
Nawet jako kaskader, dwie rzeczy nie są dozwolone w niemieckim ruchu drogowym: z jednej strony nie wolno „trzymać się” innych pojazdów (trzymać się podczas jazdy), z drugiej strony jeździć hulajnogami elektrycznymi bez użycia rąk nie jest dozwolone – patrz §11 eKFV. Nawiasem mówiąc, dotyczy to również rowerzystów.
Na autostradzie z e-hulajnogą
„28-latek przejechał swoją hulajnogą elektryczną przez autostradę A46, ponieważ nie chciał czekać na pociąg” – czytamy w aktualnym nagłówku (m.in. Tag24). Oczywiście nie jest to dozwolone, ponieważ masz skłonności samobójcze, ponieważ na autostradzie dozwolone są tylko pojazdy, które mogą jechać z prędkością większą niż 60 kilometrów na godzinę. Jednak w przypadku hulajnóg elektrycznych limit wynosi 20 km/h. Nawiasem mówiąc, zabronione jest również korzystanie z chodników z nowymi skuterami elektrycznymi. Osoby, które nie zastosują się do tego, podlegają grzywnie w wysokości od 15 do 30 euro.
Nie chcesz przegapić nowych wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i poradników? Śledź nas na Facebooku lub Twitterze.