Każdy, kto uruchomi nową elektrownię balkonową, wkrótce będzie mógł tymczasowo cofnąć licznik energii elektrycznej. Zwiększa się również dopuszczalna moc.
Aby uniknąć kary, konsumenci posiadający elektrownię balkonową byli wcześniej dobrze poinformowani, aby nie dopuszczali do wstecznego licznika energii elektrycznej. Ale to powinno się zmienić, przynajmniej na ograniczony czas od 2024 roku. Tutaj dowiecie się, co dokładnie kryje się za tą nową regulacją i jakie uproszczenia zaplanował rząd federalny w zakresie obsługi urządzeń fotowoltaicznych typu plug-in.
Interesują Cię elektrownie balkonowe? Z naszego filmu dowiecie się, czy w ogóle warto je kupować:
Energia słoneczna z balkonu – czy warto mieć elektrownię balkonową?
Wkrótce liczniki energii elektrycznej będą mogły tymczasowo działać wstecz w elektrowni balkonowej
Do tej pory było to po prostu nielegalne, a nawet karalne, cofnięcie liczników energii elektrycznej. Ale to powinno się zmienić zgodnie z nowym projektem ustawy od 1 stycznia 2024 r zmiana. Jak informuje Golem, od tej daty po zarejestrowaniu systemu na do czterech miesięcy mogą przebiegać wstecz, co jest równoznaczne z bezpośrednim zrównoważeniem ilości energii wprowadzonej z ilością energii zakupionej przez konsumenta.
Nowa regulacja ma przede wszystkim odciążyć nabywców elektrowni balkonowych. Ponieważ jeśli potrzebują nowego licznika energii elektrycznej do obsługi swoich ogniw słonecznych, mają teraz cztery miesiące na wymianę licznika. Oznacza to, że nie muszą oddawać nadwyżki wyprodukowanej przez siebie energii elektrycznej swojemu operatorowi sieci bez żadnej rekompensaty. Ten ostatni nie może żądać powiadomienia o zainstalowanym systemie w ciągu czterech miesięcy. Dodatkowe informacje o wbudowane urządzenie słoneczne z wtyczką może jednak później uzyskać go od właściciela.
Wskazówki dotyczące czytania
Marco Kratzenberga
Zwiększa się również dopuszczalna moc modułów fotowoltaicznych
Ponadto właściciele elektrowni balkonowych mogą liczyć na dalsze ułatwienia. Na przykład Rejestracja systemu w rejestrze danych podstawowych rynku Federalnej Agencji Sieciowej, która musi nastąpić w ciągu miesiąca, zostanie uproszczona od początku stycznia 2024 r. A dozwolona ilość energii elektrycznej, którą mogą dostarczać elektrownie balkonowe, również powinna wzrosnąć. Maksymalnie dwa kilowaty są wtedy dozwolone, podczas gdy dopuszczalna moc falownika wzrasta z 600 do obecnych 800 watów.
Celem rządu federalnego jest uatrakcyjnienie instalacji elektrowni balkonowych dzięki nowym przepisom. Rząd spodziewa się, że w najbliższej przyszłości co roku do sieci będzie podłączanych co najmniej 200 000 urządzeń fotowoltaicznych typu plug-in. Przyczynia się to nie tylko do zdecentralizowanego zaopatrzenia w energię, ale także sprzyja ogólnej ekspansji odnawialnych źródeł energii.
GIGA poleca
Więcej ciekawych artykułów
Nie chcesz przegapić więcej wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i przewodników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.